خلاصی ساخت‌وساز از نوسان بورس؟

خلاصی ساخت‌وساز از نوسان بورس؟

به باور سازندگان یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مصالح ساختمانی، عرضه این نهاده‌ها در بورس کالا است؛ به طوری که بعضی فروشندگان تا ظهر منتظر می‌مانند قیمت فولاد و مصالح در بورس مشخص شود و بعدازظهر می‌فروشند؛ بر این اساس رئیس جمهور دستور داده تا مصالح ساختمانی ازجمله آهن‌آلات خارج از بورس برای پروژه‌های عمرانی و مسکن توزیع شود.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی روز چهارشنبه اظهار داشت: حسن روحانی به تازگی دستور داده تا وزارت راه و شهرسازی فولاد و مصالح ساختمانی و دیگر مصالح ازجمله آهن‌آلات را که در بورس عرضه می شود خارج از بورس برای پروژه‌های عمرانی دریافت کند تا قیمت تمام شده مسکن کنترل شود.

در ماه‌های اخیر متاثر از نوسانات نرخ ارز قیمت آهن‌آلات و دیگر مصالح ساختمانی روند رو به رشدی داشته است؛ به طوری که در هشت ماه گذشته نرخ فولاد با افزایش ۳۰۰ درصدی به  کیلویی ۱۲ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که این کالا در داخل کشور تولید می‌شود و طبیعتا نباید تاثیر چندانی از نرخ ارز بگیرد؛ آن هم در شرایطی که هزینه‌های آن‌ها به ریال است.

سرنخ‌ها از علت افزایش قیمت مصالح ساختمانی به عرضه این کالاها در بورس و همچنین محاسبه قیمت نهایی بر اساس رشد نرخ ارز میرسد. سازندگان مدعی هستند که تولیدکنندگان بزرگ فولاد و مصالح برای تشنه نگه داشتن بازار، کالاها را احتکار می‌کنند تا با قیمت بالاتری بفروشند.

در خصوص تاثیر منفی بورس بر قیمت مصالح نیز عنوان می‌شود فروشندگان خرد و کلان بعضا تا ظهر منتظر می‌مانند ببینند وضعیت مصالح ساختمانی در بورس چگونه می‌شود و سپس آن را ملاک تعیین قیمت در بعدازظهر قرار میدهند.

سازندگان: بازار مصالح ساختمانی وارد دلال‌بازی شده است

فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه‌سازان با بیان اینکه سازندگان مسکن امنیت شغلی خود را از دست داده‌اند بیان کرد: بازار مصالح ساختمانی به خصوص در 6 ماه گذشته گرفتار سوداگری و دلالی شده و این مسئله آسیب جدی به صنعت ساختمان و متعاقبا بازار مسکن وارد می‌کند.

وی با بیان این ادعا که بعضی تولیدکنندگان فولاد و مصالح ساختمانی، کالاها را در انبارها احتکار کرده‌اند افزود: بورس قرار بود قیمت کالاها را شفاف کند اما امروز به ابزاری برای رشد قیمت‌ها تبدیل شده؛ آن هم در شرایطی که تقاضای واقعی کاهش یافته است.

دبیر کانون انبوه‌سازان با بیان اینکه پروانه‌های ساختمانی نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است، گفت: در شرایطی که ساخت‌وساز متاثر از نوسانات بازار مسکن و شرایط کرونا با افت همراه شده چه دلیلی دارد قیمت مصالح ساختمانی که تمام آن تولید داخل است رشد کند؟ تولید کنندگان مصالح، هزینه‌های آب و برق و دستمزد و مالیات را به ریال می‌پردازند اما قیمت محصول را بر اساس دلار تعیین می‌کنند.

بورس مسکن به زودی می‌آید؟

رشد قیمت مصالح ساختمانی در حالی اتفاق افتاده که دولت بنا دارد به زودی پروژه‌های ساختمانی را نیز به منظور تامین نقدینگی مورد نیاز  برای ساخت‌وساز به شکل فروش متری مسکن در بورس عرضه کند. اوایل شهریور ماه اعلام شد که تا یک ماه دیگر بورس مسکن راه‌اندازی خواهد شد.

مخالفان عرضه مسکن در بورس معتقدند فضای رقابتی در تالار شیشه‌ای به رشد قیمت خانه منجر می‌شود. برای این استدلال هم رشد قیمت سهام گروه‌های مصالح ساختمانی مثل فولاد را عنوان می‌کنند.

موافقان صندوق‌های سرمایه‌گذاری مسکن و ساختمان اما می‌گویند که راه‌اندازی این بورس در افزایش عرضه مسکن موثر است و تعادل را در بازار مسکن ایجاد خواهد کرد؛ هر چند این گروه نیز به جذاب بودن سرمایه‌گذاری در بورس مسکن اعتقاد دارند و سهامداران را برای خرید متری مسکن ترغیب می‌کنند.

در شرایطی که به نظر می‌رسد دولت عزم خود را برای راه‌اندازی بورس مسکن جزم کرده، یک نماینده مجلس چند روز قبل خبر داد که دولت بنا دارد به منظور جلوگیری از گران شدن محصولات ساختمانی، برخی از این محصولات را از بورس خارج کند.

بر اساس گزارشی از ایسنا، محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس ضمن مخالفت با ایجاد بورس مسکن به دلیل احتمال رشد قیمت‌ها خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر با تصمیم دولت، برخی از مصالح و محصولات ساختمانی در بازار بورس عرضه شد که این اقدام موجب گران شدن این محصولات گردید، حال دولت به دنبال خارج کردن بخشی از عرضه این محصولات از بورس است تا بتواند از این محصولات در راستای انبوه‌سازی استفاده کند.

 انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: