تلاش برای تحقق مطالبات منطقه‌ای در معدن مس سونگون

تلاش برای تحقق مطالبات منطقه‌ای در معدن مس سونگون

معدن مس سونگون به عنوان دومین معدن بزرگ کشور در سال‌های اخیر شاهد تلاش همه جانبه‌ای از سوی مدیریت ارشد و نمایندگان آذربایجان ‌شرقی در مجلس شورای اسلامی برای تحقق مطالبات منطقه‌ای در ارتباط با توسعه و گردش حساب‌های مالی ۱۲ هزار میلیارد تومانی آن بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مردم و مسئولان آذربایجان شرقی از زمان افتتاح نخستین واحد کارخانه تغلیظ معدن مس سونگون در سال ۱۳۸۵ تاکنون، همواره بر لزوم ایجاد فازهای ذوب و پالایش برای تولید مس کاتدی در این مجتمع تاکید داشتند و تحقق این مهم را از ضروریات غیرقابل اغماض ایجاد و گسترش صنایع پایین دستی مس در آذربایجان شرقی و شهرستان محروم ورزقان به عنوان محل استقرار معدن اعلام کرده‌اند

دولت تدبیر و امید با درک مطالبات به حق مردم شهرستان ورزقان مبنی بر توسعه فازهای ذوب و پالایش و نیز گردش مالی مجتمع مس سونگون در محل معدن به عنوان یک اصل اساسی و قانونی، در هفت سال گذشته کوشش‌های چشمگیری به کار بسته که سرمایه‌گذاری ۵۷ میلیون یورویی و ۱۴۰ میلیارد تومانی برای ایجاد فازهای ذوب و پالایش و نیز تمهید برای گردش مالی یک هزار میلیارد تومانی درآمدهای معدن ازجمله آن‌ها است. 

اهمیت تدبیر برای برآورده کردن مطالبات مردم آذربایجان شرقی در ارتباط با مجتمع معدن مس سونگون زمانی دوچندان می‌شود که بدانیم که کارشناسان از افزایش غنای شناسایی شده این معدن تا به امروز از یک به ۱.۵ میلیارد تن سخن می‌گویند که در این صورت مس سونگون به بزرگ‌ترین معدن مس کشور تبدیل می‌شود.

معدن مس سونگون در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز در شهرستان ورزقان واقع شده است.

سرمایه‌گذاری ۱۵ هزار میلیارد تومانی شرکت ملی مس در آذربایجان شرقی 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از سرمایه‌گذاری ۱۵ هزار میلیاردی شرکت ملی مس ایران در آذربایجان شرقی خبر داد و عنوان کرد: با توجه به کیفیت مس ایران و تلاش‌های انجام شده، میزان صادرات مس در کشور دو برابر شده و هم اکنون این شرکت در صادرات نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد پیشرفت داشته است.

سعدمحمدی افزود: پروژه هیپ‌لیچینگ مس سونگون با پیشرفت فیزیکی ۳۲ درصد در حال اجرا بوده و سعی خواهیم کرد با تسریع در اقدامات اجرایی برای اولین بار در منطقه آذربایجان، کاتد را به میزان سه هزار تن در سال تولید کنیم.

وی تصریح کرد: در سال گذشته برای اولین بار بعد از نیم قرن رکورد تولید کاتد با ۲۵۰ هزار تن تولید در کشور شکسته شد و امسال نیز با تلاش همه جانبه امیدواریم این رقم را به ۲۸۰ هزار تن افزایش دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص اجرای پروژه فاز سه کارخانه کنسانتره مس سونگون نیز ابراز کرد: عملیات خاکی این کارخانه شروع شده و با مشخص شدن پیمانکار (ای‌پی‌سی) به زودی عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد.

سعدمحمدی به اکتشافات جدید در مس سونگون نیز اشاره کرد و توضیح داد: طی سال گذشته ۲۰ میلیون تن مواد معدنی جدید اکتشاف شده و هم اکنون نیز عملیات اکتشافی در این منطقه ادامه دارد و به زودی خبرهای خوشی در این خصوص خواهیم داشت.

فاز اول کارخانه آهک هیدراته اهر  آماده بهره‌برداری است

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران همچنین از بهره‌برداری فاز اول کارخانه آهک هیدراته شهرستان اهر به عنوان یکی از صنایع مرتبط با مجتمع معدن مس سونگون تا نیمه دوم آبان ماه سال جاری خبر داد و مطرح کرد: خوشبختانه عملیات اجرایی فاز اول کارخانه هیدراته با بیش از ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا بوده و امروز نیز با اختصاص اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریالی شاهد بهره‌برداری این پروژه مهم تا ۱۵ آبان ماه سال جاری خواهیم بود.

بر اساس گزارشی از ایرنا، سعدمحمدی با بیان این‌که با اتمام آن بلافاصله عملیات اجرایی فاز دوم نیز با ظرفیت تولید ۶۰ هزار تن در سال آغاز خواهد شد، یادآور شد: مجتمع آهک هیدراته یکی از واحدهای مهم شرکت مس ایران بوده و با بهره‌برداری از فاز اول این پروژه مهم صنعتی علاوه بر ایجاد اشتغال در منطقه، سالانه با تولید ۶۵ هزار تن نیاز پنجاه هزار تنی آهک هیدراته مس سونگون را تامین و مابقی نیز در سایر مراکز تولیدی مصرف خواهد شد.

وی گفت: برنامه‌ریزی‌هایی در رابطه با اکتشافات در سه منطقه مس مزرعه، مجیدآباد و نصیرآباد اهر انجام شده و در آینده‌ای نزدیک با استقرار دستگاه‌های جدید، شرایط اکتشاف برای شناسایی پتانسیل‌های جدید مس و سرمایه‌گذاری برای تولید در این منطقه فراهم خواهد شد. از طرح‌های اقتصادی که قابلیت سرمایه‌گذاری توسط شرکت مس ایران در منطقه را داشته باشد، حمایت خواهیم کرد.

 
یک هزار میلیارد تومان از حساب‌های مس سونگون در بانک‌های آذربایجان‌ شرقی است

استاندار آذربایجان‌ شرقی نیز اضافه کرد: در حال حاضر یک هزار میلیارد تومان از حساب‌های بانکی مس در بانک‌های استان رسوب سرمایه دارد

محمدرضا پورمحمدی با تاکید بر این‌که حساب‌های بانکی مس سونگون باید در آذربایجان شرقی باشد، اظهار داشت: از ابتدا نیز بر این موضع تاکید کرده و به صراحت گفتیم که اگر حساب‌های مس به استان بازنگردد، جلوی صدور کنسانتره را خواهیم گرفت که خوشبختانه درحال‌حاضر یک هزار میلیارد تومان از حساب‌های بانکی مس در بانک‌های استان قرار دارد.

وی با اشاره به این‌که صنایع پایین دستی مس هم باید در استان ر‌اه‌اندازی شود، خاطرنشان کرد: در جلسه‌ای که با سرپرست وزارت صمت داشتیم دو نامه در مورد بازگرداندن ۱۵ درصد حقوق دولتی و یک درصد حقوق محیط زیست معادن به استان، تحویل دادیم.

استاندار آذربایجان‌ شرقی با بیان این‌که آینده مبتنی بر معدن یکی از چشم‌اندازهایی است که باید برای استان ترسیم کنیم، ادامه داد: معادن زمینه‌ساز اشتغال، درآمد و رفاه برای استان هستند، چراکه آذربایجان‌ شرقی در اکثر معادن در رتبه اول یا دوم کشور قرار داشته و یک درصد مس دنیا را دارد.

پورمحمدی با اشاره به این‌که معدن مس سونگون از نظر خلوص و حجم معادن مکشوفه نیز جلوتر از کرمان و در رتبه اول قرار دارد، ابراز کرد: امسال استراتژی توسعه معادن استان را تهیه کرده‌ایم و یک سری از معادن روی کاغذ که طی سال‌های گذشته حبس مانده‌اند را خلع ید می‌کنیم.

وی با تاکید بر این‌که تلاش می‌کنیم تا بهره‌برداری از معادن در جهت توسعه استان باشد، اظهار کرد: نفع چندانی از خام فروشی نبرده‌ایم و نخواهیم برد؛ از این‌رو اولین سازوکار پیش‌رو، تبدیل ماده اولیه معادن به محصول نهایی و صنایع پایین دستی است.

هزینه کرد ۵۷ میلیون یورویی برای طرح تولید مس کاتدی مجتمع مس سونگون 

سرپرست طرح تولید مس کاتدی مجتمع مس سونگون اعلام کرد: تاکنون در مجموع حدود ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار ریالی و ۵۷ میلیون یورو اعتبار ارزی برای اجرای این طرح هزینه شده است.

محمد صالح مرادی در خصوص آخرین وضعیت طرح تاکید کرد: طرح تولید مس کاتدی شامل پنج بخش ذوب، پالایشگاه، فلوتاسیون، بخش یوتیلیتی و پلنت های تولید اسید سولفوریک و اکسیژن است که در نهایت به تولید ۱۰۰ هزار تن مس کاتدی منجر میشود. زمین در نظر گرفته شده برای طرح تولید مس کاتدی حدود ۶۰ هکتار بوده و عملیات خاکبرداری در حجم حدود هفت میلیون متر مکعب انجام شده است؛ این زمین دارای ۲ بخش است که یک بخش آن با ۶۲ هزار متر مربع وسعت به فعالیت‌های زیربنایی سایت توسعه شامل انبار، کلینیک و آتش‌نشانی اختصاص دارد.

وی ادامه داد: ۲۵ هزار متر مربع از این زمین نیز به پالایشگاهی اختصاص دارد که ظرفیت تولید آن ۲۰۰ هزار تن مس کاتدی در سال است؛ احداث اسکلت فلزی به اتمام رسیده و حدود ۳۲۰ خط لوله برای تبدیل مس آند به کاتد نصب شده، جرثقیل‌های هشت تنی نیز از منابع خارجی تامین و نصب شده‌ است.

مرادی با بیان اینکه فعلا تجهیزاتی برای ذوب مس خریداری نشده است، گفت: تجهیزات خریداری شده در سال گذشته مربوط به فاز سوم تغلیظ و شامل تجهیزات مرحله خردایش، سنگ شکن اولیه، سیکلون، سگ‌میل و بال‌میل بودند و هیچ ارتباطی به ذوب پالایش نداشتند؛ تجهیزات خریداری شده مربوط به ۶ پروژه از معادن مس کشور در انبار مس رفسنجان انبار شده بود که پس از شروع جبهه کاری سونگون، تجهیزات ما نیز ارسال شد.

سرپرست طرح تولید مس کاتدی مجتمع مس سونگون با اشاره به عقد قرارداد با تعدادی از شرکت‌های خارجی برای تجهیز و راه‌اندازی واحد ذوب و پالایش مجتمع مس سونگون، ابراز کرد: علاوه بر عقد قرارداد شرکت ملی صنایع مس ایران با شرکت هَچ به عنوان ناظر، شرکت «ان اف» چین نیز در مناقصه بین‌المللی برنده شد و دانشگاه تبریز نیز آن را از جنبه‌های فنی، اقتصادی و زیست‌محیطی تایید کرد؛ مقرر بود شرکت چینی به روش «اس.کا.اس» کار کند که به دلیل اعمال تحریم‌ها علیه ایران قرارداد را لغو کرد.

وی ادامه داد: با برگزاری مناقصه داخلی و ارزیابی فنی داخلی شرکت‌ها در اسفند ماه سال گذشته، ۳۷ شرکت داخلی در این مناقصه شرکت کردند که ۱۱ شرکت حائز شرایط دریافت اسناد مناقصه شدند، اسناد تهیه و بین پیمانکاران توزیع شد که پس از مشخص کردن جوینت خارجی توسط پیمانکاران، عقد قرارداد انجام می‌شود.

مرادی، زمان پیش بینی شده برای اجرایی شدن این پروژه و عقد قرارداد را سه تا چهار ماه عنوان کرد: ظرفیت تولید مس کاتد در کشور حدود ۲۵۰ تن در سال است که با ایجاد این واحد در مجتمع مس سونگون، مس پس از ریخته‌گری به کاتد تبدیل خواهد شد.

سرپرست طرح تولید مس کاتدی مجتمع مس سونگون از پیش‌بینی هزینه کرد ۲۶۵ میلیون یورویی برای احداث کارخانه ذوب مجتمع مس سونگون که از منابع داخلی تامین می‌شود، خبر داد و اضافه کرد: این پروژه تا چهار سال آینده احداث و به بهره‌برداری می‌رسد و مجوزها و خطوط انتقال آب، برق و گاز آن نیز آماده است.

خبرهای خوشی از وجود ذخایر بسیار خوب مس در اطراف سونگون و اهر در راه است

مدیر مجتمع مس آذربایجان نیز یادآور شد: در آینده نزدیک، گزارش‌هایی از وجود ذخایر بسیار خوب در اطراف سونگون، اهر و آذربایجان غربی خواهید شنید.

علی بیات ماکو اظهار کرد: خبرهای خوبی را بر اساس اکتشافات جدید شرکت ملی مس ایران داریم که بعد از قطعی شدن، اعلام می‌شود، بر همین اساس منطقه آذربایجان و شمال غرب کشور به قطب مس کشور تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه طرح‌های توسعه‌ای بسیار خوبی را در مجموعه مس سونگون در آینده‌ای نزدیک در دست اجرا داریم، اضافه کرد: در حال حاضر ۳۰۰ هزار تن کنسانتره در دو فاز در مس سونگون تولید می‌شود. فاز سوم توسعه تغلیظ نیز در دست اجرا بوده و ایجاد فاز چهارم به تصویب رسیده است. وی از تولید سالانه ۳۰۰۰ تن مس کاتد از سنگ‌های کم عیار این مجتمع از سال آینده با به بهره‌برداری رسیدن مجموعه‌ای جدید خبر داد. طرح توسعه‌ای ذوب و پالایش طبق برنامه سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری خواهد رسید.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: