روند تصاعدی همکاری‌های تجاری ایران و چین

روند تصاعدی همکاری‌های تجاری ایران و چین

همکاری‌های تجاری و بازرگانی ایران و چین به رغم تلاش‌های واشنگتن برای راه‌اندازی جنگ اقتصادی علیه تهران طی چهار دهه گذشته هموار روند تصاعدی و رو به رشدی را تجربه کرده است. ایران و چین در زمینه‌های علمی، فنی و انرژی به یک‌دیگر نیاز دارند و مکمل یکدیگر هستند.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، یکی از موضوعات داغ این روزها در رسانه‌ها مسئله توافق ۲۵ سال شراکت استراتژیک ایران با چین به شمار می‌آید.

رئیس‌جمهور چین در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ در سفری که به تهران داشت تاکید کرد: چین همواره یک شریک تجاری قابل اعتماد برای ایران باقی خواهد ماند.

به باور کارشناسان اقتصادی، برنامه ۲۵ ساله همکاری‌ چین و ایران اساس و بنیانی برای گسترش روابط دو جانبه است. دو کشور در زمینه‌های علمی، فنی و انرژی به یکدیگر نیاز دارند و مکمل یک‌دیگر هستند. در چارچوب طرح «یک کمربند و یک جاده» جایگاه ایران برای چین مهم است و افزایش همکاری دوجانبه راه را برای ورود دو کشور به بازار جهانی بازتر می‌کند و ایران حلقه‌ای مهم در حمل‌ونقل کالای چین به آسیا و اروپا است.

به نوشته خبرگزاری «الجزیره» قطر، انعقاد توافق راهبردی میان ایران و چین سبب تقویت روابط دوجانبه خواهد شد. این دو کشور پس از آن به سوی همکاری‌های گسترده‌تر قدم بر می‌دارند و در عرصه‌های مختلف مکمل یک‌دیگر خواهد بود. ایران نیازهای عمده انرژی چین را بر آورده خواهد کرد و چین هم نیاز ایران به فناوری را تامین خواهد کرد تا این کشور بخش‌های انرژی و زیر ساخت‌های خود را توسعه دهد.

به نوشته روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» توافق همکاری راهبردی ایران و چین سبب گشایش راه ابریشم بین ایران و چین خواهد شد. این توافق صنعت نفت ایران را که به دلیل تحریم‌های آمریکا تاثیر پذیرفته است نجات خواهد داد و ایران خواهد توانست سطح تولید خود را به بیش از ۸ میلیون بشکه در روز برساند و ۹۰ درصد نیازهای نفتی چین را فراهم کند.

از آنجایی ‌که پکن نیازمند انرژی است، ایران همواره به عنوان یک شریک تجاری و اقتصادی چین باقی بماند، ایران نیز می‌تواند از این فرصت استفاده کند تا از توانایی‌های چین در حوزه‌های مختلف به ویژه فن‌آوری اطلاعات، ارتباطات و فناوری‌های نو بهره‌مند شود.

حسام‌الدین حلاج، معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: حوزه آی‌تی و آی‌سی‌تی یکی از اولویت‌های دولت در جذب سرمایه‌گذاری خارجی است. ما به عنوان نمایندگان بخش خصوصی مشاهده کرده‌ایم که همواره وقتی طرف‌های خارجی در مذاکرات شرکت می‌کنند، یکی از نخستین موضوع‌هایی که دولت برای مشارکت به طرف‌های خارجی پیشنهاد می‌دهد، حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

وی بیان کرد: ظرفیت‌های زیادی در کشور برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد. هم پروژه‌های متعدد بخش خصوصی است و هم خود دولت پروژه‌های زیرساختی و عظیمی را دارد که به سرمایه‌گذاری و مشارکت خارجی نیاز دارند.

معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به نیازهای زیرساختی کشور در حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات افزود: یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های دولتی که بدون مشارکت خارجی امکان پیشرفت آن وجود ندارد، پروژه زیرساخت‌های توسعه شبکه نسل پنجم موبایل است که دولت همواره از طرف‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری و مشارکت در آن دعوت می‌کند.

از سوی دیگر رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: ایران و چین در مبادلات اقتصادی مکمل یکدیگر هستند.

مجیدرضا حریری ادامه داد: امروز نیاز به پایداری برای تامین منابع و شراکت در مبادلات همه جانبه را داریم که توافق‌نامه ۲۵ ساله با چین می‌تواند این خواسته را تامین کند.

بر اساس گزارشی از ایرنا، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با بیان اینکه این کاهش بیشتر به علت افت ارزش قیمت نفت است، خاطرنشان کرد: طبق آخرین آمار در حدود یک ماه و نیم گذشته ارزیابی شده در صادرات غیرنفتی کمتر از ۱۰ درصد کمبود مواجه شده‌ایم که با توجه به میزان صادرات احتمالا تا پایان سال میلادی قابل جبران نخواهد بود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: