رویکردهای جدید ایمیدرو برای توسعه، بنیادی است
رئیس هیئت ‌عامل ایمیدرو:

رویکردهای جدید ایمیدرو برای توسعه، بنیادی است

رئیس هیئت ‌عامل ایمیدرو گفت: رویکردهایی که ایمیدرو طی سال‌های اخیر برای فعال‌سازی ظرفیت‌های معدن در اقتصاد، در پیش گرفته بنیادی است و اینگونه نیست که با تغییر دولت‌ها،‌ شرایط دگرگون شود.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور اظهار داشت: نگرشی که در توسعه اکتشافات، افزایش سرمایه بنگاه‌های بزرگ،‌ فعال‌سازی معادن کوچک،‌ تقویت صندوق بیمه معدن، روش‌های نوین تامین مالی و ... داشته است سلیقه‌ای نیست که با تغییر دولت، از بین برود به این دلیل که مقام معظم رهبری در راس نظام، موضوع جایگزینی معدن با نفت و فعال‌سازی توانمندی این بخش را مطرح کرده‌ند که نگرشی اصولی است.

نقش ایمیدرو به نفع جایگاه فزاینده معدن

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت این نگرش برای اقتصاد کشور را امیدوارکننده خواند و گفت: با توجه به اینکه معدن سرلوحه توسعه کشور قرار گرفته، نقش ایمیدرو بهره‌گیری از جایگاه کاهنده نفت، به نفع نقش فزاینده معدن است.

وی در برابر سوالی درباره نظر وزیر اقتصاد مبنی بر کاهش وابستگی به نفت، اظهار داشت: سهم معدن و صنایع معدنی از تولید ناخالص داخلی، 24 میلیارد دلار است که فقط 12 میلیارد دلار آن ارزش صادرات فولاد کشور است. از سوی دیگر رشد صادرات صنعت مس به یک میلیارد دلار، در کنار افزایش تولیدات فولاد، آلومینیوم، سرب و روی و ... نویدبخش این مهم است که کشور به درستی در مسیر کاهش وابستگی به نفت در حرکت است.

غریب‌پور با بیان اینکه سخن وزیر اقتصاد نیز در عمل اجرایی شده، افزود: به رغم اینکه قرار بود ظرفیت تولید فولاد در افق 1404 به 55 میلیون تن برسد اما سرعت بخشیدن به طرح‌های توسعه سبب شده پیش از آن تاریخ به برنامه دست یابیم. غریب‌پور پیش‌بینی کرد که میزان ظرفیت تولید فولاد تا پایان 99 به 42 میلیون و تولید واقعی به مرز 32 میلیون تن افزایش یابد. وی یادآور شد که در سال قبل تولید فولاد به 27 میلیون تن رسیده بود.

ساز و کار اجرایی توسعه گوهر سنگ‌ها

رئیس هیئت ‌عامل ایمیدرو همچنین به سخنان اخیر رهبری درباره توجه به سنگ‌های قیمتی و جلوگیری از خام‌فروشی اشاره کرد و اظهار داشت: ایمیدرو این مهم را مورد توجه قرار داده و حتی از 9 ماه پیش استفاده از ظرفیت مغفول صنعت گوهرسنگ‌ها را در دستور کار قرار داد و پیرو تاکید رئیس‌جمهور، سازوکار اجرایی آن را فراهم کرد.

وی افزود: همکاری با وزارت صنعت معدن و تجارت، گمرک، بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت و همچنین تشکل‌های بخش خصوصی و دانشگاه‌ها سبب شد سند نهایی صنعت گوهرسنگ‌ها، نهایی شود و طبق آن پیش‌بینی شده طی پنج سال 500 هزار فرصت شغلی در این حوزه ایجاد شود.
غریب‌پور ادامه داد: دانش این صنعت با اندک سرمایه‌ای در اختیار صنعت‌گران قرار می‌گیرد و اکنون در اصفهان این مهم در حال انجام است.

وی گفت: شهر مشهد هم مقصد بعدی ایجاد بازارچه گوهرسنگ‌ها و توسعه این صنعت است.

تقویت صنعت سنگ های تزیینی
رئیس هیئت‌ عامل ایمیدرو به رویکرد این سازمان در تقویت صنعت سنگ‌های تزئینی اشاره کرد و اضافه کرد: با انجمن‌های تخصصی در حال همکاری هستیم تا راهکار مشترکی برای افزایش ظرفیت در برداشت و فرآوری از معادن این حوزه دست یابیم که یکی از آن‌ها، ایجاد تناسب در میزان ذخایر 2 میلیارد تنی با برداشت سالانه است.

وی یادآور شد: اکنون میزان برداشت از معادن سنگ تزئینی 12 میلیون تن در سال است که باید رقم آن افزایش یابد.

رویکرد حمایتی

غریب‌پور در ادامه گفت: فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس که از سال گذشته آغاز شده، سبب احیای 146 معدن شد و امسال نیز برنامه احیای 200 معدن پیش رو قرار دارد.

وی از افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، برای پشتیبانی از معادن کوچک و متوسط یاد کرد و تصریح کرد: سرمایه صندوق بیمه معدن در ابتدا از 145 میلیارد به 350 میلیارد تومان رسید و اکنون در حال تدارک افزایش سرمایه این نهاد پشتیبان به 500 میلیارد تومان هستیم تا ظرفیت و توان مالی آن برای حمایت از بخش معدن ارتقا یابد.

رویکرد اکتشاف

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین توسعه اکتشافات را دیگر رویکرد جدید ایمیدرو اعلام کرد و افزود: از سال 93 تا نیمه 97 در وسعت 250 هزار کیلومتر مربع اکتشاف توسط ایمیدرو انجام شد اما طی دو سال گذشته این عملیات در سطح 650 هزار کیلومتر مربع افزایش یافت.
به گفته غریب‌پور، برنامه اکتشاف در سطوح مختلف شناسایی، پی‌جویی،‌ تکمیلی و نیز دریافت گواهی و پروانه کشف در حال اجرا است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی افزایش توان حفاری کشور از حدود 110 هزار تا 120هزار متر به یک میلیون متر از جمله برنامه‌های جدید حوزه اکتشاف است که ایمیدرو پیگیر اجرایی کردن آن است.

رویکرد توسعه ای با بازوی شرکت های بزرگ

غریب‌پور افزایش سرمایه بنگاه‌های بزرگ را یکی دیگر از رویکردهای توسعه‌ای ایمیدرو ذکر کرد و گفت: فولاد مبارکه 19 هزار میلیارد، ملی مس 12 هزار میلیارد، گل گهر 6 هزار میلیارد، فولاد خوزستان بیش از 8هزار میلیارد و چادرملو افزون بر 10هزار میلیارد تومان پروژه توسعه ای تعریف کرده اند که منافع آن نصیب اقتصاد کشور و افزایش سهم معدن می شود.

وی به همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی اشاره کرد و گفت: توسعه بومی‌سازی و کاستن از نیاز ارزبری شرکت‌ها از جمله رویکردهای جدید این سازمان است.

رئیس هیئت ‌عامل ایمیدرو افزود: امسال پیش بینی شده یک هزار تجهیز مورد نیاز بومی شود.

غریب‌پور نوع همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی را «برطرف ساختن نیاز» اعلام کرد و افزود: در کنار برنامه‌های آموزشی و پژوهشی، مقرر شده طرح‌های مشترک با این مراکز، نیازمحور باشند تا مسائل موجود برطرف شوند.

وی در برابر سوالی درباره فرایند شفاف سازی در سازمان گفت: کمیته سلامت اداری،‌ تمام جزئیات فعالیت ها را مورد بررسی و بازبینی قرار می دهد و در کنار آن در همکاری با انجمن مدیریت پروژه، تلاش کرده ایم هزینه های پیمانی به صورت تخصصی مورد رصد، تجزیه و تحلیل و نظارت قرار گیرد به این دلیل که به طور معمول، بسیاری از مشکلات در حوزه پیمانکاری ایجاد می‌شوند.

شرایط فعال سازی ظرفیت بخش معدن

رئیس هیئت‌ عامل ایمیدرو در پایان سخنانش تاکید کرد: استفاده و تمرکز بر درآمدهای نفتی،‌ همواره مانعی برای نشان دادن توان حوزه‌ای همچون معدن و صنایع معدنی شده بود اما امروزه شرایط تحریم سبب شده،‌ موقعیت مناسبی برای فعال‌سازی این ظرفیت عظیم فراهم آید.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: