حل مشکلات صنعت، در گرو اصلاح نگرش‌ها و ساختارهای ضد تولید است
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت سمنان:

حل مشکلات صنعت، در گرو اصلاح نگرش‌ها و ساختارهای ضد تولید است

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت سمنان گفت‌: دولت و همه سیاست‌گذاران اقتصادی باید در کوتاه‌مدت و بلندمدت برای حل مشکلات اقتصادی راهکار تخصصی ارائه دهند. این راهکار باید با نظر اقتصاددان‌ها، فعالان اقتصادی و بخش خصوصی ارائه شود. همچنین برای حل مشکلات اقتصاد ایران به‌خصوص صنعت و معدن باید نگرش‌ها و ساختارهای ضدتولید و ضدتوسعه اصلاح و اقتصاد از سایه سیاست خارج شود، این تنها راه ممکن است.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مرکز آمار ایران اعلام کرده که در فصل بهار ۱۳۹۹ رشد محصول ناخالص ملی با احتساب نفت، منفی 5.3 درصد و بدون نفت، منفی ۱.۷ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل بوده است که رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی 0.1، گروه صنایع و معادن منفی 4.4 و گروه خدمات، منفی 3.5 درصد نسبت به فصل بهار سال ۱۳۹۸ رشد داشته است. در این خصوص علی‌اصغر جمعه‌ای  اظهار داشت: آمار و ارقام ارائه‌شده، عجیب نیستند؛ کسانی که با اقتصاد ایران آشنایی نسبی دارند می‌دانند که ارقام منفی بیش از این نیز قابل ‌انتظار بوده است. البته ممکن است برخی از وضعیت مطلوب نسبی در حوزه صنعت بگویند ولی من معتقد هستم که این وضعیت در جهت مثبت تغییری نکرده است.

وی افزود: وضعیت صنایع در ایران وضعیت دشواری است؛ شیوع ناگهانی بیماری کووید ۱۹ از زمستان سال ۹۸ و به دنبال آن تعطیلی بسیاری از واحدهای اقتصادی، در کنار سقوط قیمت نفت از ابتدای سال‌جاری نشان می‌دهد که عرصه بر خیلی از فعالیت‌های صنعتی و تولیدی تنگ‌تر شده است. البته ممکن است استثناهایی هم وجود داشته باشد.

 رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت سمنان ادامه داد: اقتصاد ایران با تحریم‌های سختی روبه‌روست؛ تداوم وابستگی به تجارت خارجی و به‌خصوص فروش نفت و نیاز به واردات محصولات واسطه‌ای و مصرفی و تشدید تحریم‌ها از دو سال پیش تاکنون منجر به قطع صادرات نفت و تجارت خارجی شده است. یعنی درآمدهای نفتی دولت به حداقل رسیده و هر روز فشارها بر حوزه تولید و اقتصاد بخش خصوصی بیشتر شده است.

به گفته جمعه‌ای صنعت و تولید و همه ارکان اقتصاد چون زنجیره‌ای به هم وابسته هستند؛ ما اگر نتوانیم برای برون‌رفت از تحریم‌ها کاری کنیم، وضعیت صنعت بدتر از این خواهد بود. تولید به بازار مصرف داخلی و بازار خارجی نیاز دارد؛ اما متاسفانه در حوزه صادرات با مشکلات زیادی مواجه هستیم. از طرفی تولیدکننده نمی‌تواند به دلیل تحریم و شیوع ویروس کرونا به‌موقع صادر کند و از طرفی به دلیل قطع ارتباط بانکی با کشورهای دیگر بازگشت ارز مشکل است.

وی تصریح کرد: باید برای تولید و صادرات زیرساخت لازم فراهم باشد ولی متاسفانه به غیر از تصمیمات خلق‌الساعه و بخشنامه‌های هر روزه، هیچ علامت مثبتی به تولیدکننده ارسال نمی‌شود. در بروز شرایط فعلی، بی‌تدبیری و سوءتدبیرهای همه تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان از گذشته تاکنون نقش جدی داشته است؛ تنها دولت و تصمیم یک وزارتخانه نیست که اقتصاد را به این وضع انداخته است؛ اگرچه وزارت صنعت، معدن و تجارت هنوز بلاتکلیف است و هیچ راهبردی برای بهبود وضعیت ندارد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران تاکید کرد: خیلی از بحران‌ها و مشکلات اقتصاد ریشه غیراقتصادی دارد؛ ریشه‌های غیراقتصادی بحران‌های اقتصادی موجود هنوز رفع نشده‌اند، دیپلماسی اقتصادی به دیپلماسی سیاسی گره ‌خورده است و تا زمانی که این دو حوزه تفکیک نشوند و اقتصاد در اولویت تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان قرار نگیرد، مشکلات پابرجا خواهد بود و چشم‌انداز آینده صنعت و معدن به این گره‌گشایی وابسته است.

جمعه‌ای درباره وضعیت امروز بازار سرمایه گفت: برخی معتقدند که می‌توان از گشایش در بازار سرمایه به نفع تولید و صنعت بهره گرفت، اما به نظر می‌رسد که این وضعیت بیشتر در خدمت بنگاه‌های دولتی و حاکمیتی بوده است نه بخش خصوصی واقعی؛ بخش خصوصی واقعی و صنایع کوچک و متوسط واقعی خیلی کم از این بازار بهره گرفته‌اند.

بر اساس گزارشی از خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، به‌گفته جمعه‌ای دولت و همه سیاست‌گذاران اقتصادی باید در کوتاه‌مدت و بلندمدت برای حل مشکلات اقتصادی راهکار تخصصی ارائه دهند. این راهکار باید با نظر اقتصاددان‌ها، فعالان اقتصادی و بخش خصوصی ارائه شود. همچنین برای حل مشکلات اقتصاد ایران به‌خصوص صنعت و معدن باید نگرش‌ها و ساختارهای ضدتولید و ضدتوسعه اصلاح شود؛ باید اقتصاد از سایه سیاست خارج شود و این تنها راه ممکن است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: