عامل نوسان قیمتی در زنجیره فولاد، مسئله توزیع است
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی:

عامل نوسان قیمتی در زنجیره فولاد، مسئله توزیع است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از خطوط تولید فولاد مبارکه بازدید و در جلسه مشترک با مدیرعامل فولاد مبارکه و نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی در خصوص نوسان قیمت میلگرد و سیمان در بازار گفت: مدیریت در قیمت زنجیره فولاد از اهمیت بالایی برخوردار است؛ لذا شواهد و قرائن نشان می‌دهد که مشکلات موجود در این بخش، از جانب تولید نیست و مسئلۀ توزیع است.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان، محسن دهنوی با اشاره به مشکلات فراروی تولید و تامین مواد اولیه برای فولادسازان و نوسان قیمت میلگرد و سیمان در بازار اظهار داشت: کنترل و مدیریت قیمت‌ها برای نمایندگان مجلس از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی افزود: با بررسی‌های صورت ‌گرفته با سرپرست پیشین وزارت صمت و رئیس بورس کالا به این نتیجه رسیدیم که این مشکل از جانب تولید نیست و بخش بزرگی از این مشکلات ناشی از توزیع نادرست است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به گلایه برخی مصرف‌کننده‌ها از وجود واسطه‌هایی که باید محصول را از آن‌ها تهیه کنند، بر رسیدن به راهکاری که مصرف‌کننده اصلی بتواند بدون واسطه محصول را دریافت کند، تاکید کرد.

دهنوی در ادامه گفت: معادن به وظیفه اصلی خودشان که اکتشاف بوده خوب عمل نکرده‌اند و بر اساس گزارش خودِ معدنی‌ها، اگر با همین روال پیش برویم تا 15 سال دیگر مواد معدنی داریم و از طرفی حوزه اکتشاف متاسفانه مغفول مانده است.

وی بر حمایت قوانین بالادستی از صنایع بزرگی مانند فولاد مبارکه با هدف حمایت از تولید تاکید کرد و افزود: زنجیره خوبی با وجود قطعه‌سازان و دیگر صنایع در اصفهان وجود دارد، ولی ازآنجا که فولاد مبارکه یک صنعت پیش‌برنده فناوری در کشور است، باید شرکت‌های دانش‌بنیان بیش ‌از پیش شکل بگیرند و با کمک مجلس و فولاد مبارکه شاهد شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه معدن باشیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از تشکیل معاونت امور معدن در فولاد مبارکه به‌عنوان یک گام مثبت و رو به‌ جلو نام برد.
 
رفع بحران بازار با واگذاری مدیریت توزیع به فولاد مبارکه

در ادامه این جلسه، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه گزارش مبسوطی از دستاوردها و اهداف توسعه‌ای فولاد مبارکه در زمینه‌های تولید و فناوری ارائه کرد و در خصوص شرایط نابسامان قیمت‌ها در بازار فولاد گفت: افزایش قیمت محصول در بازار هیچ منفعت و درآمدی ایجاد نمی‌کند. این در حالی است که فولاد مبارکه قیمت کشف‌ شده در بورس را دریافت می‌کند. البته هیجانات بازار در این افزایش قیمت‌ها تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه یک هزار مصرف‌کننده اصلی در چرخه متقاضیان و مشتریان فولاد مبارکه وجود دارد، گفت: همکاران ما در واحد فروش به‌خوبی مشتریان اصلی را می‌شناسند و به‌ طور مرتب آن‌ها را رصد می‌کنند. ازجمله این مشتریان می‌توان به ایران‌خودرو و شرکت‌های حوزه نفت و گاز اشاره کرد که ظرفیت‌ها و نیازهای آن‌ها نیز به‌ خوبی مورد ارزیابی قرار گرفته است.

مدیرعامل فولاد مبارکه تصریح کرد: اگرچه در سامانۀ بهین‌یاب نیاز برخی استان‌ها شناسایی شد، اما برخی بیش از سهمیه خودشان اعلام نیاز کردند و متأسفانه بخش مازاد و چه‌بسا کل سهمیه دریافتی را در بازار به فروش رساندند.

دهنوی اضافه کرد: فولاد مبارکه ادعا دارد که اگر به مدت سه ماه مدیریت توزیع را در دست داشته باشد، بحران بازار را رفع خواهد کرد؛ ضمن اینکه ظرفیت و توانایی اصلاح سامانه بهین‌یاب را هم دارد. بهترین حالت این است که مصرف‌کننده بتواند به ‌جای بازار و واسطه از فولاد مبارکه خرید کند. متاسفانه در چند سال اخیر، شاهد سیاست‌گذاری‌های متفاوتی بوده‌ایم که بر مدیریت بازار تاثیرگذار بوده است.

وی گفت: فولاد مبارکه در پنج‌ ماهه اول سال جاری 110 درصد علاوه بر سهمیه مشخص‌شده، عرضه محصول داشته است و با وجود اینکه مسئول تنظیم بازار نبوده، تلاش کرده از هیجانات جلوگیری کند.

مدیرعامل فولاد مبارکه خواستار ورود نمایندگان مجلس شورای اسلامی به موضوع برای کوتاه کردن دست دلالان شد و یادآور شد: باید در مجلس ترتیبی اتخاذ شود تا از سودجویی دلالان و واسطه‌ها جلوگیری شود و سامانه بهین‌یاب نیز اصلاح شود.

دهنوی تاکید کرد: سایر تولیدکنندگان نیز باید محصولشان را در بورس عرضه کنند و در صورت نیاز، دستگاه‌های نظارتی برای مدیریت و نظارت بر بازار و محصولاتی که در برخی انبارها دپو شده است، ورود کنند. ما اطلاعات کسانی را که محصول ما را در انبارها دپو کرده‌اند به دستگاه‌های امنیتی داده‌ایم تا با آن‌ها برخورد کنند.

به پیشنهاد عظیمیان، وزارت صمت باید فهرستی به فولاد مبارکه بدهد که در آن مشخص باشد چه مقدار محصول بین چه کسانی توزیع شود. به خاطر داشته باشیم در خصوص سیستم توزیع مچینگ هم اتهام‌های زیادی به فولاد مبارکه وارد کردند، در صورتی ‌که فولاد مبارکه طبق دستور وزارتخانه عمل کرده است. برخی قصد دارند با ایجاد هیاهو به خواسته خود برسند.

وی تاکید کرد: گلایه ما این است که فولاد مبارکه مانند یک دانش‌آموز خوب است که هم باانضباط است و هم به‌ خوبی تکالیفش را انجام داده و هم درسش را خوانده است؛ اما بعضا دچار بی‌مهری‌هایی می‌شود که نباید متوجه او باشد.

مدیرعامل فولاد مبارکه تصریح کرد: مشارکت فولاد مبارکه در تامین ورق‌های مقاوم به گازترش سود چندانی برای شرکت نداشته و هدف این کار بیشتر تامین اهداف حاکمیت و کمک به تحقق اهداف اقتصادی و استراتژیک نظام بوده است.

عظیمیان از خالی ماندن 500 هزار تن ظرفیت تولید فولاد مبارکه در سال گذشته به دلیل کمبود مواد اولیه گلایه و تصریح کرد: به دلیل اختصاص نیافتن سنگ‌ آهن کافی از سوی معادن متاسفانه به ‌اجبار و علی‌رغم میل باطنی به سمت معدن‌داری گام برداشتیم؛ درحالی‌که سرمایه‌گذاری ما فقط باید در حوزه فولاد باشد، ولی نبودِ همراهی و نگاه کلان در کشور، ما را به این سمت سوق داده تا خود را به این روش از بحران دور کنیم.

وی تاکید کرد: فولاد مبارکه به ‌منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی برای مشتریان خود LC سه‌ماهه باز می‌کند و علی‌رغم اینکه تسهیلات خود را با سود زیاد از بانک‌ها دریافت می‌کند برای مشتریان با نرخ‌های بسیار کمتر شرایط دریافت محصول فراهم می‌کند و این یک اقدام قابل افتخار برای فولاد مبارکه است.

مدیرعامل فولاد مبارکه در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مزایای اجرای طرح نورد گرم شماره 2 فولاد مبارکه گفت: در صورت احداث خط نورد گرم شماره 2 در 36 ماه آینده، نه ‌تنها ظرفیت‌های خالی نورد کشور تامین خواهد شد، بلکه امکان صادرات بخش قابل ‌توجهی از محصولات نیز فراهم خواهد آمد. ضمن اینکه توان کشور در تولید انواع ورق افزایش خواهد یافت و از واردات و خروج ارز تا حد قابل‌توجهی بی‌نیاز خواهیم شد.

دهنوی با تاکید بر اینکه وزارت خزانه‌داری آمریکا سه بار فولاد مبارکه را تحریم کرده است، گفت: علی‌رغم همه این فشارها و تحریم‌ها فولاد مبارکه همیشه تلاش کرده با تولید روزافزون، به جامعه روحیه و امید پمپاژ کند و این امر از نقش تاثیرگذار این شرکت بر اقتصاد کشور حکایت دارد.

فولاد مبارکه به‌خوبی در حال انجام دادن کار خود است

پروین صالحی، نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی نیز تصریح کرد: برخورد با مافیای فولاد از اولین مباحثی بوده که در مجلس مطرح شده و با حساسیت مورد پیگیری قرار گرفته است. خوشبختانه برای بیشتر نمایندگان، از جمله این‌جانب، طی بررسی‌های به ‌عمل‌ آمده مسجل شده که فولاد مبارکه کار خود را به‌خوبی انجام داده و مشکل توزیع است که در بازار تاثیر گذاشته است.

وی فولاد مبارکه را مولود انقلاب و مایه عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: دخالت برخی سودجویان در بازار کشور مشکل ایجاد می‌کند که باید با آن‌ها برخورد شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: