جهش قیمت مس با خرید وحشت زده چین

جهش قیمت مس با خرید وحشت زده چین

قیمت مس اواخر هفته گذشته تحت تاثیر کاهش ذخایر، افزایش تقاضای چین و محدود شدن عرضه آمریکای جنوبی، آمریکا و آفریقا در پی شیوع ویروس کرونا، افزایش پیدا کرد و از مرز روانی با اهمیت سه دلار در هر پوند گذشت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، تحلیلگران بر این باور هستند که روند صعودی مس که سرعت آن تعجب بسیاری را در بازار برانگیخت، همچنان ادامه پیدا خواهد کرد. جوناتان بارنس از شرکت تحقیقاتی فلزات و مواد معدنی راسکیل انگلیس در این باره اظهار داشت: پیامدهای اقتصادی شیوع بیماری کووید ۱۹ ممکن است مصرف مس را امسال 3 تا 4 درصد کاهش دهد اما کاهش تولید معدنی و قراضه مس بسیار بیشتر از این خواهد بود.

این وضعیت در کاهش موجودی مس در سراسر جهان به خوبی قابل مشاهده است. مجموع موجودی مس در سطح جهان شامل بورس‌ها و انبارهای گمرکی چین در فاصله مارس تا اواخر ژوئیه ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده و به پایین ۶۰۰ هزار تن رسیده است. موجودی مس در بازار فلزات لندن هم به پایین‌ترین میزان در ۱۳ سال اخیر نزول کرده است. چین عامل بیش از نیمی از مصرف مس در جهان است و این کشور مس را با رکورد کم سابقه‌ای می‌بلعد.

به گفته بارنس، چین تقریبا از همه کشورها در حال وارد کردن مس پالایش شده است که نه یک تغییر موقت بلکه یک تغییر ساختاری را نشان می‌دهد. در سایر نقاط جهان که تقاضا نسبت به چین کاهش بسیار بیشتری داشته، موجودی مس تنها به اندازه یک هفته مصرف است.

عدم وجود قراضه مس که وارداتش در نیمه اول امسال ۵۰ درصد کاهش داشت، خریداران مس چینی را وادار کرد کاتد مس را جایگزین منابع ثانویه کنند و ذخایر موجود را بیشتر کاهش داد.

راسکیل کمبود ۳۰۰ هزار تن واردات منابع ثانویه شامل قراضه، شمش و گرانول به چین در فاصله ژانویه تا ژوییه را برآورد کرده است.

بارنس معتقد است جریان جهانی قراضه مس تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ عادی نخواهد شد اما این امر به مقررات جدید در چین بستگی دارد.

بر اساس گزارشی از ایسنا، وی خاطرنشان کرد منابع شرکت راسکیل قادر نبوده‌اند تایید کنند که اداره ذخایر دولتی چین در حال خرید ذخایر استراتژیک مس بوده است اما اگر آن‌ها چنین اقدامی را قرار بود انجام دهند احتمالا زودتر انجام می‌دادند که قیمت‌ها بسیار پایین‌تر بود.

اختلال در عرضه معدنی مس در سال ۲۰۲۰ ممکن است بین ۷۵۰ هزار تا یک میلیون تن باشد. هشت معدنکار از میان ۱۰ معدنکار بزرگ جهان تولید کمتر در نیمه اول سال را ثبت کردند. واردات کنسانتره مس به چین هم بر مبنای سالانه کاهش داشت و خرید آند و مس جوشدار از کمربند مس مرکز آفریقا هم محدودیت پیدا کرد.

به گفته بارنس، سیکل ذخیره‌سازی دو ساله چین با افزایش نفوذ این کشور در بازار مس شدت پیدا کرده و انتظار می‌رود واردات مس این کشور ۱۱.۵ درصد رشد سالانه داشته باشد. این کشور یک کمبود ساختاری دارد و هر زمان که قیمت‌ها در بازار فلزات لندن جذاب به نظر برسد، به ذخیره‌سازی مس اقدام می‌کند. بعلاوه چین همواره دیدگاه بلند مدت و نیازهای آتی خود را در نظر می‌گیرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، این تحلیلگر پیش‌بینی کرد قیمت مس در اواخر سال ۲۰۲۰ رشد بیشتری پیدا خواهد کرد و مشابه افزایش قیمت مس پس از بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۹ خواهد بود. هر پوند مس در ژانویه سال ۲۰۰۹ به رکورد اندک یک دلار و ۳۲ سنت نزول کرد و سپس تا آوریل سال آینده به مرز سه دلار و ۵۵ سنت صعود کرد و در فوریه سال ۲۰۱۱ به چهار دلار و ۵۸ سنت (بیش از ۱۰ هزار دلار در هر تن) رسید.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: