آسان‌ترین راه تعادل قیمت بازار فولاد عرضه کافی در بورس کالا است
عضو هیئت‌مدیره انجمن نوردکاران:

آسان‌ترین راه تعادل قیمت بازار فولاد عرضه کافی در بورس کالا است

عضو هیئت‌مدیره انجمن نوردکاران با اشاره به مصوبات و ابلاغیه‌های متعدد وزارت صمت در رابطه با حوزه فولاد گفت: یکی از بهترین و آسان‌ترین راهکارهای برای متعادل کردن بازار فولاد عرضه مکفی در بورس کالا است. عرضه فوق‌العاده شمش در بورس کالا می‌تواند مسکنی برای کاهش التهاب بازار فولاد در شرایط فعلی باشد و امیدوار هستیم این عرضه نه تنها مکفی، بلکه از سوی فولادی‌ها ادامه‌دار باشد.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، احمد خوروش عضو هیئت‌مدیره انجمن نوردکاران به مصوبات و ابلاغیه های متعدد وزارت صمت در رابطه با حوزه فولاد اشاره کرد و اظهار داشت: از چند سال گذشته و به ویژه انتهای سال 98 در ستاد تنظیم بازار مکررا مصوباتی را شاهد بودیم که باید حداقل 60 درصد تولیدات فولاد خام در بورس کالا عرضه شود تا واحدهای نوردی قادر به ادامه تولید و فعالیت خود باشند.

وی افزود: متاسفانه با کاهش میزان عرضه‌ای که از اواخر سال گذشته و مخصوصا طی پنج ماه ابتدایی امسال اتفاق افتاده، عرضه 60 درصدی فولادی‌ها در بورس به هیچ عنوان محقق نشده و در نتیجه بازار با کمبود عرضه مواد اولیه مقاطع فولادی روبه‌رو شد که این امر نهایتا گرانی در بازار فولاد را دامن زد و منجر به التهابات در این بازار شد.

این عضو هیئت‌مدیره انجمن نوردکاران همچنین یادآور شد: البته تغییرات و نوسانات شدید قیمت ارز نیز در این گرانی‌ها بی‌تاثیر نبوده اما تاثیر عمده گرانی‌ها ناشی از همان عدم عرضه مکفی فولادی‌ها در بورس بوده است.

لزوم عرضه فوق‌العاده و ادامه‌دار 

عضو هیئت‌مدیره انجمن نوردکاران با اشاره به عرضه فوق‌العاده شمش در بورس طی روز جاری ابراز داشت: اگرچه این تصمیم می‌تواند تا حدودی به متعادل کردن بازار کمک کند اما در واقع عرضه‌های عقب‌افتاده فولادی‌هاست که به کف عرضه خود عمل نکرده‌اند. در واقع فولادی‌هایی که تعهدات خود را انجام نداده‌اند، اکنون مکلف به عرضه گسترده در بورس شده‌اند و به گونه‌ای نوشدارو پس از مرگ سهراب است؛ چراکه قیمت‌ها در این مدت با تغییرات محسوسی همراه شده است.

خوروش ادامه داد: با این حال، عرضه فوق‌العاده شمش در بورس کالا می‌تواند مسکنی برای کاهش التهاب بازار فولاد در شرایط فعلی باشد و امیدوار هستیم این عرضه نه تنها مکفی بلکه از سوی فولادی‌ها ادامه‌دار باشد.

وی اضافه کرد: مسئله خیلی مهم در این بین، نظارت بر عرضه‌های صورت گرفته و جلوگیری از عرضه مواد اولیه بی‌کیفیت در بازار است و باید فکری به حال استاندارد محصولات عرضه شده در بازار آزاد کرد.

راه جولان متخلفان بسته شود

عضو هیئت‌مدیره انجمن نوردکاران درباره موضوع ورود قوه قضائیه به موضوع فولاد و برخورد با متخلفان عدم رعایت کف عرضه در بورس کالا نیز بیان کرد: مسائل این چنینی باید به صورت ریشه‌ای حل و فصل شود و اگرچه این ورود خوب است و می‌تواند تا حدودی در بهبود شرایط بازار راهگشا بوده و تلنگری به متخلفان احتمالی باشد، اما کافی نیست و تا زمانی که مسائل زنجیره فولاد یک‌جا حل نشود و دولتمردان اراده ای برای اصلاح وضعیت و حل مشکلات نداشته باشند، راه به جایی نخواهد برد. به عبارتی باید راه‌های دور زدن بر روی متخلفان نیز بسته شود.

بر اساس گزارشی از تسنیم، خوروش در خاتمه درباره نقش وزارت صمت در مدیریت بازار نیز خاطرنشان کرد: به دلیل پراکندگی مسئولیت‌هایی که در وزارت صمت به وجود آمده، این وزارتخانه متاسفانه قادر به بررسی و حل و فصل مسائل به صورت متمرکز نیست و امیدواریم با تمرکز بیشتری نسبت به اصلاح شرایط گام بردارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
ایجاد تعادل در بازار فولاد، از طریق بورس کالا
کاهش صادرات فولاد، نتیجه عدم نظارت بر بازار است
کاهش قیمت فولاد تا دو هفته آینده
بررسی گزارش اولیه فولاد در جلسه کمیسیون
عدم توانایی دولت در مدیریت بازار فولاد با قیمت‌های دستوری
بازار فولاد باید بر مبنای عرضه و تقاضا به تعادل برسد
تنظیم بازار محصولات فولادی با نظارت وزارت صمت
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: