افراد سودجو شفافیت را از بورس گرفته‌اند/ سود بانکی بیشتر از سود حاصل از تولید است
مدیرعامل شرکت پروفیل هوشمندنیا:

افراد سودجو شفافیت را از بورس گرفته‌اند/ سود بانکی بیشتر از سود حاصل از تولید است

مدیر‌عامل شرکت پروفیل هوشمندنیا گفت: حضور برخی افراد سودجو در بورس کالا که در قالب چند شرکت فعالیت می‌کنند، باعث ایجاد رقابت‌های کاذب و افزایش قیمت‌ها شده است. این افراد با تشدید بی‌نظمی در بازار بورس، تاکنون توانسته‌اند به سودهای کلانی دست یابند و موجب زیان‌‌رسانی به تولیدکنندگانی که مواد اولیه خود را از بورس کالا تامین می‌کنند، شوند.

حمید هوشمندنیا در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات‌ آنلاین» اظهار داشت: در سال جاری با تمام ظرفیت خود فعالیت کرده‌ایم اما به علت نوسانات بیش از اندازه قیمت‌ها، در تامین مواد اولیه دچار مشکلات فراوانی شده‌ایم. ظرفیت تولید شرکت ماهیانه 80 تن است و در نیمه اول سال جاری با تمام ظرفیت تولید کرده‌ایم اما در فروش محصولات شرایط مطلوبی را تجربه نکرده‌ایم.

وی افزود: در حال حاضر به سختی می‌توانیم مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین ‌کنیم؛ یکی از دلایل کمبود مواد اولیه، احتکار آن توسط افراد با نفوذ در صنعت است که با این کار هم باعث زیان‌رسانی به شرکت‌ها و هم موجب تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی می‌شوند. مشکل دیگر ما، کمبود نقدینگی است که با افزایش نوسانات و تغییرات لحظه‌ای قیمت مواد اولیه و نرخ ارز، نمی‌توان برنامه‌ریزی مناسبی برای منابع مالی شرکت داشت و از طرفی، در زمان افزایش قیمت‌ها، میزان فروش و درآمد شرکت نیز کاهش می‌یابد.

توان تاثیرگذاری کرونا، 5 درصد بود

مدیرعامل شرکت پروفیل هوشمندنیا در ارتباط با میزان تاثیرگذاری شیوع کرونا بر نوسانات نرخ ارز و قیمت مواد اولیه، خاطرنشان کرد: به ‌طور کلی می‌توان این تاثیرگذاری را در نهایت 5 درصد دانست. عوامل اصلی بی‌ثباتی‌های موجود در بازار، سیاست‌های ناصحیح دولت است که با مدیریت اشتباه و غیر کارشناسی شده در نظام پولی کشور، آشفتگی و ضعف نقدینگی را به‌ بار آورده است. اقدامات لازم برای مقابله با ویروس کرونا شاید حدود 2 تا 3 درصد به هزینه‌های هر شرکتی افزوده باشد و شوک هیجانی این ویروس نیز در یک تا دو ماه اول دوام داشت اما اکنون ما شاهد یک بحران اقتصادی ریشه‌دار هستیم.

باید با سیاست‌گذاری صحیح، چرخه اقتصاد را سالم‌سازی کرد

هوشمندنیا در خصوص چشم‌انداز صنعت پروفیل آلومینیوم، اذعان کرد: اگر مسئولین به همین روند ادامه دهند و کسی به فکر سامان دادن به بی‌ثباتی بازار و سودجویی برخی افراد و گروه‌ها در بورس کالا نباشد، قطعا آینده بدی در انتظار صنعت پروفیل آلومینیوم خواهد بود و دچار رکود و خارج شدن از چرخه اقتصادی و رونق تولید خواهدشد. مدیران ارشد صنعت کشور باید بتوانند با سیاست‌گذاری‌های صحیح و کوتاه کردن دست دلالان از بازار، چرخه اقتصادی در صنایع مختلف به‌ خصوص صنعت پروفیل آلومینیومی را سالم‌سازی کنند. شیوع کرونا فقط باعث افزایش حداقلی هزینه‌های شرکت و کارخانه‌ها برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی شده است و تاثیر زیادی بر این آشفته‌بازار نداشته است ما به ‌علت وجود رانت در بورس کالا قادر به تهیه مواد اولیه مورد نیاز خود از بازار بورس نیستیم و به اجبار از بازار آزاد نیاز مواد اولیه مورد نیاز شرکت را تامین می‌کنیم.

وی در خصوص اصلی‌ترین معضل صنعت آلومینیوم، تاکید کرد: دست‌کاری بازار بورس توسط دلالان و مافیای قدرتمندی که در تالار شیشه‌ای به‌ راحتی قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث ایجاد رقابت کاذب می‌شوند، مهم‌ترین معضل حال حاضر است. به عنوان مثال، 10 شرکت در بورس هستند که مالک تمام آن‌ها یک شخص است و این 10 شرکت با هم در حال رقابت هستند! این شرکت‌ها از طریق رقابت کاذب، قیمت‌ها را افزایش می‌دهند تا به سود کلانی دست یابند.

دسترسی به ماشین‌آلات نوین محدود است

مدیرعامل شرکت پروفیل هوشمندنیا در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» در خصوص اثرگذاری تحریم‌های اخیر بر فعالیت شرکت، گفت: تحریم‌های اخیر علاوه بر اینکه بر قیمت مواد اولیه تاثیرگذار بوده، موجب شده است که به قطعات یدکی درجه یک برای دستگاه‌های موجود در خطوط تولید، دسترسی نداشته باشیم. اگر به ‌طور مثال با تعویض یک قطعه، آن دستگاه تا 6 ماه فعالیت خود را بی‌وقفه ادامه می‌داد، اکنون تا یک ماه بیشتر دوام ندارد. بیشتر قطعات ساخت کشور چین است که کیفیت مطلوب و مورد انتظار را ندارد و باعث به وجود آمدن هزینه اضافی به ‌جهت تعمیرات می‌شود.

تولید، سودرسان نیست!

هوشمندنیا با اشاره به سودآور بودن فعالیت در بازار آزاد، تاکید کرد: در حال حاضر، تولیدکنندگان بسیاری به ‌علت ضرردهی‌های فراوان در 6 ماه اخیر، واحدهای تولیدی خود را تعطیل کرده و به سمت فعالیت در بازار آزاد رفته‌اند. چراکه در این بازار میزان سوددهی و ارزش‌افزوده بیشتر از فعالیت در بخش تولید است. قاعدتا زمانی که سود و درآمد بالا در بازار آزاد بهتر باشد، کسانی که در این مدت دچار خسارت‌های فراوان شده‌اند، به این سمت می‌روند تا بتوانند به ‌نوعی ضررهای خود را جبران کنند. متاسفانه وضعیت تولید و درآمد حاصل از آن به‌گونه‌ای شده که اگر همان سرمایه را در بانک سپرده‌گذاری کنیم، سود فراوان‌تری نسبت به سپردن این سرمایه به بخش تولید، به دست می‌آوریم!

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی تنها تولیدکنندگان با سابقه و شرکت‌هایی که به طور تخصصی از تکنولوژی‌های روز برای تولید محصول با کیفیت استفاده بهره‌مند هستند، می‌توانند به ادامه فعالیت بپردازند و دچار ضررهای سنگین نشوند که حدود 10 درصد از شرکت‌های فعال در صنعت پروفیل آلومینیومی از چنین مولفه‌هایی برخوردار هستند.

مدیر‌عامل شرکت پروفیل هوشمندنیا در پاسخ به این سوال که آیا در تابستان سال جاری با مشکلی در زمینه تامین برق مواجه شده‌اید یا خیر، بیان کرد: سال گذشته با توجه به کمبود برق در کشور، در فصل تابستان برنامه سهمیه‌بندی مصرف برق به مجموعه‌های تولیدی ارائه شد و ما نیز بر اساس همان برنامه، ساعت کار شرکت را تغییر دادیم تا دچار قطعی برق و عقب‌افتادن از برنامه‌های تولیدی نشویم. در چند ماه اخیر نیز خوشبختانه در تامین برق دچار مشکل نبودیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: