راه‌اندازی ذوب‌آهن کوار و حرکت در مسیر تکمیل زنجیره صنعت فولاد فارس

راه‌اندازی ذوب‌آهن کوار و حرکت در مسیر تکمیل زنجیره صنعت فولاد فارس

طرح‌های توسعه مجتمع صنعتی ذوب‌آهن پاسارگاد شهرستان کوار استان فارس شامل تولید آهن اسفنجی و گندله‌سازی تیرماه 99 به شکل ویدیو کنفرانس با دستور رئیس‌جمهوری افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، این مجتمع صنعتی شامل چهار مرحله توسعه است که ساخت آن از سال ۸۴ توسط بخش خصوصی و با اخذ مجوزهای قانونی از وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز شد. واحد تولید فولاد این مجتمع با ظرفیت سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن، سال ۱۳۹۲ به‌بهره‌برداری رسید.

برای اجرای گام نخست این طرح، ۶۹ میلیون یورو و ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری از سوی بخش خصوصی انجام شد که زمینه اشتغال یک هزار و ۱۹۳ نفر به طور مستقیم و حدود ۱۲ هزار نفر را به شکل غیر مستقیم فراهم کرد. در سال ۹۸ نیز واحد گاززدایی و کربن‌زدایی در خلأ این کارخانه به بهره‌برداری رسید.

گام دوم این مجتمع در قالب تولید آهن اسفنجی به ظرفیت سالانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن در تیرماه ۹۹ به دستور رییس جمهوری به شکل ویدیو کنفرانس افتتاح شد. این مرحله از توسعه مجتمع با سرمایه‌گذاری ۱۳۹ میلیون یورو و ۱۹۹ میلیارد تومان در مدت حدود سه سال به پایان رسید تا یک هزار و ۸۷۰ نیروی جدید در این بخش مجتمع مشغول به کار شوند و ۲۰ هزار نفر نیز به شکل غیر مستقیم از مواهب اشتغال این طرح بهره‌مند شوند.

مراحل بعدی توسعه این مجتمع نیز شامل بخش‌های گندله‌سازی و کنستانتره است که بخش گندله‌سازی آن به بهره‌برداری رسید و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نوید بهره‌برداری از بخش کنستانتره در صورت تامین منابع معدنی مورد نیاز را تا پایان امسال مطرح کرد.

ظرفیت تولید گندله این مجتمع که پنجشنبه به بهره‌برداری رسید، سالانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن و ظرفیت تولید سالانه بخش کنستانتره در زمان افتتاح ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود. برای اجرای این مرحله از توسعه این مجتمع نیز ۱۴۱ میلیون یورو و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و تجهیزات توسط بخش خصوصی از خارج کشور تامین شده است.

بنا به اعلام مسئولان، بهره‌برداری از بخش کنستانتره این مجتمع نیازمند تامین سنگ معدن است و فازهای بعدی این مجتمع شامل تولید فولاد آلیاژی و شهرک زیر دست صنعتی فولاد نیز در آینده راه‌اندازی خواهد شد.

فولاد صنعتی مادر و سرمایه‌بر

استاندار فارس فولاد را صنعتی مادر و سرمایه‌بر دانست و گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس موظف شده که طرح شهرک صنعتی فولاد را تهیه و نسبت به صدور مجوز برای واحدهای وابسته به فولاد که هم ارزش افزوده بیشتر و هم بازار اشتغال برای ساکنان این منطقه و دانش آموختگان کشور ایجاد می‌کنند، اقدام کند.

عنایت‌الله رحیمی افزود: هرچند که میزان صادرات شمش مجتمع ذوب‌آهن پاسارگاد کوار قابل توجه است اما سیاست ما صادرات شمش نیست بلکه می‌کوشیم که با تبدیل شمش به کالاهای با ارزش افزوده بالاتر، بهره‌وری بهتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: با هدف تامین آب مورد نیاز کارخانه ذوب‌آهن پاسارگاد کوار، عملیات لوله‌گذاری به طول حدود ۴۵ کیلومتر و با سرمایه‌گذاری حدود ۲۰۰ میلیارد تومان، آب از تصفیه خانه شیراز به این کارخانه منتقل خواهد شد.

استاندار فارس، با اشاره به ارز آوری و اشتغالزایی بالای صنعت فولاد تصریح کرد: با هدف توسعه این صنعت در استان، تسهیل در امور اجرایی و سرمایه‌گذاری در این حوزه در فارس در دستور کار قرار دارد.

رحیمی افزود: طرح تولید آهن اسفنجی و گندله‌سازی این مجتمع نیز زمینه ساز تحولات قابل توجهی در استان خواهد بود.

تکمیل زنجیره صنعت فولاد از مراحل آغازین یعنی استخراج معدن تا تولید و فرآوری در مراحل بعدی در سال‌های گذشته در دستور کار دولت بوده و سرمایه‌گذار بخش خصوصی در این جهت سرمایه‌گذاری گسترده ارزی و ریالی انجام داده است.

تکمیل زنجیره فولاد از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان صمت

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، تکمیل چرخه زنجیره فولادی یکی از مهمترین برنامه‌های این سازمان برای واحدهای فولادی مستقر در استان است.

حمیدرضا ایزدی افزود: به دنبال این هستیم تا بتوانیم از معادن سنگ آهن استان بهره‌برداری کنیم تا واحد فولادی بتوانند با استفاده از معادن سنگ آهن نسبت به تولید کنسانتره اقدام کنند.

او ادامه داد: فاز بعدی مجتمع فولاد ذوب‌آهن پاسارگاد در خصوص تولید کنسانتره است یعنی سنگ آهن را تبدیل به کنسانتره کند و بعد کنسانتره تبدیل به گندله و در نهایت تبدیل به آهن اسفنجی و شمش فولادی شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: فاز نهایی این پروژه تولید محصولات فولادی و میلگرد آلیاژی از شمش فولادی است.

ایزدی افزود: هم‌اینک تنها زنجیره‌ای که در مجتمع فولاد پاسارگاد در حال برنامه‌ریزی و انجام است بخش کنسانتره و بخش میلگرد است که این بخش نیز در افق سال ۱۴۰۱ تحقق پیدا می‌کند و زنجیره فولادی استان فارس تکمیل می‌شود.

او اظهار داشت: حداقل تا ۲ سال آینده شاهد تکمیل این زنجیره خواهیم بود و تمام تلاش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس این است که بتواند زنجیره فولادی را در استان فارس تکمیل کند.

وی، یکی از اهداف مد نظر را ایجاد شهرک صنعتی تخصصی فولاد دانست و افزود: با ایجاد این شهرک واحدهای پایین دستی تولیدکننده پیچ و مهره‌های آلیاژی و الکترودهای آلیاژی که در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و سایر صنایع مهم استفاده می‌شوند در آنجا فعال خواهند شد.

او ادامه داد: یکی از ویژگی‌های مهم پروژه ذوب‌آهن پاسارگاد اشتغال غیرمستقیمی است که ایجاد می‌کند یعنی به ازای هر اشتغال مستقیم در طرح‌های فولادی ۱۰ تا ۱۲ اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌شود که بیانگر ایجاد افزون بر ۲۷ هزار اشتغال غیرمستقیم در این مجتمع است.

بر اساس گزارشی از ایرنا، ایزدی افزود: ایجاد این میزان فرصت شغلی در منطقه محروم کوار عدد بزرگی است که قطعا در آینده و با اجرای طرح‌های توسعه این واحد، باز هم شاهد رونق هرچه بیشتر در این منطقه و افزایش فرصت‌های شغلی خواهیم بود.

شهرستان کوار در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
پروژه پتانسیل‌یابی استان کهگیلویه و بویراحمد 90 درصد پیشرفت داشته است
تولید آهن اسفنجی ذوب آهن پاسارگاد تامین اعتبار شد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: