نقش مدل جدید نظارتی ایمیدرو در سرعت گرفتن راه‌اندازی پروژه‌ها
گزارش ایمیدرو به مناسبت هفته دولت؛

نقش مدل جدید نظارتی ایمیدرو در سرعت گرفتن راه‌اندازی پروژه‌ها

بیش از 55 درصد از سرمایه‌گذاری‌های 6 سال نخست دولت دوازدهم در بخش معدن و صنایع معدنی، طی دو سال اخیر صورت گرفته است. در حالی که مجموع سرمایه‌گذاری انجام شده طی دولت یازدهم و دوازدهم به بیش از 8.7 میلیارد دلار می‌رسد.‌ مدل جدید نظارتی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران سبب شد 4.8 میلیارد دلار از این رقم، طی دو سال گذشته (97 و 98) محقق شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، مهم‌ترین علت تسریع در راه‌اندازی طرح‌ها به رغم تشدید تحریم‌ها، طراحی و اجرای مدل جدید نظارتی ایمیدرو از زمان حضور غریب‌پور در راس این سازمان بوده است؛ به طوری که در این مدت،‌ ایمیدرو مدل «پایش حوزه تولید و توسعه» را با هدف نظارت دقیق، طراحی و اجرایی کرده است. مدلی که در آن ماهانه 40 تا 50 جلسه پایش برگزار می‌شود.

یکی از برجسته‌ترین اثرات این مدل، تسریع در راه‌اندازی پروژه‌ها بوده است. در حالی که از ابتدای فعالیت ایمیدرو،‌ در اکثر سال‌ها، متوسط تعداد طرح‌های راه‌اندازی شده تک رقمی بوده، در سال‌های 97 و 98 به یکباره شاهد اوج‌گیری سرعت اجرا و همچنین راه‌اندازی پروژه‌ها شده‌ایم؛ به طوری که طی این دوره، به رغم تشدید تحریم‌ها و اعمال شرایط پیچیده، به ترتیب 16 و 22 طرح معدن و صنایع معدنی با مشارکت بخش خصوصی در سراسر کشور راه‌اندازی شد.

بخش قابل توجهی از این طرح‌ها همچون آلومینیوم جنوب، توسعه کارخانه‌های کنسانتره و گندله سنگ آهن در سنگان، آهن اسفنجی فولادهای استانی، طرح‌های توسعه صنعت مس و... در مقیاس ملی بوده‌اند.

ایمیدرو به همراه شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی از ابتدای دولت کنونی تا پایان سال گذشته در 27 استان سرمایه‌گذاری کردند. اکنون اما این سازمان و شرکت‌های بزرگ، در 31 استان کشور «پروژه در دست اجرا و یا راه‌اندازی» دارند.

در دولت فعلی 110 پروژه در بخش معادن همچون سنگ آهن، زغال‌سنگ، فولاد، مس، آلومینیوم،‌ طلا، سرب و روی و همچنین حوزه‌های زیرساخت راه‌اندازی شده است. در این میان، از سال گذشته معادن کوچک احیا و فعال شده نیز سهمی از راه‌اندازی طرح‌ها داشته‌اند.

طی شش سال اخیر، 22 هزار و 351 اشتغال مستقیم و 71 هزار و 250 شغل به صورت غیرمستقیم برای این تعداد استان از سوی ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایجاد شده است. این میزان اشتغال در استان‌های اصفهان، ایلام، البرز، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان،‌ سیستان و بلوچستان، فارس،‌ قزوین، قم، کردستان، کرمان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان،‌ لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد ایجاد شده است.

13 میلیارد دلار طرح با 43 هزار شغل مستقیم

از سوی دیگر ایمیدرو و شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی، اکنون در 31 استان کشور پروژه در دست راه‌اندازی یا احداث دارند. تعداد این پروژه‌ها به 247 و ارزش سرمایه‌گذاری آن‌ها به بیش از 13.5 میلیارد دلار می‌رسد. این طرح‌ها بخش‌های اکتشاف و معادن کوچک (در مسیر احیا و راه‌اندازی) را نیز شامل می‌شود. پیش‌بینی شده این میزان سرمایه‌گذاری بیش از 43 هزار و 300 شغل به صورت مستقیم و افزون بر 180 هزار شغل به صورت غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

عملکرد سال 98؛‌ بهره‌برداری از 3.2 میلیارد دلار طرح

عملکرد کلان ایمیدرو در توسعه و تکمیل طرح های بخش معدن و صنایع معدنی موجب شد تا در سال 98، حدود 3.2 میلیارد دلار طرح با مشارکت بخش خصوصی به بهره‌برداری برسد. این دستاورد در حالی محقق شد که کشور در وضعیت تحریم‌های بی‌سابقه قرار دارد.

برنامه‌های سال 99؛ اشتغال‌زایی چهار هزار و 100 نفر

افتتاح 2.2 میلیارد دلار طرح در سال 99 با اشتغال مستقیم چهار هزار و 100 نفر و 15 هزار نفر به طور غیرمستقیم هدف‌گذاری شده است. همچنین علاوه بر هدف‌گذاری فوق، ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه‌ای بستر کمک به افتتاح یک میلیارد دلار طرح بخش خصوصی در سال 99 را فراهم خواهد کرد.

گوهرسنگ‌ها و سنگ‌های تزیینی؛‌ اقدامات جدید ایمیدرو

ایمیدرو برای نخستین بار، بهینه‌سازی صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی (گوهرسنگ‌ها) و همچنین سنگ‌های تزئینی را با تشکیل کارگروهی را آغاز کرده است. در این میان، سند جامع گوهرسنگ‌ها با همکاری و مشارکت بخش خصوصی و مراکز دانشگاهی تهیه و نهایی شده است. طبق این سند تا سال 1405 اشتغال 500 هزار نفری برای حوزه گوهرسنگ‌ها پیش‌بینی شده است. نخستین بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی خرداد ماه امسال با حضور خداداد غریب‌پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارگ جهان‌نمای شهر اصفهان افتتاح شد. مقصد بعدی بازارچه گوهرسنگ‌ها، استان خراسان رضوی و شهر مشهد است.

از سوی دیگر پروژه آسیب‌شناسی و برنامه تهیه و اجرای طرح جامع سنگ‌های تزئینی از نیمه بهار امسال توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی (زیرمجموعه ایمیدرو) آغاز شده که هدف آن رفع گلوگاه‌های توسعه صنعت و تسهیل صادرات سنگ‌های تزئینی است.

افزایش سرمایه و توسعه

ایمیدرو استراتژی افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل سود انباشته را با توجه به نیاز مالی شرکت‌های بزرگ تعریف و از سال گذشته با هدف ایجاد توسعه این بخش، کلید زد. امسال هم شرکت‌هایی همچون مبارکه، مس، گل‌گهر، چادرملو و... این راهبرد را عملیاتی خواهند کرد. این رویکرد به منظور تکمیل راه‌اندازی طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌ها و با هدف «جهش تولید» اجرا می‌شود. در سال گذشته مجموع افزایش سرمایه شرکت‌های بزرگ به مرز 13 هزار و 700 میلیارد تومان رسید.

امسال مبارکه و مس هر کدام 10 هزار میلیارد تومان، گل‌گهر پنج هزار و 200 میلیارد تومان، چادرملو یک هزار و 200 میلیارد تومان و خوزستان یک هزار و 300 میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهند داشت.

بومی‌سازی و توسعه ساخت داخل

ایمیدرو از ابتدای سال، استراتژی بومی‌سازی و توسعه ساخت داخل را ابلاغ، اهداف عملیاتی آن را از شرکت‌های زیرمجموعه دریافت کرده و پایش این استراتژی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است. به عنوان نمونه شرکت‌های بزرگ، بومی‌سازی یک هزار قطعه در سال جاری را هدف‌گذاری کرده‌اند. شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی با اجرای برنامه بومی‌سازی قطعات و تجهیزات توانسته‌اند معادل 500 میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی ایجاد کنند.

اکتشاف در وسعت ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع

ایمیدرو از ابتدای دولت یازدهم اقدام به اکتشاف ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور کرده است. در این میان عملکرد دو سال گذشته، ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع است.

یکی از نتایج فعالیت‌های گستره اکتشافی ایمیدرو طی دولت یازدهم و دوازدهم، افزایش بیش از ۵۰۰ میلیون تن به ذخایر سنگ آهن کشور و دو برابر شدن ذخیره بوکسبت کشور است.

افزایش تولیدات طی چهار ماه ابتدای سال «جهش تولید»

آلومینیوم در سال «جهش تولید»، همچنان بالاترین رقم رشد تولید را در بین تولیدات شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی در اختیار دارد. تولید شمش این محصول طی چهار ماه ابتدای امسال با رشد 67 درصدی همراه شد. طی فروردین تا پایان تیر ماه سال جاری، افزون بر 138 هزار و 700 تن شمش تولید شد این در حالی است که تولید مدت مشابه سال 98 به 83 هزار تن رسیده بود. از تابستان گذشته تا بهار امسال، ایمیدرو دو کارخانه آلومینیوم جاجرم و آلومینیوم جنوب (سالکو) را راه‌اندازی کرد به طوری که سالکو، به عنوان بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین کارخانه تولید آلومینیوم ایران، با سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی احداث شد.

شرکت‌های فولادی نیز طی این مدت بیش از 9.4 میلیون تن فولاد خام (بیلت، بلوم و اسلب) تولید کردند که این رقم 9 درصد بیش از عملکرد مدت مشابه سال قبل است. همچنین تولید آهن اسفنجی به بیش از 10.5 میلیون تن رسید که حاکی از افزایش 12 درصدی تولید این محصول است. مس کاتد نیز دراین مدت با تولید 91 هزار تنی رشد یک درصدی را تجربه کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
افزایش سرمایه شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی
شروع کار ایمیدرو در بخش طراحی و ساخت ماشین‌آلات معدنی
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: