پیشنهاد ارائه مشوق برای سرمایه‌گذاری در زنجیره فولاد تصویب شد
رئیس هیئت عامل ایمیدرو:

پیشنهاد ارائه مشوق برای سرمایه‌گذاری در زنجیره فولاد تصویب شد

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در نشست پایش طرح جامع فولاد گفت: کلیات نسخه جدید و به‌روز شده طرح جامع فولاد با حضور «معاون امور معادن و صنایع معدنی» و «معاون طرح و برنامه» وزارت صنعت، معدن و تجارت تصویب شد و این نسخه قرار است از سوی تمامی ذی‌نفعان خصوصی و دولتی به اجرا در آید.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب‌پور در نشست پایش طرح جامع فولاد اظهار داشت: هدف از اجرای طرح جامع فولاد، تمرکز بر توازن زنجیره فولاد از اکتشاف تا تولید شمش بوده و با اجرای آن منافع ذی‌نفعان تامین خواهد شد.

وی افزود: با اجرای این طرح سرمایه‌گذاران می توانند با استفاده از همه ظرفیت‌های قانونی (اسناد بالادستی، سند راهبرد ملی، قوانین موجود، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها، بخش دولتی، تشکل‌ها و غیره)، اقدام به سرمایه‌گذاری کنند و به این طریق از اتلاف سرمایه‌ها جلوگیری می‌شود.

رئیس هیئت‌ عامل ایمیدرو با بیان اینکه طرح جامع فولاد در راستای استفاده از توان داخل با اولویت بومی‌سازی مورد توجه قرار خواهد گرفت ادامه داد: در این طرح، با توجه به صرفه‌جویی قابل توجه ارزی، موضوع قطعه‌سازی و ماشین‌سازی در صنعت فولاد تا مرحله بومی‌سازی کامل، طی یک دوره زمانی بررسی خواهد شد.

غریب‌پور اضافه کرد: با توجه به واردات سالانه حدود 580 هزار تن ورق فولادی، مقرر شد مجری طرح جامع فولاد، ظرفیت واحدهای داخلی برای بومی‌سازی این نوع محصول را بررسی و مشخص کند.

لزوم ارائه مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاران

رئیس هیئت‌ عامل ایمیدرو با بیان اینکه دستیابی به اهداف طرح های جامع، نیاز به الزاماتی دارد، تصریح کرد: خوشبختانه در بخش فولاد الزامات قانونی وجود دارد و برای رسیدن به آن، نیاز به 14 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری است. (5 میلیارد یورو در تکمیل زنجیره و 9 میلیارد یورو در زیربناها)

غریب‌پور ادامه داد: دولت ظرفیت سرمایه‌گذاری تا این میزان را ندارد اما می‌تواند مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاری در تکمیل زنجیره تولید فولاد و زیرساخت‌های آن ارائه کند.

وی پیشنهاد داد: سیاست‌ها و مشوق‌های ییشتری در توسعه فناوری، بومی‌سازی، ارزش افزوده و غیره بگذاریم تا بتوانیم صنعت فولاد را جهانی کنیم.

ضرورت ایجاد ظرفیت مصرف فولاد

غریب‌پور با بیان اینکه در حال حاضر کل صادرات فولاد خام کشور هفت میلیون تن و محصولات فولادی سه میلیون تن (عمده آن مقاطع طویل فولادی) است، گفت: اکنون در کشور ظرفیتی برای جذب این میزان تولید نیست. چرا که سرانه مصرف کل کشور حدود 16 میلیون تن شمش فولادی (سرانه مصرف هر نفر 200 کیلوگرم) است که تبدیل به محصول می‌شود.

وی ادامه داد: عمده صادرات فولاد به صورت شمش بوده که این یک ایراد محسوب می شود و قیمت صادراتی آن، از محصولات با ارزش افزوده، کمتر خواهد بود. در همین راستا مقرر شد شرکت فولاد تکنیک مجری طرح جامع فولاد، مطالعه توسعه تولید محصولات با ارزش افزوده را در دستور کار قرار دهد.

رئیس هیئت‌ عامل ایمیدرو یادآور شد: میزان صادرات آهن اسفنجی با تدابیر دکتر اسماعیلی در سال قبل و عوارض اعمال شده، از 900 هزار تن سال 97 به 500 هزار تن در سال 98 رسید، وی بیان کرد: طی سال گذشته، 27 میلیون تن آهن اسفنجی و 27 میلیون تن شمش تولید شد و از این رو، تولید و مصرف به یک سطح رسید.

توسعه فولاد؛ حاصل پیگیری‌های مجموعه ایمیدرو

داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی ضمن تشکر از شرکت فولاد تکنیک، شرکت ملی فولاد و مجموعه ایمیدرو عنوان کرد: پیگیری‌های این بخش‌ها بود که در صنعت فولاد دنیا حرف برای گفتن داریم اما در میانه راه هستیم.

وی ادامه داد: بحث واحد تحقیق و توسعه به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنعت فولاد است که خوشبختانه در طرح جامع فولاد لحاظ شده است. با توجه به اینکه مجموعه بزرگ فولاد در کشور شکل گرفته است، برای قطعه‌سازی، به‌روزرسانی و تکمیل آن، ایمیدرو باید به عنوان اساسی‌ترین وظیفه اقدام کند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی با بیان اینکه ارائه مجوز ساخت واحدهای فولادی بدون لحاظ کردن مواد اولیه، بالاترین مشکل در این صنعت خواهد بود، گفت: اینکه به سرمایه‌گذار بگوییم مجوز احداث واحد کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی می‌دهیم اما تعهدی برای تامین مواد اولیه آن نداریم، قابل توجیه نیست.

داریوش اسماعیلی افزود: از این رو، در صدور مجوزهای توسعه‌ای، باید به شرایط و ظرفیت‌های کشور توجه کرد.

تغییر موضوع «جلوگیری از خام‌فروشی» به «جلوگیری از صادرات مواد با ارزش افزوده پایین»

سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در این نشست با بیان اینکه مطالعات طرح‌های جامع در فلزات تکمیل و در آن استانداردهای لازم لحاظ شود، تا مبنای تصمیم‌گیری وزارتخانه شود، بیان کرد: در طرح جامع فولاد، موضوعاتی همچون فناوری و نوآوری، سرمایه‌گذاری، جلوگیری از خام‌فروشی در حوزه معدن و توجه به زنجیره ارزش ضرورت دارد.

وی افزود: تشخیص اجرایی شدن این مصوبه را به وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشکیل کمیته‌ای متشکل از اتاق بازرگانی و وزارت اقتصاد سپردیم تا پس از تایید در هیئت دولت مطرح کنیم. (در اصلاحیه سال 96 مجلس، بندی به ماده 141 اضافه شد که بر اساس آن، 20 درصد صادرات مواد خام مشمول معافیت مالیاتی است.)

ایجاد موازنه کامل در زنجیره فولاد

مهران محجوب‌نژاد، مدیر واحد معاونت برنامه‌ریزی شرکت فولاد تکنیک در این جلسه با بیان اینکه تا قبل از چشم‌انداز سال 1404 به برنامه 55 میلیون تن فولاد خام می‌رسیم، گفت: اکنون موازنه کامل در زنجیره فولاد ایجاد شده و نیازی به صدور مجوز احداث کارخانه گندله، کنسانتره، آهن اسفنجی و فولاد نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: در بخش اکتشاف و استخراج و نیز صنایع پایین دستی (همچون تولید انواع ورق، فولادهای خاص و غیره)، نیاز به مجوزهای جدید و انجام سرمایه‌گذاری است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: