تعطیلی ۷۰ درصد ظرفیت صنایع پیچ و مهره

تعطیلی ۷۰ درصد ظرفیت صنایع پیچ و مهره

عضو هیئت‌مدیره تولیدکنندگان پیچ و مهره با بیان اینکه افزایش قیمت پیچ و مهره به دلیل کمبود این کالا در بازار است، گفت: ۷۰ درصد ظرفیت کارخانجات تولید پیچ و مهره به علت نبود مواد اولیه غیرفعال هستند.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»،  سید اسماعیل مرعشی اظهار داشت: 70 درصد ظرفیت کارخانجات تولید پیچ و مهره به علت نبود مواد اولیه غیر فعال هستند.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت پیچ و مهره به دلیل کمبود این کالا در بازار است افزود: اردیبهشت امسال مواد اولیه را کیلویی 9 هزار و 500 تومان می‌خریدیم، اما قیمت آن اکنون بیش از 19 هزار تومان است.

عضو هیئت‌مدیره تولیدکنندگان پیچ و مهره گفت:​ قیمت نهاده‌های تولید پیچ و مهره در مقایسه با سال 98 به طور میانگین 70 درصد افزایش یافته است.

مرعشی ادامه داد: نیاز بازار برای پیچ و مهره حدود 40 هزار تن است و در صورت تامین مواد اولیه مشکلی برای عرضه محصولات به بازار نداریم.

وی بیان کرد: تامین نشدن مواد اولیه موجب شده است تولیدکنندگان پیچ و مهره برای تامین نیاز داخل حتی برای بخش خودرو نیز با مشکل روبرو شوند اکنون فقط 30 درصد مواد اولیه کارخانجات تولید پیچ و مهره تامین می‌شود.

عضو هیئت‌مدیره تولیدکنندگان پیچ و مهره عنوان کرد: امسال تقاضا‌های خرید مواد اولیه بین 300 تا 500 تن بوده است، اما شرکت فولاد آلیاژ ایران 40 تا 60 تن از هر کدام از این تقاضا‌ها را تامین کرده است نمایندگان فروش شرکت فولاد آلیاژی ایران حتی قول تامین مواد اولیه برای سه چهار ماه آینده را نیز نمی‌دهند.

مرعشی تصریح کرد: زمانی که از بخش فروش شرکت فولاد آلیاژی ایران مسئله را پیگیری می‌کنیم ما را به عاملان فروش ارجاع می‌دهند.

وی افزود: در ماه‌های خرداد و تیر و نیمه نخست مرداد سامانه فروش شرکت فولاد آلیاژی ایران بسته بود و از نیمه دوم مرداد بخشی از نیاز متقاضیانی که در اردیبهشت پول واریز کرده‌اند تحویل داده شده است این مسئله تولیدکنندگان را در انجام تعهدات خود با مشکل روبه رو کرده است.

عضو هیئت مدیره تولیدکنندگان پیچ و مهره ابراز کرد:​ اکنون در کارخانه‌ای از 40 دستگاه فقط سه - چهار دستگاه کار می‌کنند که آن‌ها نیز برای سه چهار روز آینده مواد اولیه دارند.

نورالدین مهری رئیس اتحادیه فروشندگان پیچ و مهره نیز گفت: در هفت، هشت ماه گذشته قیمت پیچ و مهره 2.5 برابر افزایش یافت.

وی با بیان اینکه میزان مصرف پیچ و مهره کشور سالانه 100 هزار تن است افزود: برخی تولیدکنندگان محصولات خود را به بازار عرضه نمی‌کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان پیچ و مهره گفت: چرا زمانی که نیاز داخلی داریم شمش‌های فولادی را صادر می‌کنیم.

مهری افزود:​ اکنون زمان تحویل مواد اولیه به تولیدکنندگان پیچ و مهره هفت ماه است و مشخص نیست تولیدکننده در این هفت ماه چه کار باید کند.

وی ادامه داد: به هیچ عنوان تجار بازار پیچ و مهره را به هم نزده‌اند، زیرا همه توزیع‌کنندگان این محصول دارای شناسنامه و جواز کسب هستند و میزان سود و مالیات آن‌ها کامل مشخص است و نمی‌توانند از آن تخطی کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان پیچ و مهره تصریح کرد: میزان سود برای عمده‌فروشان سه درصد و برای خرده‌فروشان 11 درصد تعیین شده است.

علیرضا چایچی مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران نیز اظهار داشت: امسال میزان تولید خود را در محصولات مذاب فولادی به 515 هزار تن افزایش داده‌ایم که 450 تا 470 هزار تن آن انواع محصولات فولادی از جمله میلگرد است.

وی افزود:​ محصولات ما به بازار داخلی و شرکت‌های مادر تخصصی به طور مستقیم عرضه می‌شود.

مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران گفت: 80 درصد عرضه محصولات خود شرکت فولاد آلیاژی انجام می‌دهد و فقط 20 درصد را به عاملین فروش واگذار کرده است.

چایچی اضافه کرد: نیاز فولادی سالانه صنایع پیچ و مهره کشور 55 تا 60 هزار تن است که امسال بیش از 22 هزار تن آن را به صورت مستقیم و بقیه را از طریق شرکت‌های نورد مانند کویر کاشان و افق ابهر تامین می‌کنیم.

وی گفت: شرکت فولاد آلیاژی ایران امسال به تنهایی توان تامین 30 درصد نیاز صنایع پیچ و مهره کشور را دارد.

مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران یادآور شد: سال گذشته 15 هزار تن کلاف مورد نیاز صنایع پیچ و مهره را تامین کردیم، اما امسال این حجم را به 22 هزار تن افزایش داده‌ایم.

چایچی توضیح داد: در حالی که سال گذشته 25 هزار تن صادرات داشتیم در شش ماهه نخست امسال فقط پنج هزار تن محصولات فولادی صادر کردیم و​ زمان تحویل تعهدات ما دو تا سه ماهه است.

وی ابراز کرد:​ براساس آمار رسمی گمرک سال 98، هفت هزار تن واردات فولاد آلیاژی برای تولید پیچ و مهره داشتیم و در این سال 23 هزار تن پیچ و مهره نیز وارد شد.

مدیرعامل شرکت آلیاژی ایران ادامه داد: با احتساب 25 هزار تن تولید داخلی پیچ و مهره در مجموع تقاضای بازار برای این کالا 55 هزار تن است.

چایچی عنوان کرد: ممکن است تجار و واسطه‌هایی که از واردات پیچ و مهره سود می‌بردند برای کسب مجوز واردات دوباره بازار تامین مواد اولیه صنایع پیچ و مهره را با اخلال روبرو کرده باشند.

وی افزود: برخی از انواع فولاد وارداتی در داخل بومی‌سازی شده است.

سیف‌الله امیری مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت نیز گفت: در سال 97، هفت هزار و 200 تن مفتول برای صنایع پیچ و مهره وارد شد که این حجم در سال 98 به یک هزار و 500 تن کاهش یافت و از ابتدای سال تاکنون نیز وارداتی نداشتیم.

وی افزود: صادرات نیز که در سال 97، دو و نیم میلیون تن بود در سال 98 به 236 هزار تن کاهش یافت.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت:​ با توجه به حجم تولید مواد اولیه در داخل برای صنایع پیچ و مهره‌سازی پذیرفتنی نیست که 70 درصد ظرفیت این صنایع غیرفعال باشد.

بر اساس گزارشی از تسنیم، امیری افزود: 115 واحد تولید پیچ و مهره به دلیل واردات پیچ و مهره بی کیفیت تعطیل شدند و اکنون فقط 40 واحد از آن‌ها دوباره فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: