توسعه ظرفیت ریخته‌گری فولاد مبارکه طی سال‌های بهره‌برداری
مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه عنوان کرد:

توسعه ظرفیت ریخته‌گری فولاد مبارکه طی سال‌های بهره‌برداری

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه گفت: شرکت فولاد مبارکه در طی سالیان گذشته با انجام توسعه‌های متعدد در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، ظرفیت تولید را به‌ صورت گام‌به‌گام از 2.4 میلیون تن تختال در مرحله اول به 3.2 میلیون تن و سپس به 4.2 میلیون تن، در مرحله بعد به 5.4 میلیون تن و در نهایت به 7.2 میلیون تن تختال در سال ارتقا داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه، چهارم مهرماه سالروز افتتاح رسمی اولین کوره قوس الکتریکی در فولاد مبارکه است؛ روزی که پولادمردان فولاد مبارکه در کوره شماره 4 ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه حماسه آفریدند و اولین برگ از دیوان پرافتخار این شرکت را ورق زدند. در این خصوص غلامرضا سلیمی، مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه طی یادداشتی نوشت:

واحد فولادسازی و ریخته‌گری فولاد مبارکه با ظرفیت اسمی اولیه 2.4 میلیون تن اسلب در سال، احداث و اولین ذوب آن در شهریور 1370 از کوره شماره 4 به‌ صورت آزمایشی تخلیه شد.

از آنجا که سایر تجهیزات، قسمت‌ها و واحدها در آن زمان تکمیل نبود و در خط تولید قرار نداشت و نظام بهره‌برداری نیز به ‌طور گسترده و کامل استقرار نیافته بود، ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در دی‌ماه 1371 رسما همراه با سایر واحدهای شرکت راه‌اندازی شد.

شرکت فولاد مبارکه در طی سالیان گذشته با انجام توسعه‌های متعدد در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، ظرفیت تولید را به‌صورت گام‌به‌گام از 2.4 میلیون تن تختال در مرحله اول به 3.2 میلیون تن و سپس به 4.2 میلیون تن، در مرحله بعد به 5.4 میلیون تن و در نهایت به 7.2 میلیون تن تختال در سال ارتقا داد.
اهم توسعه‌های انجام‌گرفته در این مدت عبارت‌اند از:
1.افزایش توان ترانس‌های کوره‌های قوس از 90 به 140MVA؛
2.تغییر سیستم تخلیه همه کوره‌های قوس الکتریکی از نوع سیفونی به نوع تخلیه از کف (EBT)؛
3.اصلاح شبکه جمع‌آوری دود کوره‌های قوس؛
4.نصب دستگاه لانس تزریق اکسیژن بر کوره‌های قوس و ارتقای سیستم تزریق از محل دریچه سرباره به دیواره کوره؛
5.افزایش ظرفیت شارژ DRI در کوره‌های قوس؛
6.اضافه کردن جرثقیل‌های 320 و 110 تن؛
7.افزایش بیش از دو برابری ظرفیت پاتیل‌های حمل سرباره؛
8.احداث 7 واحد کوره پاتیلی (LF)؛
9.راه‌اندازی واحد گاززدایی تحت خلا RH؛
10.انجام توسعه ماشین شماره 2 و 4 ریخته‌گری؛
11.راه‌اندازی ماشین ریخته‌گری شماره 5 با قابلیت تولید تختال با ضخامت 250 میلی‌متر.

راه‌اندازی ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم با کمک کارشناسان ایتالیایی انجام گرفت، ولی نیروهای متخصص و کارآمد شرکت فولاد مبارکه به‌سرعت و در دوره زمانی بسیار کمتر از میزان پیش‌بینی‌شده، دانش فنی لازم را کسب کردند و بهره‌برداری و تعمیرات تجهیزات به‌طور کامل به تیم فولاد مبارکه محول شد و از آن زمان با درایت مدیران مجموعه و تلاش و کوشش کارکنان و متخصصان این شرکت، محصولات فولاد مبارکه از نظر کمی و کیفی به نحو چشمگیری افزایش یافت و به‌سرعت، حدود نیمی از تولید فولاد کشور را به خود اختصاص داد.

در ادامه این موفقیت‌ها، ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم با همکاری سایر مدیریت‌ها و واحدهای شرکت موفق به تولید فولادهای ویژه مورد استفاده در لوله‌های انتقال نفت‌ترش با استاندارد API X60، فولادهای بدنه خودرو، فولادهای میکروآلیاژی با کاربردهای خاص، فولاد IF و بسیاری گریدهای فولادهای ویژه شد که کاهش شدید وابستگی کشور به واردات را به دنبال داشت.

همچنین در سالیان گذشته فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه بومی‌سازی مواد، قطعات یدکی و تجهیزات صورت گرفته، به‌نحوی‌که در حال حاضر بیشتر قطعات یدکی موردنیاز، مواد و قطعات ویژه نسوز از داخل کشور تامین می‌گردد.

نباید فراموش کرد که ناحیه فولادسازی در زمینه حفاظت از محیط زیست با نصب تجهیزات غبارگیر جدید و همچنین کاهش قابل ‌توجه مصرف آب به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته است.

در زمینه کاهش مصارف و بهبود بهره‌وری فرایندها، ناحیۀ فولادسازی موفق به کاهش قابل‌توجه مصرف اقلام پرهزینه شامل الکترود گرافیتی و مواد و قطعات نسوز شده است، به‌ نحوی ‌که در زمینه مصرف مواد نسوز شرکت فولاد مبارکه به ‌عنوان BENCH MARK در صنعت تولید فولاد در دنیا مطرح است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: