چهار ماه است که دولت وزیر صمت ندارد
رئیس خانه صنعت و معدن ایران:

چهار ماه است که دولت وزیر صمت ندارد

رئیس خانه صنعت و معدن ایران با اشاره به سخنان رهبر انقلاب درباره هیئت دولت، گفت: چهار ماه است که دولت وزیر صمت ندارد و تغییر رویه دولت در مدت باقی‌مانده، فرصتی برای کاهش مشکلات تولید است.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سیدعبدالوهاب سهل‌آبادی رئیس خانه صنعت و معدن ایران با توجه به سخنرانی رهبر انقلاب در ارتباط با هیئت دولت، به فرازهایی از سخنان ایشان و مواردی که به هیئت دولت گوشزد کردند، استناد کرد و یکی از مباحث را رفع برخی موانع از جمله تحریم یا ندادن پول حاصل از فروش نفت ایران که تحت اختیار دولت نیست اما مربوط به بسیاری از موانع درونی است، عنوان کرد و خواستار توضیحی در این زمینه شد.

وی در بیان موانع درونی گفت: انتظار مقام رهبری از ابتدای امسال برای تولید، بسیار بیشتر از این‌ها بود. چنانچه، شعار سال را نسبت به سال گذشته، «جهش تولید» اعلام کردند.

سهل‌آبادی با عنایت به اینکه دولت، صحبت‌های مقام معظم رهبری را شنیده است، بخش عظیم سخنان مقام رهبری، شفاف بودن با مردم است. رئیس‌‌جمهور در روزهای اول سر کار آمدن خود، گزارش صد روزه به مردم دادند، حال باید بدانیم آیا امروز به این گزارشات نیازی نیست؟

وی گفت: زمانی که دولت به من تولید کننده، وعده‌هایی از اخبار بسیار خوبی برای معیشت مردم و تولید می‌دهد ولی در عین حال هیچ خبری نمی‌شنوم، به عنوان یک فعال اقتصادی حتی انتظار داشتم که ایشان از ما بخواهد کارتان را مجانی انجام بدهید، اما تغییری حاصل نمی‌شود، به این نتیجه میرسیم که دولت فقط میخواهد ایام بگذرد و کار جدیدی انجام نگرفته است.

رئیس خانه صنعت و معدن ایران افزود: وزارتخانه‌ای که پنج سازمان را باید اداره کند، چهار ماه است بدون وزیر مانده و برنامه‌ای ندارد. در ظرف یک شب تمام معاونین تغییر می‌کنند، در حالی که هنوز ماندگاری سرپرست جدید در مقام وزارت و اینکه آیا رای بیاورد یا حتی معرفی شود، مشخص نیست.

سهل‌آبادی در بیان دلایل موارد فوق، ضعیف بودن دولت را مطرح و تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند «در باقی‌مانده عمر دولت، می‌توان اقداماتی انجام داد.» به نظر  می‌رسد یک سال زمان کمی نیست. حتی 6 ماه هم فرصت خوبی به حساب می‌آید اما چه اتفاق جدیدی افتاده است؟ به نظر من، امروز تولید و معیشت و همه موارد دخیل در تولید و کارگر باید در کنار هم قرار گیرند. کارگر، به عنوان عاملی که مهم‌ترین نقش را در تولید دارد، امروزه نه روحیه کار دارد، نه معیشت و  نه مسکن. در حالی که هشت سال از روی کار آمدن این دولت گذشته است.

وی توصیه کرد: بیایید کنار مردم و کارخانه‌ها قرار بگیرید. آیا می‌دانید به دلیل مشکلات روحی روانی کارگران، حوادث ناشی از کار چند برابر شده است؟ منصفانه نیست که کارگر حتی یک نان ساده را نتواند تهیه کند. در این کشور یک نان سنگک سه هزار تومان است. مگر این‌ها چه گناهی کرده‌اند؟ ولی باز هم مردم، باز هم کارگر، باز هم کارفرما....

رئیس خانه صنعت و معدن ایران در پاسخ به این پرسش که آیا این مشکلات مربوط به سوء مدیریت است، اطمینان صددرصد را بیان کرد و گفت: در دوره اول شاهد هستیم که  نفت هم نخریدند، ولی تورم کنترل شد. اکنون، مدیریت به شدت رها شده، دولت در زمینه مسکن چه کرده است؟ در تعدیل مشکلات ارزی چه کرده، به عنوان تولیدکننده، چگونه می‌توانم حداقل آینده برنامه یک ماه خود را با توجه به نرخ ارز تعیین نمایم. باید راهکاری ارائه دهد. اگر تحریم‌ها تدریجا چند برابر شده، ولی صد برابر نشده است که دولت را غافلگیر کند.

سهل‌آبادی به ایام سخت شیوع کرونا که پیش‌بینی نشده بود، اشاره کرد و لبیک تولیدکننده را در تولید لوازم پزشکی موردنیاز در این زمان کوتاه ستود و حضور شرکت‌های دانش بنیان در این برهه را ارزشمند خواند.

وی با بیان آنکه دست تولیدکننده بسته است، فشارهای بانکی به تولید را غیرمنصفانه خواند و قیمت‌های مختلف ارز و بی‌ثباتی ارز را از مشکلاتی عنوان کرد که یک تولیدکننده حتی برای یک هفته هم نمی‌تواند برنامه‌ریزی بکند.

سهل‌آبادی با این سخن که در مقطعی دولت توانست نرخ ارز را ثابت نگه دارد، و شرایط را تثبیت سازد، اکنون وعده‌های دروغ دولت را موجب بی‌اعتمادی مردم نسبت به دولت عنوان کرد. چون در چند مرحله اتفاقی نیافتاده و مردم دیگر دولت را باور ندارند.

رئیس خانه صنعت و معدن ایران در مورد اینکه چرا الان این اتفاق (برقراری شرایط ثبات) نمی افتد، اعلام کرد: دولت باید پاسخ‌گو باشد.

وی در مورد اینکه آیا او نیز دستش بسته است، پاسخ داد: بله. چکار می‌توانم بکنم. در شرایطی که بانک سر تولیدکننده کلاه می‌گذارد، تولیدکننده‌ای که غرق در مشکلات و در حال نابود شدن است، بانک‌ها بلاهایی در محاسبات به سرش می‌آورند که راهی زندان می‌شود و خانواده‌اش به فلاکت می‌افتند.

سهل‌آبادی در بیان پیشنهادات خود در این برهه، تغییر رویه دولت و اینکه حداقل در این مدت باقی‌مانده، دولت عزمش را جذب کند، وزرای خود را جابه‌جا کند و تصمیمات کارشناسی اتخاذ نماید را مطرح کرد. ضمن آنکه تغییر وزیر در وزارتخانه‌ای که پنج ماه را بدون وزیر سپری کرده است و مراحل تصمیم‌گیری در انتخاب وزیر، مشکلات خود را به‌ همراه دارد.  

بر اساس گزارشی از تسنیم، رئیس خانه صنعت و معدن ایران در پاسخ به این پرسش که قرار بود، خانه صنعت و معدن، پیگیر وام‌هایی برای تولیدکننده باشد، گفت: بحث ما فقط این بود که مهلتی را به بدهکاران در بخش تولید بدهیم، یعنی پرداخت اقساط و دیون آن‌ها برای مدتی فریز شود تا بتوانند نفسی بکشند. خانه صنعت و معدن، منابعی برای وام در اختیار ندارد. ما از دولت خواستیم که اگر ستاد تسهیلی ایجاد می‌کنید و از رئیس بانک قول کمک می‌گیرید، تنها کاری که انجام می‌شود، دادن استمهال است. استمهال یعنی کلاه چند برابر سر تولیدکننده گذاشتن. زیرا تمام دیونش را محاسبه کرده، جمع‌بندی نموده و با نرخ جدید چند برابری از او مطالبه می‌کنند که این عمل نیز نزول اندر نزول است. بلایی که بانک‌ها و راهکارهای آن‌ها سر تولید آوردند. تعهداتی که در سراسر ستادهای تسهیل کشور دادند و یک مورد راهم اجرا نکرده‌اند. شما می‌توانید از تمام استانداران، روسای سازمان‌های صمت در کل کشور سوال بفرمایید که آیا جلساتی که شما در ارتباط با رفع مشکل صنعتگری دارید، آیا بانک مسیر را با تصمیمات آن جلسه ادامه می‌دهد یا خیر؟

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: