بومی سازی، گامی موثر در کاهش هزینه تجهیزات
هادی کمالی - کارشناس توزین شرکت مهر ماشین

بومی سازی، گامی موثر در کاهش هزینه تجهیزات

در پروسه تولید بسیاری از محصولات، آگاهی نسبت به وزن دقیق مواد از اهمیت بالایی برخوردار بوده و کیفیت محصولات تولیدی نیز تا حد زیادی به همین امر وابسته است. با وجود اینکه پروسه توزین صنعتی در نگاه اول امری آسان و کم‌اهمیت به‌نظر می‌رسد، اما واقعیت مسائل دیگری را نشان می‌دهد و سیستم‌های توزین صنعتی نقش بسیار مهمی در پروسه‌های تولید صنایع مختلف دارند. سیستم‌های توزین صنعتی دارای دو بخش مکانیکی و الکترونیکی بوده که قسمت مکانیکی در داخل کشور بومی‌سازی شده و با کیفیت مطلوب ساخته می‌شود؛ اما ساخت قسمت‌های الکترونیکی با کیفیت مطلوب تنها در اختیار چند شرکت محدود در دنیا است که با توجه به حساسیت و اهمیت این بخش‌ها، مصرف‌کنندگان مایل به استفاده از نمونه‌های باکیفیت اصلی هستند. به طور مثال وارد شدن به عرصه تولید لودسل (سنسور الکترونیکی اندازه‌گیری وزن) نیازمند هزینه بالا در زمینه پژوهشی برای این امر است و در شرایط فعلی در این زمینه از سوی شرکت‌های داخلی اقدام جدی صورت نگرفته است.

از مهم‌ترین ارکان یک پروسه تولید صنعتی مبتنی بر فرآیندهای شیمیایی، اختلاط وزنی مواد در هر یک از قسمت‌های فرآیند است. بنابراین اشراف کامل بر مقادیر وزنی مواد، در مراحل مختلف فرآیند تولید و کنترل دقیق و پیوسته مواد، در مهندسی و مدیریت فرایندها بسیار با اهمیت خواهد بود. مواد دایما در حال جابه‌جایی بین قسمت‌های مختلف هستند و در هر قسمت با انجام پردازش بر روی آن‌ها، قسمتی از کار تولید انجام می‌شود تا محصول نهایی به‌دست آید. در این راستا برای کنترل تولید، کیفیت و سایر موارد، اطلاع از وزن مواد مبادله شده بین قسمت‌های مختلف و همچنین قابلیت کنترل وزنی این مواد کاملا ضروری خواهد بود. بنابراین مسائلی همچون کیفیت و دقت توزین در حفظ عملکرد خط تولید و استاندارد سازی ، کیفیت محصولات تولیدی و البته افزایش بهره‌وری‌ تولید اهمیت زیادی دارند.

به‌دلیل اهمیت توزین مواد در داخل کارخانه‌ها ، دستگاه‌های توزین صنعتی نیز دارای اهمیت ویژه‌ای هستند. این دستگاه‌ها با توجه به نیاز و کاربردهای آن انواع و اقسام مختلفی  دارند و با  توجه به اهمیت وزن دقیق در پروسه تولید، کیفیت و دقت این دستگاه‌ها در ارتقای محصولات تولیدی نقش اساسی دارند و بدون کارکرد مطلوب آن‌ها ، تولید مطلوبی وجود نخواهد داشت. تجارب حاصل از نصب موفقیت‌آمیز سیستم‌های توزین صنعتی اثبات می‌کند که این سیستم‌ها ضامن موفقیت سرمایه‌گذاری بوده و به‌وسیله افزایش اطمینان در دقت و به‌دست آوردن اطلاعات وزنی قابل اعتماد و کاهش هزینه‌ها، سرمایه‌گذاری در این زمینه در واحدهای تولیدی توجیه می‌شود. سیستم‌های توزین صنعتی بر اساس نوع کاربرد به دو دسته  تقسیم می‌شوند، که شامل سیستم‌هایی که فقط وظیفه توزین مواد را دارند مانند سیستم های توزین نوار نقاله و یا سیستم‌های توزین مخازن و هاپر ها و انواع باسکول ها،  و در دسته¬ دیگر سیستم‌هایی هستند که علاوه بر اندازه¬گیری وزن قابلیت کنترل وزنی جابجایی مواد را دارند. این دستگاه‌ها بر اساس فرمان اپراتور مواد را کنترل وزنی کرده و با سرعت مشخصی خوراک‌دهی ‌می‌کنند، مانند ویفیدرها که در ورودی کوره‌ها یا آسیاب‌ها قرار می‌گیرند و بر اساس نیاز فرآیند، مواد را به مرحله بعدی هدایت می‌کنند. از منظری دیگر، سیستم‌های توزین بر اساس نوع عملکردشان به دو دسته تقسیم می‌شوند. سیستم‌های توزین برای مواد ثابت مانند هاپر و بونکرها که به اصطلاح سیستم های توزین استاتیک نام دارند، و سیستم‌های توزین دینامیک که  مواد در حال حرکت مانند مواد روی نوار نقاله‌ها را توزین می کنند.

برای مطالعه متن کامل یادداشت" بومی سازی، گامی موثر در کاهش هزینه تجهیزات"، می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 87 و بخش تکنولوژی مراجعه کنید.

 

 

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صدر فردا، شتاب‌دهنده صنعت و اقتصاد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: