رشد سرمایه مجوزهای صادره بخش صنعت و معدن نسبت به سال قبل
در بهار امسال؛

رشد سرمایه مجوزهای صادره بخش صنعت و معدن نسبت به سال قبل

وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار خود را در زمینه تعداد مجوزهای صادره و میزان سرمایه‌گذاری‌های انجام شده طی سه ماه نخست 99 منتشر کرده و ضمن مقایسه آن با مدت مشابه در سال قبل مشاهده می‌شود که بخش سرمایه‌گذاری در صنعت و معدن با رشد نسبت به سال قبل مواجه شده است.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بر پایه جداول آماری وزارت صمت، به طور کلی تعداد مجوزهای صادره سه ماه اول ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل در بخش صنعت به این شکل بوده است که جواز تاسیس صادرشده در سه ماهه اول ۹۸ پنج هزار و ۹۱۱ فقره بوده و این عدد در سال ۹۹ به هفت هزار و ۳۷۳ تغییر کرده و رشد 24.7 درصدی داشته است. در بخش پروانه بهره‌برداری نیز طی سه ماه نخست ۹۸ نیز یک هزار و ۳۶۲ فقره مجوز صادر شده و در مدت مشابه سال ۹۹ این عدد به یک هزار و ۱۵۸ فقره رسیده که با کاهش ۱۵ درصدی مواجه شده است.

در بخش معدن نیز مجوز صادره برای پروانه اکتشاف طی سه ماه اول ۹۸ ، ۲۳۹ فقره بوده است و این عدد در سه ماه نخست 99، 205 مورد رسیده و با کاهش ۱۴.۲ درصدی همراه شده است. در اینجا باید دید که دلایل کاهش تعداد پروانه های اکتشافی صادرشده چیست؟ آیا به خاطر بروکراسی‌های اداری یا مشکلات به وجود آمده از سوی سازمان‌های ذی‌ربط همچون محیط زیست و منابع طبیعی بوده است؟

 یکی دیگر از بخش‌های مربوط به حوزه معدن در خصوص صدور گواهی کشف است که طی بهار 98، 112 فقره به ثبت رسیده و در بهار ۹۹ به ۱۲۶ فقره افزایش یافته و با رشد ۴.۱ درصدی همراه شده است.

همچنین یکی دیگر از بخش‌هایی که برای رشد و توسعه بخش صنعت و معدن بسیار مهم است در خصوص پژوهش فنی و مهندسی تحقیق و توسعه است؛ در این زمینه شاهد بودیم طی سه ماه اول ۹۹ جواز خدمات فنی و مهندسی ۶۲ فقره صادرشده و طی همین مدت در سال ۹۹، ۵۷ فقره جواز خدمات فنی و مهندسی صادر گردیده که این مورد نیز با کاهش ۸.۱ درصدی همراه گشته است.

 پروانه فنی و مهندسی یکی دیگر از مواردی است که طی بهاره ۹۸، 33 فقره و طی بهاره ۹۹، ۲۶ فقره صادر و با کاهش ۲۱.۲ درصدی همراه شده است، همچنین طی مدت یادشده جواز تاسیس مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی در در سه ماه اول ۹۸ تنها یک مورد بوده و در مدت مشابه امسال پروانه‌ای صادر نشده است. گواهی تحقیق و توسعه نیز در بهار ۹۸ به تعداد ۶۷ فقره و در بهار ۹۹ نیز ۲۴ فقره صادر شده و کاهش ۶۴.۲ درصدی داشته است.

پروانه تحقیق و توسعه نیز در سه ماه اول ۹۸ به تعداد ۳۵ فقره و مدت مشابه امسال ۳۰ فقره صادر شده و کاهش ۱۴.۳ درصدی داشته است.

میزان سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بهار 98-99

در ادامه نگاهی بر سرمایه مجوزهای صادرشده در سه ماه سال ۹۹ نسبت به ۹۸ نیز داریم:

در بخش صنعت برای جواز تاسیس طی مدت سه ماه اول ۹۸ رقمی بالغ بر ۵۷۰ هزار و ۸۲۴ و نیم میلیارد ریال و در مدت مشابه ۹۹ نیز ۷۸۴ هزار و  ۲۵میلیارد ریال ثبت شده که رشد ۳۷.۳ درصدی داشته است. همچنین پروانه بهره‌برداری برای بخش صنعت نیز طی مدت سه ماه ۹۸ و ۹۹ به ترتیب ۱۱۱ هزار و ۸۷۴.۴ میلیارد ریال و ۲۲۶ هزار و ۱۳۱.۸ میلیارد ریال بوده و رشد ۱۰۲.۱ درصدی داشته است.

در بخش معدن نیز سرمایه مجوزهای صادره برای گواهی کشف در بهار ۹۸ به میزان ۲۰۱.۳ میلیارد ریال بوده و در بهار ۹۹ به ۲۱۱.۸ میلیارد ریال رسیده و رشد ۵.۲ درصدی داشته است. لازم به ذکر است رشد سرمایه‌گذاری در مدت مزبور مذکور سال جاری به دلیل صدور پروانه بهره‌برداری مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب با سرمایه‌گذاری بیش از 11 هزار و ۳۶۲ میلیارد ریال است.

بر اساس گزارشی از ایراسین، در خصوص وضعیت طرح‌های صنعتی معدنی و تجاری مصوب در هیئت سرمایه‌گذاری خارجی نیز باید گفت که در سه ماه نخست ۹۹ شاهد بودیم که ۱۸ مورد ثبت شده و این در حالی است که طی سه ماه ۹۸، 23 مورد بوده و با رشد منفی 21.7 درصدی همراه شده است. همچنین میزان حجم سرمایه به کل سرمایه‌گذاری خارجی در سه ماه اول ۹۸ به میزان ۵۵۲.۸ میلیون دلار بوده و در بهار ۹۹ به ۴۱۷.۳ میلیون دلار رسیده و کاهش ۲۴.۵ درصدی داشته است. 

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: