بازگشت واحد ذوب فولاد آلیاژی ملایر به چرخه تولید

بازگشت واحد ذوب فولاد آلیاژی ملایر به چرخه تولید

مجموعه شرکت ذوب ‌آهن آلیاژی ملایر ۲۳ ‏خردادماه ۱۳۸۶ به بهره‌برداری رسید و فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد. ‏این مجموعه که در عرصه صنعت فولاد کشور با نام نورد زاگرس شناخته می‌شود، در ۲۵ کیلومتری محور ملایر به بروجرد واقع‌ شده و عمده تولید آن شمش فولاد و میلگرد بوده و سالانه قادر به تولید ۹۰ هزار تن شمش فولاد و ۲۰۰ هزار تن میلگرد است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، این واحد صنعتی که از سال ۸۳ فعالیت خود را آغاز کرد، در سال‌های  ۸۷ و ۸۸ به علت نوسانات قیمت در بازار آهن به حالت نیمه‌تعطیل درآمد و پس ‌از آن به علت مشکلاتی همچون نقدینگی، نبود سرمایه‌‌درگردش، پرداخت نکردن یارانه به بخش صنعت و مسائل مدیریتی مدتی تعطیل شد.

در دولت یازدهم و در راستای اجرای سیاست‌های تشویقی دولت برای بازگشایی و فعالیت مجدد واحدهای صنعتی تعطیل ‌شده، شرکت ذوب‌آهن آلیاژی ملایر به‌ عنوان یکی از واحدهای مشکل‌دار و تعطیل‌شده به ستاد تسهیل کشور معرفی و در نهایت با پیگیری‌های مسئولان وقت مشکلات این واحد صنعتی بررسی شد اما متاسفانه همه این اقدامات نتوانست چرخه تولید این واحد صنعتی را به حرکت درآورد. 

‌راه‌اندازی آزمایشی خط ذوب شرکت ذوب‌آهن آلیاژی ملایر

۲۵ تیر سال ۹۷ بود که‌ راه‌اندازی آزمایشی خط ذوب شرکت ذوب‌آهن آلیاژی ملایر رقم خورد، داستان از این قرار بود که در سال ۱۳۹۵ با پیگیری‌های محمد کاظمی، نماینده وقت مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، استاندار همدان و سایر مسئولان مقرر شد این مجموعه با مدیریت جدید، مجددا راه‌اندازی شود و در همین راستا با جلسات متعدد برگزار شده در ستاد تسهیل تهران مصوب شد تا برای هر کدام از واحدهای شرکت ذوب‌آهن آلیاژی ملایر مبلغ پنج میلیارد تومان سرمایه درگردش اختصاص یابد و بدین ترتیب در سال ۱۳۹۶ فعالیت خط نورد این شرکت آغاز شد.

این همه ماجرا نیست، اکنون پس از کش و قوس‌های فراوان و بدهی‌های چند ۱۰ میلیاردی«سیدمحمدباقر سبحانی» مدیر وقت شرکت ذوب‌آهن آلیاژی ملایر، استعفا داده و «غلام‌عباس جعفری» مالک، موسس و مدیر شرکت ذوب‌آهن ملایر با حکم دادگاه مجموعه کارخانجات خود را بازپس گرفته است.

با یک قرار قبلی تعیین شده از شرکت ذوب‌آهن ملایر بازدید کرده و پای درددل مالک، موسس و مدیر این مجموعه صنعتی نشستیم، صحب‌ های این پیشکسوت عرصه فولاد کشور بیش از سه ساعت به طول انجامید.

جعفری ۷۳ ساله با مویی سپید و کمری خم شده زیر بار مشکلات ریز و درشت و بی‌مهری مدیران اجرایی و بانک های مختلف، با دستان پینه ‌بسته‌اش که از کودکی با آهن و مفتول سروکار داشته از حقایقی پرده برداشت.

طی نیم قرن فعالیت بی‌مهری‌های زیادی دیدم

 مالک شرکت ذوب‌آهن ملایر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه از سال ۱۳۴۸ وارد صنعت فولاد شدم و با تاسیس شرکت ها و کارخانجات متعدد افراد زیادی را تربیت کردم که اکنون مالک کارخانجات دیگر در سراسر کشور هستند، اظهار داشت: در ایران متاسفانه به اشخاص توجه می‌کنند و به طرح، فکر، ایده و تخصص افراد کاری ندارند.

غلام‌عباس جعفری با بیان اینکه طی نیم قرن فعالیت مستمر و مداوم در عرصه تولیدی فولاد بی‌مهری‌های زیادی از مسئولان دیدم، بیان کرد: این در حالی است که مدیران اجرایی باید از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، صنعتگران و تولیدکنندگان حمایت کنند.

وی تصریح کرد: بنده از نظر مالی هیچ احتیاجی به احداث کارخانه نداشتم و تنها هدفم از ایجاد این شرکت و مجموعه شهرک فولاد جعفری در چشمه علی محمد، اشتغال‌زایی برای همشهریان، رونق منطقه و تربیت نیروی کار متخصص بود.

مالک شرکت ذوب‌آهن ملایر ادامه داد: در حال حاضر یک ماه است که کارخانجات خود را پس گرفته ام و پس از بدهی های میلیاردی بالا آمده، ضررهای زیاد ایجاد شده و کم کاری مدیری که آمده بود تا ناجی این مجموعه شود اما جزء زیان چیزی باقی نگذاشت، با نظارت مجددم در حال حاضر ۱۵۰ نفر در واحدهای نورد و ذوب این شرکت مشغول به کار هستند و در تلاش هستیم تا در آینده ای نزدیک ظرفیت این دو واحد را هر کدام به تولید ۵۰۰ تن برسانیم تا بخشی از بدهی ها تسویه شود.

حکایت بازپس‌گیری کارخانجات ذوب‌آهن جعفری

جعفری یادآوری کرد: سال ۹۴ به علت واردات بی‌رویه فولاد و فروش فولاد چینی زیرقیمت تمام شده در بنادر کشور، صنعت فولادسازی دچار رکود شد و بسیاری از فعالان این عرصه تعدیل نیرو کردند و یا تعطیل شدند.

وی افزود: در آن زمان وضعیت اسفباری بود، بنده به تنهایی چند پروژه عظیم را در ملایر و اراک مدیریت می کردم و فشار زیادی روی بنده بود، همین امر سبب شد برخلاف میل باطنی چند ماهی این شرکت تعطیل شود که متاسفانه اعتبار کارخانجات و شرکت های مرا زیرسوال برد و سبب سلب اعتماد بانک ها نسبت به من شد.

این صنعتگر حوزه فولاد اضافه کرد: پس از مدتی نماینده وقت ملایر در مجلس پیگیر اوضاع کارخانه و خواستار راه‌اندازی مجدد آن شد، بنده نیز توضیح دادم که به علت اینکه کمک حالی ندارم و دست تنها هستم نیازمند مدیری خبره، متخصص، کاردان و متعهد هستم تا مدیریت داخلی این شرکت را به او بسپارم و خود با سایر شرکت ها برسم.

جعفری ادامه داد: ما نشستی با مدیرعامل بانک پاسارگاد داشتیم و سپس جلسه‌ای با «سیدمحمدباقر سبحانی» برگزار شد و با شرایط وی قبول کردیم تا مدیریت همه شرکت‌های خود در ملایر را به او بسپارم تا با مدیریت او این کارخانجات به ظرفیت اصلی تولید بازگردند همچنین کلیه اسناد، مدارک و لیست بدهی ها در اختیار سبحانی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه سبحانی و تیم او ماه‌ها روی وضعیت کارخانجات فولاد و ذوب جعفری مطالعه کردند و با اشراف اطلاعاتی کامل مدیریت این مجموعه را پذیرفتند، افزود: ما به وعده‌های مسئولان وقت و تعاریف و ادعاهای سبحانی اعتماد کردیم و مدیریت شرکت‌ها را با قراردادی ۱۰ ساله به وی واگذار کردیم.

این صنعتگر حوزه فولاد یادآور شد: نماینده وقت ملایر نیز مصوبه‌ای برای دریافت سرمایه در گردش دریافت کرد و طی آن حدود ۱۰ میلیارد تومان برای شرکت ذوب‌آهن آلیاژی و شرکت فولاد جعفری واقع در چشمه علی‌محمد با نرخ سود ۱۸ درصد دریافت و نقدا در اختیار سبحانی گذاشته شد تا مشکلات شرکت‌ها را رفع کند.

جعفری با بیان اینکه طبق این قرارداد مقرر شده بود سبحانی با ظرفیت کامل ۹۰ هزار تن شمش و ۲۰۰ هزار تن نورد تولید داشته باشد، ادامه داد: از سوی دیگر در آن زمان کارخانه چشمه علی محمد هم ۱۵۰ هزار تن ظرفیت تولید داشت، تجهیزات نصب شده و آماده فعالیت بود.

وی با بیان اینکه طبق آن قرارداد مقرر شده بود علاوه بر حقوق ماهیانه، 3 درصد از کل مبلغ فروش نیز سهم سبحانی شود، گفت: در آن زمان تجهیزات، کابل‌ها، ماشین‌آلات و مواد اولیه فراوانی داخل کارخانه بود که خواستم قبل از آغاز به فعالیت سبحانی، صورتجلسه شود.

 مالک شرکت ذوب‌آهن ملایر با اشاره به اینکه سبحانی ادعای این را داشت که به عنوان مدیری با سابقه ۳۰ ساله در بدنه دولت قادر است کارخانه را از آن وضعیت نجات دهد، تصریح کرد: متاسفانه طی تقریبا سه سال حضورش یک نفر نیروی فنی و متخصص به سیستم اجرایی ام اضافه نکرد و حتی برای تماس‌های بنده محدودیت تعیین می‌کرد و مرا در جریان امور کارخانه نمی‌گذاشت.

جعفری با اشاره به اینکه بنده گلایه خود را از عملکرد این فرد به محمدناصر نیک‌بخت، استاندار وقت اعلام کردم اما به نتیجه نرسیدم، خاطرنشان کرد: بسیاری از ماشین‌آلات تخصصی را سال‌ها پیش از ایتالیا و سوئد خریداری و نصب کرده بودم که اکنون قیمت آن تجهیزات به چندین میلیون دلار رسیده و همه آن‌ها نیازمند مراقبت و نگهداری بودند اما در زمان مدیریت سبحانی در این زمینه کم‌کاری شد.

وی به تربیت نیروهای جوان و باانگیزه‌ای اشاره کرد که سال ها در کنارش در مجموعه کارخانجات ملایر به عنوان یک دانشگاه و کارگاه عملی کار کرده بودند و اکنون خود صاحب شرکت در نقاط دیگر کشور هستند.

جعفری با گلایه از بی‌تدبیری سبحانی و تیم همراه او در نگهداری ماشین‌آلات و انجام یک سری کارهای غیرکارشناسی مثل جوش دادن دوباره غلتک‌ها و شکستگی مجدد آن‌ها و تحمیل هزینه گزاف به مدیریت کارخانه، افزود: متاسفانه واحد نورد ما تنها با ۲۰ درصد ظرفیت کار کرد.

وی به فعالیت مدیران غیرمتخصص زیرنظر سبحانی با حقوق‌های نجومی در مجموعه چشمه علی محمد و تحمیل فشار مالی روزانه تا چند ۱۰ میلیون تومان به این مجموعه اشاره و بیان کرد: در نهایت این فرد بعد از فروش برخی از اموال کارخانجات بنده یک طرفه استعفا کرد. بنده روی توانمندی‌ها و ادعاهای این فرد و حمایت‌های مسئولان وقت آن زمان حساب کردم اما متاسفانه کار به اینجا کشید.

مدیر شرکت ذوب‌آهن ملایر با بیان اینکه پنج میلیارد تومان برای کارخانجات چشمه علی محمد هزینه کردم تا مشکلی را که برای کوره ایجاد کرده بودند، رفع شود، عنوان کرد: ما ۲.۵ مگاوات در کارخانجات چشمه علی محمد برق داریم که این ظرفیتی کم‌نظیر است.

جعفری با استناد به مدارک وجود اعلام کرد: این در حالی بود که سبحانی ماهیانه افزون بر ۸۲.۵ میلیون تومان حقوق می‌گرفت و هر کدام از مدیران زیرمجموعه خود نیز حقوق ماهیانه ۱۷ میلیون تومانی داشتند، علاوه بر این 3 درصد سود حاصل از فروش به طور مستقیم نصیب سبحانی می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه سبحانی طی سه سال اخیر زندگی و سرمایه مرا به بازی گرفت و با دریافت حقوق‌های نجومی کاری برای این مجموعه نکرد و تولید و خروجی خاصی نداشت، افزود: طبق مستندات موجود این فرد هر چهار روز فقط یک ذوب می زد در حالی که ظرفیت ما بسیار بالا بود.

مدیر شرکت ذوب‌آهن ملایر به شوهای تبلیغاتی برگزار شده توسط این فرد با حضور مسئولان مختلف اشاره کرد و گفت: این برنامه‌ها و سخنرانی‌های نمایشی سبب گمراهی افراد شد، از سوی دیگر زمانی که من کارخانجات را تحویل سبحانی دادم قیمت هر کیلو شمش یک هزار و ۲۰۰ تومان بود در حالی که اکنون این رقم به ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است.

جعفری با بیان اینکه سود خالص هر کلاف افزون بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، افزود: این فرد طی این سه سال حدود ۸۴ هزار تن تولید داشته در حالی که باید با ظرفیت تولید سالانه ۲۹۰ هزار تن میزان تولید آن به بیش از ۶۰۰ هزار تن می‌رسیده است.

بدهی ۳۰ میلیارد تومانی کارخانجات جعفری

مدیر شرکت ذوب ‌آهن ملایر با اشاره به اینکه سبحانی ۳۰ میلیارد تومان بدهی شامل هزینه‌های گاز، برق، حق بیمه پرسنل، بدهی بانک‌ها و اشخاص را برایم باقی گذاشته است، ادامه داد: هشت میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی، بالای ۱۰ میلیارد تومان مالیات و حدود پنج میلیارد تومان هزینه‌های گاز و برق و بدهی اشخاص است.

وی با اشاره به اینکه شکایت قانونی از این فرد انجام شده و وکیل من پیگیر موضوع است، ابراز کرد: در بند ۶ قرارداد ذکر شده بود که سبحانی موظف است هر 6 ماه گزارشی کامل از وضعیت کارخانجات به من ارائه بدهد اما انجام نداد.

تلاش برای احیای کارخانه زمینگیر شده

جعفری با تاکید بر اینکه با یک کارخانه زمینگیر شده و کلی بدهی مواجه شدم، ادامه داد: پس از ورود در ملایر ساکن شدم، بیمه پرسنل را قسط‌بندی کردم، ۱۳ شهریورماه ۵۰۰ میلیون تومان بابت حقوق معوقه، سنوات، عیدی و ذخیره مرخصی پرسنل به حسابشان واریز کردم.

وی با اشاره به اینکه اکنون دو شیفت هر کدام ۱۲ ساعته در این مجموعه در حال فعالیت است، اذعان کرد: خرید تجهیزات، لباس، دستکش و کفش نسوز و ایمن و پخت و عرضه دو وعده غذای گرم به پرسنل از دیگر اقدامات بنده بوده است.

مدیر شرکت ذوب‌آهن ملایر با تاکید با اینکه بعد از این همه سال فعالیت معتقدم افراد باید با عملکردشان حرف بزنند، بیان کرد: قرار است یک تیم مدیریتی جدید را وارد کار کنم.

جعفری با اشاره به اینکه صنعت فولاد وارد هر منطقه‌ای شود به طور قطع آنجا را آباد کرده و سبب رونق اقتصادی خواهد شد، افزود: معتقدم در حال حاضر با تغییرات جزئی می‌توانیم ظرفیت تولید کوره‌های نورد و ذوب را به هزار تن برسانیم.

سود سرسام‌آور و کمرشکن بانک‌ها

مدیر شرکت ذوب‌آهن ملایر با گلایه از سود سرسام آور و کمرشکن بانک‌ها، اعلام کرد: طبق اسناد و مدارک میزان بدهی بنده به بانک‌ها کاملا مشخص است این درحالیست که اصل پول آنها را پرداخت کرده ام و این بدهی سود هنگفت حاصل از وام های دریافتی است.

جعفری با بیان اینکه سود بانک‌ها، سرمایه‌گذاران و فعالان حوزه صنعت را زمینگیر می کند، افزود: هیچ ملک و سرمایه‌گذاری در خارج از کشور ندارم و تنها هدف من ایجاد شهرک فولاد و رونق اقتصادی و اشتغالزایی در این منطقه بود.

بر اساس گزارشی از ایسنا، مدیر شرکت ذوب‌آهن ملایر با تاکید بر اینکه در حال حاضر از مسئولان هیچ وام و تسهیلاتی درخواست نمی کنم، تصریح کرد: تنها انتظارم این است که مدیران در مقابل پای صنعتگران و تولیدکنندگان سنگ‌اندازی نکنند و حامی همه جانبه آن‌ها باشند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: