قم، می‌تواند به کانون سرمایه‌گذاری در قلب ایران تبدیل شود

قم، می‌تواند به کانون سرمایه‌گذاری در قلب ایران تبدیل شود

استان قم برای تبدیل‌ شدن به قطب فعالیت‌های سودآور اقتصادی در مرکز ایران ویژگی‌های بسیاری دارد که ازجمله مهم‌ترین‌ آن‌ها نزدیکی به پایتخت به‌ عنوان مهم‌ترین بازار مصرف کشور و استقرار در شاهراه مواصلاتی 17 استان کشور است. این استان در کنار این دو شاخصه مهم، ظرفیت‌های صنعتی و تولیدی مطلوبی دارد و دارای یازده شهرک و ناحیه صنعتی است.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، کارشناسان اقتصادی بر این نکته تاکید دارند که نزدیکی به بازار مصرف به معنای کاهش هزینه تولید و قیمت نهایی محصول است و قدرت رقابت‌پذیری آن را با سایر کالاهای مشابه افزایش می‌دهد، سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی قم می‌تواند چنین مزیتی را برای بهره‌برداران ایجاد کند که موقعیتی مهم و کم‌نظیر در انجام موفق فعالیت‌های اقتصادی است؛ درهمین رابطه شماری از مسئولان بخش‌های اقتصادی استان با نگاهی به ظرفیت‌های کم‌نظیر قم برای حضور سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به انجام فعالیت‌های صنعتی سودآور، گفت‌وگوهایی انجام دادند که در ادامه می‌خوانید.

شهرک‌های صنعتی قم کانون سرمایه‌گذاری در مرکز ایران  

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم پیرامون این موضوع اظهار داشت: شهرک‌های صنعتی قم با در اختیار داشتن امکانات زیرساختی موردنیاز برای فعالیت‌های تولیدی درسطوح مختلف، دسترسی به مهم‌ترین راه‌های مواصلاتی کشور و نزدیکی به تهران به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار مصرف داخلی،‌ بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری و انجام فعالیت‌های صنعتی است.
مهرداد غضنفری بیان کرد: برای سهولت هرچه بیشتر حضور سرمایه‌گذاران در شهرک‌های صنعتی قم، وضعیت شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان به‌ صورت میدانی توسط دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بررسی و مشکل‌های آنان پایش می‌شود.
وی افزود: هدف از تشکیل جلسه‌های اقتصادی استان در مناطق صنعتی، حضور میدانی و بدون واسطه مدیران در جمع سرمایه‌گذاران و شنیدن مسائل و نکات موردنظر آنان است، چراکه در این شرایط می‌توان راهکارهای رفع موانع تولید را در زمان کوتاه‌تر و به شکل مؤثرتری بیان کرد.
غضنفری ادامه داد: نتیجه مثبت این کار می‌تواند، شرایط اقتصادی استان را متحول و ظرفیت‌های صنعتی آن را به‌صورت کامل شکوفا کند.
وی گفت: جذب سرمایه‌گذار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان ازجمله ظرفیت‌های موثر توسعه قم به شمار می‌آید که باید مسائل و مشکلات آن ازجمله در بحث تخصیص زمین موردنیاز، در قالب راهکارهای ملی و استانی هرچه سریع‌تر برطرف شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم تاکید کرد: دولت این اختیارات را در اختیار مسئولان استان‌ها قرار داده است تا وضعیت تولید و اشتغال بهبود یابد و ما شاهد افزایش بهره‌وری در شهرک‌ها و مناطق صنعتی باشیم.
غضنفری با اشاره به اینکه همه مسئولان استان باید به دنبال پشتیبانی از سرمایه‌گذاران و حل مسائل ایشان باشند، افزود: افزایش نرخ اشتغال تنها در صورت حمایت از تولیدکنندگان و پشتیبانی مالی و معنوی از آن‌ها محقق می‌شود.
وی با اشاره به اهمیت حمایت از سرمایه‌گذاران گفت: نباید اجازه دهیم سرمایه‌گذاران به دلیل حمایت نشدن و نبود بسترهای لازم همچون زمین مناسب، فعالیت اقتصادی خود را به‌جای قم در منطقه دیگری انجام دهند.

صنعت قم، بهترین فرصت سرمایه‌گذاری در قلب کشور

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز دراین خصوص گفت: بخش صنعت استان با ظرفیت‌های مناسب به‌منظور ایجاد چرخه تولید محصول و امکانات مطلوب برای فعالیت‌های اقتصادی، بهترین فرصت سرمایه‌گذاری در قلب کشور است.
محمود سیجانی بیان کرد: نزدیکی قم به تهران به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار مصرف کشور یکی از عوامل رونق سرمایه‌گذاری در بخش تولید این استان است.
وی افزود: اتصال به مهم‌ترین راه‌های حمل‌ونقل کشور در بخش جاده‌ای و ریلی و همچنین نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی امام(ره) از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت قم است.
سیجانی ادامه داد: همچنین زیرساخت‌های مناسب مانند گاز، برق، آب، مخابرات و سایر امکانات موردنیاز تولیدکنندگان در شهرک‌های صنعتی استان و منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان فراهم است و آنان می‌توانند از این ظرفیت برای رونق بخشیدن به فعالیت‌های اقتصادی موردنظر استفاده کنند.
وی گفت: وجود گسترده مراکز علمی و دانشگاه‌های تخصصی حوزه صنعت، از دیگر مزایای قم در این بخش است که می‌تواند نیروی انسانی ماهر موردنیاز واحدهای صنعتی را تامین کند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم بیان کرد: همچنین وجود مواد معدنی متنوع در قم، زمینه فعالیت‌های اقتصادی گسترده در بخش ایجاد صنایع فرآوری مواد معدنی و صنایع تبدیلی در این استان را به وجود آورده است.
سیجانی ادامه داد: صنایع بومی‌شده در استان قم همچون صنایع فلزی از دیگر ظرفیت‌های صنعتی و معدنی استان است که می‌توان در قالب خوشه‌های صنعتی و ارتقای فناوری واحدهای صنعتی تولیدکننده آن، نسبت به توسعه و گسترش سرمایه در این بخش با ارائه حمایت‌های لازم اقدام نمود.

استان قم ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای برای سرمایه‌گذاری دارد

مدیرکل امور اقتصادی ودارایی قم گفت: این استان ظرفیت فوق‌العاده ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاری دارد و تمام توان خود را برای جذب سرمایه‌گذاران به کار می‌گیریم.
عادل علیپور افزود: قم، علاوه بر نزدیکی به پایتخت، شاهراه مواصلاتی ۱۷ استان کشور است و درکنار این دو شاخصه مهم، ظرفیت‌های صنعتی و تولیدی مطلوبی دارد.
وی ادامه داد: مرکز خدمات سرمایه‌گذاری در اداره کل اقتصاد و دارایی استان، توان کارشناسی مطلوبی در شناخت و معرفی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری دارد و تاکنون اقدامات قابل‌توجهی در رفع موانع سرمایه‌گذاری در این مرکز انجام‌شده است.
علیپور گفت: با وجود اقدامات مطلوبی که در جذب سرمایه‌گذاری برای استان صورت گرفته، هنوز در جذب سرمایه در بخش‌های مختلف اقتصادی قم با وضعیت مطلوب، فاصله زیادی داریم.

منطقه ویژه سلفچگان قم بهترین مکان برای تولید است

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم نیز گفت: این منطقه به دلیل قرار گرفتن در کانون تبادلات تجاری کشور،‌ بهترین مکان برای تولید و نگهداری کالا به شمار می‌آید.
سید مهدی علیزاده طباطبایی بیان کرد: فعالیت در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های تجارت کشور،‌ دارای مزایای بسیاری است که تولیدکنندگان را به فعالیت در این مکان ترغیب می‌کند.
وی افزود: این منطقه علاوه بر جذب سرمایه‌گذاران داخلی،‌ امتیازاتی دارد که موجب می‌شود سرمایه‌گذاران خارجی از ظرفیت آن برای حضور در بازار ایران استفاده کنند و هم‌اکنون نیز رقم قابل ‌توجهی از سرمایه‌گذاری بین‌المللی کشوردراین منطقه صورت گرفته‌ است.
علیزاده طباطبایی ادامه داد: استقرار در چهارراه مواصلاتی کشور و نزدیکی به بزرگترین بازارهای مصرف درکنار فضای وسیع فراهم‌شده برای تولید و نگهداری کالا،‌ امکان مطلوبی را برای فعالیت‌های اقتصادی در منطقه اقتصادی ویژه سلفچگان فراهم آورده است.
وی گفت: منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم یکی از مهم‌ترین دستاوردهای نظام اسلامی برای ایجاد گشایش در امر تولید و اشتغال کشور است و توانسته در واقع مختلف به‌ویژه شرایط سخت تحریم، با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به پویایی هرچه بیشتر اقتصاد ملی کمک کند.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم با اشاره به امتیازهای در نظر گرفته‌شده برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و بین‌المللی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، افزود: این منطقه دارای مجوز عام است و همه نوع فعالیت اعم از تولیدی و تجاری در آن مجاز محسوب می‌شود، ازاین‌رو همه نوع فعالیت تولیدی، تجاری و خدماتی در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان جریان دارد  که البته در حال حاضر بیشتر رویکرد فعالیت‌های اقتصادی در منطقه تولیدی است.
علیزاده طباطبایی ادامه داد: هزینه تولید محصول در این منطقه پایین است و تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران ایرانی می‌توانند محصول خود را با هزینه کمتری وارد بازار کنند.
منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در ۵۰ کیلومتری قم در زمینی به مساحت دو هزار هکتار در سال ۱۳۷۶ به تصویب هیئت وزیران رسید.
این منطقه به ‌عنوان مهم‌ترین و نزدیک‌ترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی - اقتصادی کشور، واقع در مسیر جاده ابریشم، راه‌آهن سراسری و بزرگراه‌های اصلی شمال - جنوب و شرق - غرب ایران بوده و جهت برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج‌فارس به‌منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز داشته و قادر است نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کلان منطقه و کشور ایفا نماید.
بر اساس گزارشی از ایرنا، حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای واحدهای صنعتی و معدنی موجود استان قم بیش از ۵۱ هزار میلیارد ریال است که با این حجم از سرمایه‌گذاری صورت گرفته در دو هزار و ۲۳۱ واحد صنعتی و صنایع معدنی استان برای ۵۶ هزار و ۸۰۴ تن فرصت اشتغال ایجادشده است؛ همچنین قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن‌الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: