۱۵.۵ هزار میلیارد تومان عرضه اولیه
در ۵ ماه نخست سال ۹۹؛

۱۵.۵ هزار میلیارد تومان عرضه اولیه

عرضه اولیه ۲۳ شرکت به ارزش ۶۴ هزار و ۶۲ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ و ۱۲ شرکت به ارزش ۱۵۵ هزار و ۶۱۵ میلیارد ریال تا هشتم مرداد ماه سال ۱۳۹۹ در بورس تهران و فرابورس ایران از مهم‌ترین اقدامات سازمان بورس بوده است.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی اهم عملکرد و دستاوردهای یک ساله سازمان بورس و اوراق بهادار ایران را عنوان داشت که مشروح آن به شرح ذیل است:

با هدف تعمیق، ارتقای کارایی و اثربخشی بازار سرمایه، طی یک سال اخیر نسبت به اصلاح برخی مسائل ساختاری اقدام شده است که از جمله آن‌ها: اصلاح دستورالعمل‌های پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس ایران، کاهش زمان انتشار اوراق از طریق بازنگری در دستورالعمل‌های انتشار اوراق، و کاهش سقف نرخ کارمزدهای ارکان بازار سرمایه و حق نظارت سازمان و تخصیص کارمزدها به صندوق تثبیت بازار سرمایه و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه، هستند.

در یک سال گذشته در خصوص استفاده از ظرفیت بازارهای بدهی و سرمایه برای تامین مالی منابع موردنیاز تولید بخصوص از طریق طراحی ابزارهای مالی ترکیبی بدهی- سهام و صندوق پروژه‌ها، افزایش ظرفیت و سهم ابزارهای اعتباری بانکی برای تولیدکنندگان در قالب‌هایی نظیر اعتبار اسنادی داخلی و فکتورینگ، اقدامات موثری صورت گرفته که از جمله آن: عرضه بزرگ‌ترین بسته اوراق بدهی دولت (اوراق صکوک منفعت) در دی ماه ۱۳۹۸ به ارزش ۱۰۰ هزار میلیارد ریال، پذیرش اسناد خزانه اسلامی، پذیره‌نویسی نخستین صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی در فرابورس در اسفندماه ۱۳۹۸ بوده است.

همچنین از دیگر اقدامات این بخش می‌توان به انتشار مبلغ ۱۰۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اوراق مرابحه عام طی سه ماه اول ۱۳۹۹، اجرایی شدن اولین عرضه صادراتی تابلو پتروشیمی در دی‌ماه ۱۳۹۸، راه‌اندازی قرارداد آتی پسته و زیره در بورس کالا، عملیاتی کردن بازار مناقصه در بورس کالا، انجام فرآیندهای مربوط به راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران در استان خراسان جنوبی، فراهم آوردن امکان تامین مالی از طریق ابزارهای نوین مالی از قبیل صندوق سرمایه‌گذاری پروژه و اوراق سلف موازی استاندارد در تیرماه ۱۳۹۹ درخصوص تامین مالی پروژه‌های صنعت برق، کاهش مدت زمان موردنیاز جهت تأمین نیازهای مالی، افزایش شفافیت درخصوص وضعیت سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها، حذف نیاز به وثایق رهنی، کنترل ریسک پروژه و جلوگیری از تسری ریسک پروژه به مالکان اشاره داشت.

 افزایش مجموع تعداد نمادهای پذیرفته‌شده و ثبت‌شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران از ۶۱۱ شرکت در مرداد سال ۹۸ به ۶۳۶ شرکت در خرداد ماه ۱۳۹۹، اصلاح دستورالعمل‌های پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس ایران، عرضه اولیه ۲۳ شرکت به ارزش ۶۴ هزار و ۶۲ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ و ۱۲ شرکت به ارزش ۱۵۵ هزار و ۶۱۵ میلیارد ریال تا ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹ در بورس تهران و فرابورس ایران، صدور مجوز افزایش سرمایه از محل مطالبات، آورده نقدی و صرف سهام به مبلغ ۱۲۹ هزار و ۵۴۳ میلیارد ریال در چهار ماه ابتدایی سال ۹۹ و ۴۱۷ هزار و ۷۳۷ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ از اقدامات مهم در جهت تقویت و توسعه کانال افزایش سرمایه از محل آورده نقدی، صرف سهام یا سلب حق تقدم شرکت‌های بورسی و افزایش پذیرش شرکت‌های جدید در بورس هستند.

همچنین طبق این گزارش، ترتیبات لازم برای اجرای مقررات واگذاری سهام متعلق به دولت از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) طی سال جاری طراحی و عملیاتی شد. آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم جهت واگذاری سهام دولت از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) نیز از دیگر کارهای صورت گرفته در بازار سرمایه در زمینه تسریع در فروش باقی‌مانده سهام دولت به صورت ETF بوده است.

 تعریف طرح‌های ملی و مشارکت بانک‌های تخصصی و بازار سرمایه در تامین مالی این طرح‌ها در بخش‌های مسکن، پتروشیمی، معدنی و… در سه بخش عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران، عرضه فرآورده‌های اصلی نفت توسط شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران و تسهیل فعالیت شرکت‌های خرده‌فروشی برق اقدامات مهمی صورت پذیرفته است.

اقدامات صورت گرفته برای تسهیل فعالیت شرکت‌های خرده‌فروشی برق شامل افزایش تعداد شرکت‌های فعال و کدهای معاملاتی شرکت‌های خرده‌فروشی برق، افزایش ارزش و حجم معاملات شرکت‌های خرده‌فروشی در بازار برق بورس انرژی، گشایش نمادها با دوره تحویل ماهانه در بازار عمده‌فروشی برق بورس انرژی ایران، انجام اقدامات لازم به منظور توسعه و تعمیق بازار شرکت‌های خرده‌فروشی برق، انجام هماهنگی‌های لازم به منظور فراهم شدن بسترهای لازم جهت راه‌اندازی بازار اوراق گواهی ظرفیت و انجام عملیات پذیرش نیروگاه‌های جدید به منظور انتشار اوراق گواهی ظرفیت نقدی است.

در ادامه‌ی گزارش منتشر شده، در خصوص استفاده از ظرفیت بازارهای بدهی و سرمایه برای تامین مالی منابع موردنیاز تولید به‌خصوص از طریق طراحی ابزارهای مالی ترکیبی بدهی - سهام و صندوق پروژه‌ها، افزایش ظرفیت و سهم ابزارهای اعتباری بانکی برای تولیدکنندگان در قالب‌هایی نظیر اعتبار اسنادی داخلی و فکتورینگ آمده است: در یک سال گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار اقدامات موثری در این زمینه صورت داده که از جمله آن‌ها: عرضه بزرگ‌ترین بسته اوراق بدهی دولت (اوراق صکوک منفعت) در دی ماه ۱۳۹۸ به ارزش ۱۰۰ هزار میلیارد ریال، پذیرش اسناد خزانه اسلامی، پذیره‌نویسی نخستین صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی در فرابورس در اسفند ماه ۱۳۹۸، انتشار مبلغ ۱۰۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اوراق مرابحه عام طی سه ماه اول ۱۳۹۹، اجرایی شدن اولین عرضه صادراتی تابلو پتروشیمی در دی‌ماه ۱۳۹۸ بوده است.

بر اساس گزارشی از مهر، همچنین از دیگر اقدامات این بخش از راه‌اندازی قرارداد آتی پسته و زیره در بورس کالا، عملیاتی کردن بازار مناقصه در بورس کالا، انجام فرآیندهای مربوط به راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی زعفران در استان خراسان جنوبی، فراهم آوردن امکان تامین مالی از طریق ابزارهای نوین مالی از قبیل صندوق سرمایه‌گذاری پروژه و اوراق سلف موازی استاندارد در تیرماه ۱۳۹۹ درخصوص تامین مالی پروژه‌های صنعت برق، کاهش مدت زمان موردنیاز جهت تامین نیازهای مالی، افزایش شفافیت درخصوص وضعیت سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها، حذف نیاز به وثایق رهنی، کنترل ریسک پروژه و جلوگیری از تسری ریسک پروژه به مالکان یاد شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: