آشفتگی بازار ریشه در عملکرد وارونه عرضه و تقاضا دارد
مدیر تدارکات و فروش شرکت رهاورد آسان در اراک:

آشفتگی بازار ریشه در عملکرد وارونه عرضه و تقاضا دارد

مدیر تدارکات و فروش شرکت رهاورد آسان ‌در اراک گفت: در ایران برخلاف منطق اقتصادی جاری در تمام کشورها، زمانی که قیمت‌ ‌روند افزایشی را طی می‌کند، عرضه کمتر و تقاضا بیشتر می‌شود و این باعث از کنترل خارج شدن بازار و به وجود آمدن یک بازار غیرمنطقی و هیجانی می‌شود.

محمدرضا ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهارداشت: شرکت رهاورد آسان ‌در اراک از سال 1387 تاسیس شده و در زمینه تولید پروفیل و تیغه کرکره آلومینیومی فعالیت دارد. درطی این‌سال‌ها، این شرکت رشد چشمگیری داشته و تبدیل به یکی از برندها و شرکت‌های مطرح در تولید پروفیل، در و تیغه‌ کرکره در کشور شده ‌است. حدودا دو سال پیش نیز واحد تولید بیلت آلومینیومی که در واقع ماده اولیه تولید پروفیل محسوب می‌شود، راه‌‌اندازی شد. ظرفیت اسمی تولید بیلت آلومینیومی در شرکت رهاورد آسان ‌در اراک حدود دو هزار و 700 تن است که عمدتا به دلیل کمبود عرضه مواد اولیه و وجود مافیا در بازار، کمتر از این میزان بیلت آلومینیومی تولید می‌کنیم و حدودا 70 درصد از ظرفیت مجموعه فعال است.

وی افزود: کیفیت مواد اولیه مصرفی در طی این 12 سال، اصلا تغییری نکرده است و با افتخار می‌توانیم اعلام کنیم که ما از معدود شرکت‌هایی هستیم که از مواد اولیه استاندارد و خالص آلومینیومی استفاده می‌کنیم که این امر موجب رضایت‌مندی مشتریان در این سال‌‌ها شده است. گفتنی است 50 درصد از حجم تولید شرکت به بخش صادرات به کشورهای همسایه تعلق گرفته و به‌یقین می‌توانیم بگوییم در رقابت با نمونه‌های برتر و برندهای معروف از نظر کیفیت و رعایت تمام استانداردهای لازم مشابه خارجی در تولید شمش و بیلت آلومینیومی هستیم و در این برهه سخت با وجود تمام مشکلات توانسته‌ایم صادرات خود را به‌طور کامل انجام دهیم. این در حالی است که برخی از تولیدکنندگان محصولات آلومینیومی از ضایعات استفاده می‌کنند.

مدیر تدارکات و فروش شرکت رهاورد آسان ‌در اراک مطرح کرد: بزرگ‌ترین چالش به وجود آمده در صنعت آلومینیوم، بحث تامین شمش آلومینیومی است. در نیمه نخست سال جاری، خصوصا در تابستان، بازار حالت هیجانی به خود گرفت و نوسانات قیمتی موجب ایجاد تنش در معاملات شد. از طرفی، گاهی شمش آلومینیومی در بورس کالا عرضه نمی‌شد و یا عرضه آن به ثبت نمی‌رسید؛ از طرف دیگر، حضور دلالان در معاملات باعث می‌شد مواد اولیه آلومینیومی به دست تولیدکنندگان واقعی نرسد. این موضوع اخیرا تا حدودی برطرف شده و بازار از ثبات نسبی برخوردار است.

ابراهیمی اذعان کرد: علاوه بر مشکلات موجود در بازار، دولت نیز حمایت کافی را از تولیدکنندگان ندارد و یارانه‌هایی که برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته کفاف هزینه‌های مصرف آب، برق و گاز را نمی‌دهد.

بهره‌گیری از خطوط تولید نوین

مدیر تدارکات و فروش شرکت رهاورد آسان ‌در اراک با اشاره به پیشرفت روزافزون این شرکت، بیان کرد: در یک سال اخیر، با برنامه‌ریزی‌‌های درست، منطقی و علمی که در دستور کار قرار دادیم، توانستیم در میزان بازدهی تولید و کمیت و کیفیت محصولات شرکت، رشد قابل قبول و چشمگیری را به ثبت برسانیم. در زمینه توسعه واحد ریخته‌گری و تولید بیلت نیز در حال همکاری با پیمانکاران چینی هستیم. این واحد جزو پیشرفته‌ترین خطوط تولید بیلت را در کشور دارد و به جدیدترین و به‌روزترین تجهیزات ریخته‌گری آلومینیوم دنیا مجهز است. این سیستم «هوا روغن» نام دارد که فقط در شرکت ما و آلومرول نوین و یک شرکت در تبریز به‌کارگیری شده است. دیگر بخش‌ها و خطوط تولیدی موجود در مجموعه نیز درحال به‌‌روز‌رسانی است.

اقتصاد ایران بسیار شکننده است

ابراهیمی در خصوص تاثیر شیوع ‌کرونا بر صنعت اذعان کرد: این بیماری عالم‌گیر قطعا در اقتصاد و تجارت ایران و سایر کشورهای جهان به ‌شدت تاثیرگذار بوده است. اقتصاد ایران نیز کاملا تاثیرپذیر و شکننده ‌است و با کوچک‌ترین تغییر در نرخ ‌ارز، اقتصاد آن دچار بحران می‌شود. همان‌طور که می‌دانیم قیمت آلومینیوم به ‌طور مستقیم تحت‌ تاثیر تغییر قیمت این فلز در بورس فلزات لندن و نرخ ارز بوده که در طی این چند ماه همزمان با شیوع ویروس کرونا، نرخ‌های جهانی ارز و آلومینیوم به‌ شدت نوسان یافته است؛ به طوری که ما شاهد افزایش 100 درصدی قیمت آلومینیوم هم بوده‌ایم. علاوه‌براین، کرونا بر صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌های بزرگ زودبازده نیز اثرات منفی بر جای گذاشته ‌است.

عرضه و تقاضا در کشور ما وارونه عمل می‌کند

مدیر تدارکات و فروش شرکت رهاورد آسان‌ در اراک با اشاره به وضعیت عرضه ‌‌و تقاضا در بازار آلومینیوم، تاکید کرد: بازار در بیست روز اخیر به وضعیت بهتری رسیده ‌است. در ایران برخلاف منطق اقتصادی جاری در تمام کشورها، زمانی که قیمت‌ ‌روند افزایشی را طی می‌کند، عرضه کمتر و تقاضا بیشتر می‌شود و این باعث از کنترل خارج شدن بازار و به وجود آمدن یک بازار غیرمنطقی و هیجانی می‌شود. متاسفانه جا‌به‌جایی غیرمنطقی قیمت در بازار صنعت آلومینیوم بسیار زیاد است که بخشی از مهم‌ترین عوامل این آشفتگی به حضور دلالان برمی‌گردد. افراد انگشت‌شماری هستند که به ‌علت نفوذ بسیار بالای خود، رگ حیات صنعت آلومینیوم و کم و کیف آن‌ را در دست گرفته‌‌اند و همه‌ چیز را به ‌نوعی در اختیار خود درآورده‌اند تا بتوانند صاحب سودهای بسیار کلان و کسب قدرت‌های ناتمام شوند که در اراک قطب آلومینیوم ایران نیز این معضل وجود دارد و شرکت‌ها و کارخانه‌ها را دچار آسیب و افت فعالیت کرده است.

برنامه‌ریزی منطقی، برگ برنده است

ابراهیمی در رابطه با عوامل موفقیت کارخانه‌ها و شرکت‌ها در این شرایط نامطلوب و سخت اقتصادی، گفت: همیشه برنامه‌ریزی مناسب و منطقی می‌تواند برگ ‌برنده فردی و اجتماعی باشد. مدیریت صحیح نیز فاکتور دیگر برای موفقیت است که شکل هدفمندی به فعالیت‌های یک شرکت یا کارخانه می‌بخشد. وقتی برای یک مجموعه هدف تعیین شود، برنامه‌ریزی درست تبیین و هزینه‌های منطقی صورت گیرد، قطعا آن شرکت و یا کارخانه حتی در شرایط سخت و دشوار هم می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد و از دیگران هم پیشی بگیرد. به‌ طور کلی برنامه‌ریزی صحیح و دقیق و آشنایی با فاکتورهای نوین مدیریتی و سیستماتیک می‌تواند مهم‌ترین ابزار برای پیشرفت هر مجموعه تولیدی باشد.

الزام حمایت دولت از دانش‌بنیان‌ها

مدیر تدارکات و فروش شرکت رهاورد آسان‌ در اراک در رابطه با تاثیر علمی دانشگاه‌ها در صنعت و همچنین تولید استاندارد شرکت‌‌ها، اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیانی وجود دارند که در طی سال‌های متمادی پل ارتباطی مناسبی میان دانشگاه و صنعت ایجاد کرده‌اند که باید تداوم داشته باشد. دولت نیز باید برای ادامه همکاری میان دانش‌بنیانی‌ها با دانشگاه‌ها تسهیلاتی را تخصیص دهد. همچنین واحدهای تولیدی باید به ‌سمت روش‌های مدیریتی و تولیدی به‌روز و پیشرفته دنیا بروند که این امر ملزم به همکاری اساتید دانشگاه‌ها با شرکت‌های دانش‌بنیان و حفظ یا ارتقای ارتباط طرفین است. به‌ نوعی می‌توان گفت یک بال موفقیت تولید، پول و سرمایه است در دست تولیدکنندگان و بال دیگر موفقیت که علم به حساب می‌آید در اختیار دانشگاهیان است. منابع مالی قوی و علم به‌روز و پیشرفته در کنار هم می‌توانند تولید را از رکود نجات دهند و هرکدام بدون وجود رکن دیگر، عملا کارایی ندارند. در حقیقت سرمایه بدون علم و علم بدون سرمایه در هیچ زمینه‌ای منتج به نتیجه نخواهد بود. دولت باید تاسیس و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان را در دستور کار خود قرار دهد و بودجه‌های مناسبی را در این زمینه در نظر بگیرد تا بتواند صنعت را از درماندگی و رکود خارج و به رونق برساند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: یقینا این موفقیت‌ها در وهله نخست مرهون لطف خداوند متعال و نیز برنامه‌ریزی دقیق و سیاست‌های خرد و کلان مدیریت عامل محترم مجموعه، جناب آقای مهندس علیرضا واحدی بوده که در صنعت آلومینیوم صاحب نظر بوده و  دارای ایده و نظرات راهگشا و فنی در این عرصه است و نیز و در پایان باید قدردان مجموعه پرسنل محترم شرکت بود که این توفیقات حاصل زحمات این عزیزان بوده و هست.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
دلالان، عامل برهم زننده بازار
انحصاری بودن بازار شمش آلومینیوم، سدی در راه توسعه
دولت مصوبه خود را اصلاح کند
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: