بزرگ‌ترین چالش فولادسازان برای جهش تولید تامین مواد اولیه است
معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه:

بزرگ‌ترین چالش فولادسازان برای جهش تولید تامین مواد اولیه است

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه تکمیل زنجیره تامین می‌تواند در تحقق اهداف تولید موثر واقع شود، گفت: زنجیره تامین نقش کلیدی و محوری در ثبات و تداوم تولید دارد. هم‌اکنون فولاد مبارکه بخشی از زنجیره تامین خود را تکمیل کرده است البته تامین مواد اولیه به دلیل سیاست‌گذاری دولتی، فولاد مبارکه را با مشکل مواجه کرده بود.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه، درحالی که شدیدترین تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سایه افکنده، جهش تولید، به عنوان استراتژی اصلی پیش روی اقتصاد کشور قرار گرفته و بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی به خوبی به این نکته پی برده‌اند که نه تنها نباید متوقف شوند، بلکه باید مسیری رو به توسعه را طی کنند. نباید این واقعیت را نیز از ذهن دور داشت که وضعیت کنونی با نقطه مطلوب فاصله دارد؛ چراکه ظرف سه سال گذشته، رشد بخش واقعی اقتصاد کشور منفی بوده و صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده این روند تا پایان سال 99 در اقتصاد ایران ادامه یابد و رشد اقتصادی به منفی 5 درصد برسد؛ البته نباید شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا را نیز در این زمینه از یاد برد.

نکته حائز اهمیت آن است که از منظر علمی، اقتصاد ایران در دورi رکود تورمی قرار گرفته و آنچه در این دوره زمانی نیاز کشور است سرمایه‌گذاری‌های جدید و توسعه صنایع مولد و بالادستی است. این وضعیت نشان می‌دهد صنعت کشور، باوجود پتانسیل‌های قابل ‌توجه، نیاز به حمایت‌های جدی و اساسی دارد؛ به ‌خصوص صنایع با وجود تحریم‌ها و فشارهای مالی طی دو سال گذشته ایستادگی کرده‌اند و اجازه نداده‌اند وضعیت اشتغال کشور با بحران مواجه شود و همچنان نیز می‌توان به افق‌های جدید امیدوار بود.

در این میان، جهش تولید در برخی از بخش‌های معدن و صنایع معدنی، به‌ویژه در فولاد کشور، نظیر فولاد مبارکه، محقق شده است.

مختار بخشیان، معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه، در گفت‌وگویی اعلام کرد: در شرایط کنونی با بهره‌برداری از پروژه گاززدایی در فولاد مبارکه تا پایان سال جاری، ظرفیت گریدهای ویژه از 700 هزار تن به یک ‌میلیون و 200 هزار تن خواهد رسید.

وی افزود: البته بخشی از اسلب تولیدشده را به ورق تبدیل می‌کنیم، ولی بخشی را هم نمی‌توانیم؛ چراکه امکان تولید در خط نورد فعلی وجود ندارد و نیاز به همت والا دارد که بتوان این مرحله از ایجاد ارزش ‌افزوده را نیز سپری کرد؛ اما قابلیت صادرات فراهم خواهد شد.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه ایستگاه گاززدایی پروژه بزرگی است، اما نورد گرم شماره دو ابرپروژه ملی است، تصریح کرد: در منطقه، پروژه‌ای به این بزرگی وجود ندارد؛ ازاین‌رو نیاز به حمایت همه‌جانبه کشوری دارد و همه ارکان کشور باید کمک کنند تا این پروژه به سرانجام برسد؛ زیرا نیاز کشور را به‌صورت کامل پاسخ می‌دهد و پس از اجرای آن میزان عرضه از تقاضا پیشی خواهد گرفت.

بخشیان در مورد موانع و مشکلات تولید در سال جهش تولید یادآوری کرد: تحقق اهداف سال جهش تولید نیاز به فراهم شدن شرایطی دارد. در این زمینه اولین موضوع، تامین مواد اولیه است که برای تولیدکنندگان بسیار حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: چنانچه تولیدکنندگان چشم‌انداز روشنی از وضعیت تامین مواد اولیه موردنیاز خود داشته باشند، به‌طورقطع برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای تولید خواهند داشت.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه همچنین به قوانین و مقررات دست‌وپاگیر گمرکی اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون این موانع در حوزه تامین قطعات و تجهیزات یدکی وارداتی پیش پای تولیدکنندگان قرار گرفته است که باید خطوط تولید خود را تغذیه کنند.

بخشیان بیان کرد: البته در این میان دشواری‌های انتقال ارز را هم نمی‌توان نادیده گرفت؛ اگرچه دولت در این خصوص چندان مقصر نیست.

وی مسائل تامین مالی و بانکی را ازجمله موانع و مشکلات دیگر تولیدکنندگان برشمرد و گفت: این موضوع در شرایطی مطرح است که تحریم‌ها نیز معضلی است که باید راه‌هایی برای کاهش آثار آن یافت.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه در مورد طرح و برنامه‌های این شرکت برای تحقق جهش تولید تصریح کرد: یکی از مواردی که انتظار می‌رود برای تحقق اهداف جهش تولید از آن حمایت شود، پروژه نورد گرم شماره 2 است که به‌عنوان یک پروژه ملی باید مورد حمایت همه ارکان کشور باشد، زیرا اگر این پروژه اجرایی شود، به ‌راحتی فولاد مبارکه می‌تواند نیاز بخش‌های مختلف کشور را تامین کند.

بخشیان در مورد تحقق جهش تولید در سال جاری در فولاد مبارکه عنوان کرد: واقعیت آن است که تولید فولاد در ماه‌های ابتدایی امسال، خلاف این را ثابت کرده است؛ چراکه ما فناوری فولاد و دانش تولید فولاد را در کشور داریم و زیرساخت‌های آن وجود دارد. مشکل ما با خارج مرتبط نیست و با داخل ارتباط دارد.

وی ادامه داد: موضوعاتی نظیر تامین مواد اولیه، سیاست‌های ارزی و نوسان در سیاست‌های دولتی است که ممکن است تاثیرات منفی بر اجرای پروژه‌های شرکت بگذارد.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه درباره حمایت‌های لازم برای رفع موانع پیش پای تولید خاطرنشان کرد: مهم‌ترین نکته در حمایت از تحقق اهداف جهش تولید، تامین مواد اولیه گروه فولاد مبارکه است. چنانچه سنگ ‌آهن و گندله موردنیاز تامین شود، می‌توانیم کار را پیش ببریم. به‌هرحال، عملکرد کارکنان فولاد مبارکه در چهار ماه اول سال خلاف این ادعا بوده که جهش تولید امکان‌پذیر نیست.

به گفته بخشیان، فولاد مبارکه پیش ‌از این مواد اولیه لازم برای 6 ماه را ذخیره داشت، اما هم‌اکنون این امر میسر نیست و این شرکت با کمبود مواد اولیه مواجه است. در زمینه تولید، مهم‌ترین مسئله تامین مواد اولیه است و باید سیاست‌گذاران در این زمینه کمک کنند.

وی با بیان اینکه تکمیل زنجیره تامین می‌تواند در تحقق اهداف تولید موثر واقع شود، خاطرنشان کرد: زنجیره تامین نقش کلیدی و محوری در ثبات و تداوم تولید دارد. هم‌اکنون فولاد مبارکه بخشی از زنجیره تامین خود را تکمیل کرده است؛ البته تامین مواد اولیه به دلیل سیاست‌گذاری دولتی، فولاد مبارکه را با مشکل مواجه کرده بود.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه بیان کرد: فولاد مبارکه بر بخش معدن تمرکز  نداشت، ولی معدنی‌ها فولادساز شدند و ضعف مجموعه ما این بود که در تامین مواد اولیه خود مستقیما وارد نشده بودیم. البته قرار هم بر این نبود و فولاد مبارکه درست حرکت کرده بود. قرار بود گروهی در حوزه معدن، کشف و استخراج  فعالیت کنند و عده‌ای نیز کار تولید فولاد و محصول را پیش ببرند. همه جای دنیا به همین ترتیب عمل می‌کنند.

بخشیان خاطرنشان کرد: تعادل میان تامین مواد اولیه و تولید در سال‌های اخیر به ‌هم‌ خورده و تاثیر خود را در زنجیره تامین گذاشته است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: