ظرفیت صادراتی لوله و پروفیل باید فعال شود/ نیاز به 5 میلیون تن ورق فولادی در سال
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران:

ظرفیت صادراتی لوله و پروفیل باید فعال شود/ نیاز به 5 میلیون تن ورق فولادی در سال

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران گفت: امروز حدود یک میلیارد دلار ظرفیت صادراتی این بخش است که به دلیل تامین نشدن مواد اولیه تاکنون از این ظرفیت بهره‌برداری نشده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، کیومرث کرمانشاهی در نشستی خبری اظهار داشت: اکنون برنامه سندیکا تامین نیاز بازار داخلی و سپس رویکرد صادراتی در راستای دستیابی به ارزش افزوده بالاتر و اشتغال بیشتر است.

پیش از این اعلام شده بود، تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران می‌توانند سالیانه ۱۸ میلیون تن محصول تولید کنند اما به دلیل نبود مواد اولیه به طور متوسط با ۳۰ تا ۵۰ درصد از ظرفیت به فعالیت می‌پردازند.

کرمانشاهی خاطرنشان کرد: بالغ بر ۱۶۰ کارخانه لوله و پروفیل فولادی عضو این سندیکا در قالب صنعت تکمیلی پایین‌دستی فعالیت دارند که ۵۰ تا ۶۰ هزار شغل مستقیم و حدود ۵۰۰ هزار شغل غیر مستقیم ایجاد کرده‌اند.

وی تصریح کرد: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد، امروز تامین مواد اولیه، ظرفیت‌سنجی و قیمت‌گذاری مشکلات و دغدغه‌های اصلی این بخش محسوب می‌شود که در ارتباط با مواد اولیه هفته گذشته تفاهم‌نامه‌ای بین این سندیکا و فولاد مبارکه به امضا رسید و براساس آن مقرر شد فولاد مبارکه با توجه به ظرفیت خطوط تولید خود سالیانه دو میلیون و ۲۰۰ هزارتن با نوسان ۱۰ درصد ورق به شرکت‌های تولیدکننده لوله و پروفیل در قالب سفارشات بورس و مچینگ تحویل دهد.

کرمانشاهی اضافه کرد: بقیه ورق مورد نیاز تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی که در فولاد مبارکه قابل تولید نیست، از طریق واردات باید تامین شود.

وی تصریح کرد: واحدهای تولیدکننده لوله و پروفیل فولادی کشور اکنون حداقل سالیانه پنج میلیون تن ورق نیاز دارند.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران پیرامون ظرفیت‌سنجی واحدهای این بخش توضیح داد: کمیته‌ای با حضور نماینده فولاد مبارکه (دارای مشخصه تامین‌کننده ۷۰ تا ۸۰ درصد نیاز این صنف)، نماینده وزارت صنعت، معدن وتجارت و نمایندگان سندیکا تشکیل شده با ارزیابی فاکتورهای مختلف از بین ۱۶۰ واحد تولیدی این بخش، تاکنون حدود ۷۴ واحد ظرفیت‌سنجی شدند، ۴۱ واحد مدارک مربوطه کامل شده، ۱۷ شرکت ناقص، ۱۷ شرکت مدارک در دست پیگیری قرار دارد و بقیه نیز مدارک نداده‌اند.

وی یادآور شد: ظرفیت‌سنجی واحدهای تولیدی که در سطح کشور پراکندگی دارند، هزینه‌بر، زمان‌بر و در توان همه افراد نیست و انجام دوباره کاری در این زمینه نمی‌تواند مقرون به صرفه باشد و سندیکا در این ارتباط مکاتبه لازم با سرپرست وزارت صنعت به عمل آورده است.

بر اساس گزارشی از ایرنا، کرمانشاهی در ارتباط با عرضه ورق فولادی در بورس هم گفت: عمده ورق فولادی مورد نیاز تولیدکنندگان لوله و پروفیل ورق گرم است و در بورس ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت واحدهای این بخش را پاسخ‌گو است.

وی بیان کرد: بورس کالا، محل عرضه کالا در چارچوب شفافیت است و براساس اصل اقتصادی عرضه و تقاضا کشف قیمت انجام می‌شود.

به گفته کرمانشاهی، بورس نمی‌تواند عامل گران‌فروشی کالا باشد و عرضه و تقاضا همواره تکلیف را روشن می‌سازد.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران در ارتباط با موضوع قیمت‌گذاری اذعان کرد: دستگاه ‌های نظارتی و تعزیرات نرخ‌ها را رصد می‌کنند و با توجه به ۱۳۰ تا ۱۴۰ نوع کالای تولیدی این بخش، به تازگی یک مصوبه قیمت از سوی وزارت صنعت صادر شده که قیمت تمام شده به اضافه ۱۲ درصد مورد ملاک است که مورد رضایت اعضای صنف نیست. 

وی افزود: میزان تولید فولاد کشور پارسال به رقم ۲۷ میلیون تن رسید و برنامه امسال برآورد می‌شود که به ۳۳ میلیون تن برسد.

براساس اخبار منتشر شده از حدود ۱۰ میلیون تن صادرات فولاد در سال گذشته، حدود هفت میلیون تن متعلق به شمش فولادی بود.

انتهای پیام// 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
همایش استیل پرایس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: