دولت به وظایف خود در قبال محیط زیست معادن روی عمل کند
رئیس سازمان صمت زنجان:

دولت به وظایف خود در قبال محیط زیست معادن روی عمل کند

رئیس سازمان صمت زنجان با اشاره به آثار مخرب زیست‌محیطی ناشی استخراج معادن روی گفت: برداشت مواد معدنی همیشه همراه با تخریب است اما هر زمان که حقوق دولتی حاصل از استخراج معادن روی به حساب دولت واریز می‌شود قانونا باید 15 درصد از این مبلغ را به حساب منابع طبیعی واریز کنند تا بتوان برای بازگردانی تخریب‌ها از آن بهره برد؛ ولی متاسفانه این امر از سوی دولت نادیده گرفته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، ناصر فغفوری به تعدد وظایف سازمان صمت اشاره و اظهار داشت: دامنه کاری سازمان صنعت، معدن و تجارت بسیار گسترده است و می‌توان گفت برای این سازمان در همه حوزه‌ها مسئولیتی در نظر گرفته شده است. سیاست کلی سازمان در این سال‌ها در راستای کمک به رشد اقتصادی استان، پیشرفت در صنایع، جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و پایین آوردن درصد خام‌فروشی بوده است.

وی ضمن مطلوب شمردن اوضاع صنایع و واحدهای تولیدی استان زنجان، افزود: از سال 96 تا این لحظه هیچ واحد تولیدی به‌ طور کامل تعطیل نشده است، البته تعطیلی‌ها گاها به شکل مقطعی در حدود چند ماه بوده است ولی کلا هیچ واحدی تعطیل نشده است. علاوه بر این در طول سال‌های 96، 97 و 98 به ترتیب 17، 29 و 11 واحد به چرخه تولید باز گردانده شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت زنجان گفت: از حیث سرمایه‌گذاری‌های جدید وضعیت استان به گونه‌ای است که میزان سرمایه‌گذاری‌های صنعتی از مبلغ دو هزار و 500 میلیارد تومان در سال 93 اکنون به 10 هزار میلیارد تومان رسیده است.

فغفوری با اشاره به مشکل بدهی‌های بعضی واحدهای تعطیل شده، یادآور شد: برای تهیه ماشین آلات از خارج کشور شرایط تسهیلات در ابتدا قید می‌شود و زمانی که سرمایه‌گذار تسهیلات ارزی دریافت می‌کند طبیعتا بازپرداخت هم به صورت ارزی خواهد بود.

وی در ادامه گریزی به بحث سهمیه‌بندی مواد اولیه زد و تصریح کرد: این یک موضوع کشوری است و به خاطر محدودیت‌هایی که در فروش نفت وجود دارد، نگاه ویژه‌ای به فروش محصولات پتروشیمی شده و محصولاتی که صادر می‌شوند، گریدهایی هستند که نیازهای داخلی به آن‌ها تامین شده و کشور به مواد صادراتی نیازی ندارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان به صنعت روی استان اشاره و عنوان کرد: فقط 30 درصد از شمش تولیدی نیاز کشور است و مابقی می‌تواند به کشورهای مختلف صادر شود. همینطور به جرات می‌توان گفت هیچ ماده خامی از استان صادرات نمی‌شود و همه مواد اولیه ما در استان فرآوری می‌شوند.

فغفوری با اشاره به آثار مخرب زیست‌محیطی ناشی استخراج معادن گفت: در حوزه معدن، برداشت عجین با تخریب است و این امری اجتناب‌ناپذیر است اما هر زمان که حقوق دولتی حاصل از استخراج معادن به حساب دولت واریز می‌شود قانونا باید 15 درصد از این مبلغ را به حساب منابع طبیعی واریز کنند تا بتوان برای بازگردانی تخریب‌ها از آن بهره برد. ولی متاسفانه این امر از سوی دولت نادیده گرفته می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه به زودی و با تایید وزارت‌خانه مسئولیت ساماندهی و مدیریت پسماندهای روی به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء واگذار می‌شود، تصریح کرد: پسماندها بی‌خطر نشده‌اند اما نسبت به گذشته اوضاع بهتر است؛ چراکه هم‌اکنون در حدود 25 هکتاری که کیک‌های شهرک صنعتی جمع‌آوری شد‌ه‌اند در اقدامی جدید تدابیری اندیشیده شده که اوضاع بهتر شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان به برنامه‌های آینده برای این پسماندها اشاره کرد و تشریح کرد: این سه کار اساسی که در جهت کاهش آثار مخرب زیست‌محیطی انجام شد فعلا خواسته‌ها را مرتفع کرده و در حال حاضر محلی جدید برای دپوی پسماندها در جاده مهرآباد در حال احداث است که بعد از تکمیل، بخشی از پسماندها که فاقد توجیه اقتصادی هستند به آن محل انتقال داده خواهند شد و کیک‌هایی که درصد روی بالایی دارند که 50 درصد آن را شامل می‌شوند، بین کارخانجات توزیع و به فروش خواهد رسید.

فغفوری با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست هیچ ادعایی را درباره ایجاد آلودگی از سمت کارخانه سرب و روی تایید نمی‌کند، گفت: دانشگاه علوم پزشکی و سازمان محیط زیست برای رعایت مسائل زیست‌محیطی از سمت واحدهای تولیدی تاکید دارند و اخیرا به‌ خاطر رعایت نشدن همین مسائل که مدت طولانی هم از آن گذشته بود از 16 نفر از مدیران شکایت شده بود که با وساطت دادگستری از زندان رفتن آن‌ها جلوگیری شد.

وی با بیان اینکه محیط زیست خط قرمز ماست، عنوان کرد: نظر ما همیشه بر این است که افراط و تفریط نکنیم، یعنی توسعه استان با رعایت کامل مسائل زیست محیطی اما نه با استانداردهای حداکثری. باید اجازه بدهیم در این شرایط همانطور که رونق اقتصادی و اشتغال نیاز است با انتظارات حداقلی و برنامه‌ریزی، پروژه‌ها اجرا شود که در این زمینه محیط زیست همکاری خوبی را دارد.

بر اساس گزارشی از تسنیم، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در پایان با قبول اینکه صادرات استان تنها محدود به کشورهای همسایه است، خاطرنشان کرد: بیش از 60 درصد صادرات استان در بخش سرب و روی است. علت این است که زنجان قطب تولید سرب و روی کشور به شمار می‌آید و تجهیزات برق و الکترونیک هم از دیگر حوزه‌های صادراتی ماست. اما شرایط اقتصادی کشور هم اینطور است که 80 درصد صادرات محدود به کشورهای همسایه است. در استان شرایط طوری است که امکان صادرات به کشورهای دیگر وجود ندارد ولی در سیاست کاری حوزه تجارت خارجی استان، تنوع در مقاصد صادراتی و تنوع در محصولات جزو برنامه‌های ماست.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: