معاملات نادرست موجب اخلال در بازار می‌شود
مدیر بنگاه ضایعاتی مرسلی:

معاملات نادرست موجب اخلال در بازار می‌شود

مدیر بنگاه ضایعاتی مرسلی گفت: نابسامانی در بازار و صنعت کشور بر هیچ‌کس پوشیده نیست و در چنین شرایطی که نظارت کافی بر روند بازار و معاملات صورت نمی‌گیرد، هر کسی در جهت تامین منافع خود به این آشفته بازار دامن می‌زند. خرید و فروش‌هایی که در بورس کالا انجام می‌شود نمونه‌ای آشکار از سودجویی و اخلال در بازار محسوب می‌شود.

بهمن مرسلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: با افزایش قیمت‌ها میزان معاملات، عرضه و تقاضا به شدت کاهش می‌یابد. در واقع، عرضه‌کنندگان  کالایی را جهت فروش ارائه نمی‌دهند و منتظر ادامه رشد قیمت‌ها می‌مانند. پس از پیشروی نرخ‌ها، میزان عرضه افزایش و تقاضا کاهش می‌یابد؛ به طور کلی با افزایش قیمت‌ها میزان خرید و فروش ضایعات و سایر قطعات مسی و برنجی کمتر شده است.

وی افزود: ما با توجه به نیاز مشتری و شرایط بازار انواع ضایعات مس و برنجی را خرید و فروش می‌کنیم. گاهی اوقات تقاضا برای مس ذوبی زیاد بوده و گاهی شرایط برای معامله کابل سیاه و قرمز مساعد است و ما به عنوان یک بنگاه ضایعاتی تابع نیاز مشتری و بازار هستیم. در صنعت، ضایعات مسی را به عنوان مواد اولیه برای ساخت بسیاری از محصولات همچون قطعات، لوله، ظروف و سیم و کابل مسی مورد استفاده قرار می‌دهند و هر نوع قراضه برای ساخت یک محصول مناسب است.

مدیر بنگاه ضایعاتی مرسلی ادامه داد: به عنوان مثال، عیار ضایعات مس ذوبی 97 درصد و کابلی نیز از این میزان بیشتر است و مس ذوبی  اغلب برای ساخت ظروف استفاده می‌شود و همچنین برای تولید آلیاژ برنج نیز به کار می‌شود. ضایعات کابلی قرمز نیز به دلیل عیار بالا اغلب به عنوان ماده اولیه برای ساخت سیم و کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع پس از جدا کردن کابل، سیم وارد کوره شده و ناخالصی‌های آن بازیافت می‌شود و مس خالص که در نهایت باقی می‌ماند مجددا وارد چرخه تولید مفتول و سیم می‌شود.

مرسلی در خصوص مشکلاتی که حوزه فعالیت ضایعات مس و برنج را احاطه کرده است، توضیح داد: مهم‌ترین چالش حوزه ضایعات همچون سایر صنایع فعال در کشور نوسانات قیمت است که این موضوع نیز تحت تاثیر تغییرات روزانه نرخ ارز قرار دارد و گاهی اوقات شاهد نوسانات ساعتی قیمت دلار و فلزات نیز هستیم که این موضوع به طور جدی و مستقیم بر روند فعالیت واحدهای تولیدی و بنگاه‌های ضایعاتی ثاتیر گذار است و در چنین شرایط بی‌ثباتی امکان معامله به صورت پرداخت مدت‌دار نیست چراکه هر لحظه قیمت‌ها در حال تغییر است و باید نقدی معامله کنیم.

وی ابراز کرد: قیمت داخلی مس و ضایعات حاصل از آن به قیمت جهانی مس، نرخ دلار نیما و بورس کالا بستگی دارد و در دولت کنونی هر اتفاقی موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود، در واقع در کشور ماراتن قیمت به پا شده و هر کسی تا جایی که می‌تواند نرخ محصولات، مواد اولیه و اجناس را افزایش می‌دهد. ارزش مالی معاملات در بازار آزاد علاوه بر موارد ذکر شده به میزان تقاضا نیز بستگی دارد.

مدیر بنگاه ضایعاتی مرسلی در پایان تصریح کرد: با افزایش قیمت‌ها اندکی در روند کار تغییر ایجاد می‌شود؛ به عنوان مثال، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان مفتول مس در بورس کالا خود به خریدار این محصول تبدیل می‌شوند و مجددا در هفته‌های آتی همان مفتول را که با افزایش قیمت همراه بوده است را در بورس کالا عرضه می‌کنند. تمام این موارد در روند کاری و میزان خرید و فروش و در نهایت قیمت قراضه‌های مسی و برنجی موثر هستند. در نتیجه با وجود این شرایط نمی‌توانیم برای آینده کاری خود هیچ‌گونه پیش‌بینی و برنامه‌ای داشته باشیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
نظارتی بر بازار ضایعات وجود ندارد
رشد 1.9 درصدی قیمت مس مخابراتی
تولیدکنندگان چاره‌ای جز کاهش کیفیت محصول ندارند!
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: