75 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری چادرملو در معدن و فولاد کشور
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو مطرح کرد:

75 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری چادرملو در معدن و فولاد کشور

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی در این خصوص گفت: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی قصد دارد تا در سال جهش تولید اقدامات گسترده‌ای را در جهت توسعه فعالیت‌های خود انجام دهد و در برنامه امسال خود، استخراج 15 میلیون تن سنگ‌آهن، تولید 9.5 میلیون تن کنسانتره آهن، 500 هزارتن سنگ‌آهن دانه‌بندی، 3.7 میلیون تن گندله، 1.5 میلیون‌تن آهن اسفنجی و تولید یک میلیون تن شمش فولاد را پیش‌بینی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، ناصر تقی زاده اظهار داشت: چادرملو به نرخ تاریخی تاکنون مبلغ ۴۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به طور مستقیم در اجرای طرح‌ها و مبلغ ۲۶ هزار و ۵۱۳ میلیارد ریال به‌صورت مشارکت و خرید سهام سایر شرکت‌های تولیدی و کلا مبلغ ۷۵ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری کرده است.

وی در ارتباط تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای افزود: کلیه طرح‌های شرکت از محل منابع داخلی بوده است که شامل آورده سهامداران (افزایش سرمایه) واخذ تسهیلات از سیستم بانکی کشور است.

تولید‌کنندگان سنگ‌آهن خام فروشی نمی‌کنند

تقی زاده در ارتباط با اصلاح عوارض صادراتی برای سنگ آهن و تعریف مشخص از مقوله خام‌فروشی در کشور عنوان کرد: از نظر تولید‌کنندگان سنگ آهن، خام‌فروشی یعنی صادرات سنگ آهن خام استخراجی از معدن که در کل کشور تاکنون چنین کاری صورت نگرفته استسنگ آهن جهت مصرف در صنایع فولاد عمدتا به روش کوره بلند و احیا مستقیم به ترتیب به صورت دانه‌بندی شده در اندازه‌های ۱۰-۰ میلی‌متر (Fine Ore) و ۲۵-۱۰ میلی‌متر متوسط دانه، پرعیار‌سازی به‌صورت پودر کنسانتره سنگ آهن قابل تبدیل به گندله تولید و به بازار عرضه می‌شود.

مدیرعامل چادرملو اضافه کرد: در ایران بیش از ۸۵ درصد صنایع فولاد به روش احیا مستقیم بوده که مصرف‌کننده کنسانتره سنگ آهن با عیار (Fe) بیش از ۶۷ درصد است. همچنین تنها مصرف‌کننده سنگ آهن دانه بندی ذوب آهن اصفهان است.

وی ادامه داد: از طرفی تولیدکنندگان کنسانتره سنگ آهن حدود ۱۰ شرکت بزرگ هستند که ۸۵ درصد تولیدات کشور توسط آن‌ها صورت می‌گیرد و همچنین صادرات کنسانتره سنگ آهن به علت نیاز صنایع فولاد داخل صادرات کنسانتره آهن صورت نمی‌گیرد.

موافق صادرات مواد اولیه نیستیم

تقی زاده تصریح کرد: به طور کلی، ما موافق صادرات مواد اولیه نیستیم لیکن اگر موجودی مازاد بر مصرف داخلی داشتیم بهتر است بدون وضع عوارض آن را صادر کنیم تا ضمن ارزآوری و اجرای طرح‌های توسعه، از تعطیلی و توقف تولید معادن و بیکاری (باتوجه به اینکه عمده معادن درمناطق دورافتاده است) جلوگیری کنیم.

وی در ارتباط با آینده صنعت سنگ آهن در کشور در ارتباط با تولید، عرضه، تقاضا، تأمین مواد اولیه و مصرف داخلی و جهانی آینده‌نگری آن خاطرنشان کرد: براساس اطلاعات و آمارهای اعلام شده در طرح جامع فولاد جهت تحقق ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ نیاز به حدود ۸۰ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن داریمظرفیت تولید تا پایان سال ۱۳۹۸ به میزان ۵۹ میلیون تن بوده است و از طرفی برآوردهای انجام شده نشان می‌دهد که در افق ۱۴۰۴ باید ۱۶۲ میلیون تن سنگ آهن خام استخراج شود در صورتی‌ که درسال ۱۳۹۷ مقدار استخراج سنگ آهن ۸۷ میلیون تن و در امسال حدود ۹۳ میلیون تن بوده است.

تقی‌زاده گفت: ذخایر زمین شناسی سنگ آهن در ایران حدود پنج میلیارد تن محاسبه و ذخیره قطعی آمارهای اعلام شده متفاوت و بین ۲.۵ تا ۳.۳ میلیارد تن است. لذا چنانچه ذخائر جدیدی کشف نشود، تامین سنگ آهن صنایع فولاد تا پس از ۱۴۰۴ کمتر از دو دهه خواهد بود.

وی مطرح کرد: البته با فرض آنکه ۸۰ درصد از ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد تولید کنیم (این ضریب در جهان در سال ۲۰۱۸ حدود ۷۶.۵ درصد بوده است)، سنگ آهن خام مورد نیاز به مقدار ۱۳۰ میلیون تن و با فرض رشد سالیانه ۱.۵ درصد ذخائر قطعی کشور، طی سال‌های آتی مشکل تامین سنگ آهن نداریم. اما در هر صورت توجه به امر اکتشافات و استمرار آن با حمایت‌های دولت و بخش خصوصی باید در سرلوحه برنامه‌های کشور قرار گیرد.

تقی زاده ابراز کرد: با توجه به اینکه مزیت اصلی زنجیره تولید فولاد در کشور، وجود ماده اولیه اصلی مصرفی آن‌ها یعنی سنگ آهن است و با توجه به پراکندگی کارخانه‌های فولاد در کشور و مسائل حمل‌ونقل ریلی نباید روی واردات سنگ آهن تمرکز کنیم.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو احداث واحدهای فولاد‌سازی جدید در سواحل جنوبی کشور که هدف اصلی از اجرای آ‌ن‌ها صادرات محصولات تولیدی است در دستور کار شرکت‌ها بزرگ از جمله چادرملو دانست که یکی از این طرح‌ها در بندر چابهار است و تامین سنگ آهن آن هم از کشور استرالیا در نظر گرفته شده است.

وی در پایان اظهار کرد: تولیدکنندگان سنگ آهن پیشنهاد کرده‌اند که دولت در مسائل مربوط به شرکت‌های خصوصی سنگ آهن و تولید‌کنندگان معادن کوچک از قبیل قیمت‌گذاری، سهمیه بندی، عوارض صادارتی دخالتی نکندهمچنین ما توانایی داریم با فولادسازان توافق کنیم نه اینکه دولت برای بخش خصوصی مبنای نرخ تعیین کند، قیمت‌ها را آزاد کند، ما خودمان بازار داخل و صادرات را درکنار هم حفظ می‌کنیم و نیازی به وضع عوارض صادراتی نیست.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
پایان زیرسازی خطوط ایستگاه چادرملو
کارگران و کارکنان چادرملو سهامدار شرکتی تازه‌تاسیس می‌شوند
ساخت واحد مسکونی برای کارکنان بدون مسکن
آغاز عملیات ساخت جاده بهاباد به دربند یزد با مشارکت چادرملو
استفاده از ظرفیت‌های مراکز علمی و دانشگاهی و نیروهای کارآمد در دستور کار چادرملو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: