بازار مولیبدن، شدیدا وابسته به مصرف چین است
10 کشور برتر تولیدکننده مولیبدن معدنی

بازار مولیبدن، شدیدا وابسته به مصرف چین است

در سال 2016، با توجه به آخرین گزارش مرکز ارزیابی زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا، تولید جهانی مولیبدن معدنی به حدود 227 هزار تن رسید. این رقم در مقایسه با سال 2015، افت بیش از 3 درصد را تجربه کرد. بر اساس این گزارش، میزان ذخیره مولیبدن در جهان، برابر با 15 میلیون تن برآورد شده است که حدود 56 درصد آن در پهنه کشور چین متمرکز است. پس از چین، ایالات متحده آمریکا و شیلی، به‌ترتیب حدود 18 و 12 درصد از مولیبدن زمین را در خود نهفته دارند. ذخیره مولیبدن ایران بر اساس این گزارش، نزدیک به 43 هزار تن برآورد شده است که همراه با معادن مس در کشور یافت می‌شود.

در بررسی گزارش ارزیابی زمین‌شناسی ایالات متحده، در سال 2016، ده کشور برتر تولیدکننده مولیبدن معدنی در جهان، سهم بیش از 99 درصدی از مجموع تولید جهانی مولیبدن را در دست داشتند. در این فهرست، چین، با بیشترین ذخیره مولیبدن، در جایگاه نخست نشست. حجم تولید مولیبدن این کشور آسیایی در سال گذشته، برابر با 90 هزار تن گزارش شد که نسبت به سال 2015، افت 11 هزار تنی را تجربه کرد. با وجود این کاهش حجم تولید، چین جایگاه نخست خود را از دست نداد؛ چرا که با اختلاف قابل ملاحظه‌ای در صدر این فهرست نشسته است. نمودار 1، حجم تولید مولیبدن معدنی 10 کشور بزرگ تولیدکننده در جهان را برای سال 2016، نشان می‌دهد.

گفتنی است که بازار مولیبدن به شدت به نوسانات بازار چین بستگی دارد و این امر به دلیل حجم بالای تولید این کشور نبوده بلکه به حجم مصرف آن باز می‌گردد. چین یکی از بزرگترین صنایع جهان را در دست دارد که سالانه حجم بسیار زیادی مولیبدن را برای تولید فولاد مصرف می‌کند. شیلی، پس از چین، بزرگترین تولیدکننده مولیبدن در جهان است که طی سال 2016، نزدیک به 52 هزار تن مولیبدن تولید کرد که رشد 6 درصدی نسبت به سال 2015 داشت. از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده مولیبدن در شیلی، می‌توان از شرکت دولتی کودلکو، شرکت لهستانی کی.جی.اچ.ام و شرکت استرالیایی هات‌چیلی نام برد.

ایالات متحده آمریکا سومین کشور بزرگ تولیدکننده مولیبدن در جهان است که در سال 2016، حدود 31 هزار و 600 تن از این فلز تولید کرد. این رقم در مقایسه با حجم تولید سال 2015، شاهد افت 33 درصدی بود. دلیل اصلی کاهش تولید مولیبدن آمریکا طی سال گذشته، اجرای فعالیت‌های تعمیر و نگهداری در اکثر واحدهای معدنی این کشور بود. همانطور که بیان شد، مولیبدن یکی از فلزات همراه مس و برخی فلزات دیگر است. با این وجود، 2 معدن از 10 معدن بزرگ تولیدکننده مولیبدن در آمریکا، ذخیره مولیبدن محسوب می‌شوند. به عبارت دیگر، مولیبدن فلز اصلی و اولیه این 2 معدن است.

پرو، با تولید 20 هزار و 100 تن مولیبدن معدنی در سال 2016، در جایگاه چهارم از فهرست 10 کشور بزرگ تولیدکننده قرار گرفت. حجم تولید این کشور در سال 2015، برابر با 18 هزار و 100 تن بود که در سال 2016، رشد خوبی را پشت سر گذاشت. به نقل از گزارش ارنست اند یانگ (EY)، اکثر سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در پرو، متوجه صنعت مس بوده است. این امر در خصوص صنعت مولیبدن، به دلیل محصول جانبی مس بودن، امری خوشایند بود. یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مولیبدن در پرو، معدن سروورده تحت بهره‌برداری شرکت فری‌پورت مک‌موران است.

در جایگاه پنجم این فهرست، مکزیک با تولید 12 هزار و 300 تن مولیبدن محتوی در سال 2016، قرار دارد. حجم تولید این کشور نسبت به سال 2015، افت اندک 700 تنی داشت. به استثنای افت حجم‌های اندک تولید مولیبدن در مکزیک، روند تولید مولیبدن در این کشور، از دهه 1990 تاکنون، صعودی بود. یکی از مهمترین معادن بزرگ تولیدکننده مولیبدن در این کشور، معدن لاکاریداد است که تحت بهره‌برداری هولدینگ گروپو مکزیکو قرار دارد. مولیبدن، محصول جانبی معدن مس لاکاریداد است. ارمنستان نیز با تولید 7 هزار تن مولیبدن محتوی در سال 2016، جایگاه ششم را از آن خود کرد. این در حالی است که در سال 2015، این جایگاه متعلق به کانادا بود.

تولید مولیبدن محتوی ارمنستان در سال 2016، شاهد افت اندک 300 تنی نسبت به سال 2015 بود. شرکت مس و مولیبدن زنگیزور، زیرمجموعه شرکت معدنی کرونیمت، بهره‌برداری از معدن کاجاران، بزرگترین معدن مس و مولیبدن ارمنستان را در دست دارد. بهره‌برداری از این معدن، از سال 1951 آغاز و ذخیره آن برابر با 2 میلیارد و 200 میلیون تن کانسنگ برآورد شده است. در جایگاه هفتم، کشور روسیه با تولید 4 هزار و 500 تن مولیبدن محتوی برای سال 2016 قرار دارد. بر اساس گزارش‌های ارایه شده، حجم تولید مولیبدن این کشور نسبت به سال 2015، بدون تغییر ماند. شرکت اس.ام.آر که بخشی از گروه ای.ان پلاس محسوب می‌شود، تنها واحد یکپارچه تولید مولیبدن در روسیه به‌شمار می‌رودکه البته بزرگترین تولیدکننده این محصول در روسیه است.

گفتنی است بیشترین حجم تولید مولیبدن در روسیه، به مصرف صنایع داخلی این کشور می‌رسد. گزارشی از بازارهای نوظهور اشاره می‌کند که رآکتورهای هسته‌ای روسیه، مخصوصا برای استفاده یک نوع از مولیبدن در این کشور طراحی و تعبیه شدند. جایگاه هشتم این فهرست، با افتخار در اختیار صنعت مولیبدن ایران است. طی سال 2016، تولید مولیبدن محتوی کشور برابر با 3 هزار و 500 تن بود که نسبت به سال 2015، تغییر چندانی نداشت. بنابر گزارش‌های موجود، دولت در سال 2012، صادرات کنسانتره مولیبدن (تشویه نشده) را با هدف حمایت از تولید ملی، ممنوع اعلام کرد. طی این بخشنامه در سال 2012 (1391)، صادرات 50 محصول دیگر اعم از آلومینیوم و محصولات پتروشیمی نیز ممنوع اعلام شد.

جایگاه نهم این فهرست، متعلق به مغولستان است که در سال 2016، حدود 2 هزار و 500 تن مولیبدن تولید کرد. حجم تولید مولیبدن محتوی این کشور در سال گذشته نسبت به سال 2015، رشد 500 تنی داشت. اطلاعات مشخصی از صنعت مغولستان در دست نیست؛ با این وجود، یکی از تولیدکنندگان این کشور، شرکت توسعه منابع اِردِن است که پروژه مس مولیبدن- مس زون مود را در دست دارد. حجم کانسنگ این ذخیره برابر با 218 میلیون تن با عیار 0.057 درصدی مولیبدن و 0.069 درصد مس برآورد شده است. نهایتا، در انتهای این فهرست، کانادا با تولید یک هزار و 700 تنی مولیبدن محتوی قرار دارد که به دلیل افت قابل توجه تولید نسبت به 2015، جایگاه ششم خود را از دست داد. حجم تولید این کشور در سال 2015، برابر با 9 هزار و 300 تن گزارش شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: