تولید کیفی‌ترین لوله‌های قطور فولادی در کشور، توسط لوله‌سازی ماهشهر سدید

تولید کیفی‌ترین لوله‌های قطور فولادی در کشور، توسط لوله‌سازی ماهشهر سدید

فریدون پرهام، مدیر کنترل کیفیت لوله‌سازی ماهشهر سدید گفت: این شرکت به عنوان یکی از به‌روزترین تولیدکنندگان لوله در کشور، سنگین‌ترین و سختگیرانه‌ترین استانداردهای ساخت لوله‌های قطور فولادی خطوط انتقال نفت و گاز ترش و شیرین را در فرآیند تولید خود اعمال می‌کند و به همین دلیل، لوله‌های این شرکت بالاترین کیفیت را در میان همه تولیدکنندگان بزرگ لوله در کشور دارد.

فریدون پرهام در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: ایران یکی از پرمصرف‌ترین کشورهای دارای خطوط انتقال نفت و گاز در دنیا محسوب می‌شود که طول شبکه سراسری گاز آن به بیش از 30 هزار کیلومتر می‌رسد. در ایران سه کارخانه لوله‌سازی قطور وجود دارد که شرکت لوله‌سازی ماهشهر یکی از آن‌ها است. این شرکت خط تولید لوله‌های قطور فولادی 24 اینج تا 56 اینچ و حداکثر ضخامت 35 میلی‌متر را در اختیار دارد.

وی افزود: لوله‌ها در شرکت لوله‌سازی ماهشهر بر اساس استاندارد API 5L ویرایش 2018 تولید می‌شود. لوله‌های تولیدی شرکت به صورت سفارشی برای خطوط اصلی شرکت ملی گاز و شرکت ملی نفت تولید شده که هر دوی آن‌ها زیرمجموعه وزارت نفت هستند. 

مدیر کنترل کیفیت شرکت لوله‌سازی ماهشهر خاطرنشان کرد: پروژه‌ای که اکنون وزارت نفت در دست اقدام دارد، انتقال نفت ترش از میدان نفتی گوره به جاسک است که تامین لوله بخشی از این پروژه برعهده لوله‌سازی ماهشهر قرار دارد. 

پرهام تصریح کرد: تولید بخشی از لوله‌های با قطر 42 اینچ پروژه گوره به جاسک را لوله‌سازی ماهشهر سدید انجام می‌دهد. ماده اولیه این لوله‌ها اسلب فولاد مبارکه است که آن را در اختیار فولاد اکسین خوزستان قرار می‌دهد تا تبدیل به ورق مورد نیاز ساخت لوله شوند. ورق نیز در اختیار لوله‌سازی ماهشهر قرار می‌گیرد تا عملیات ساخت لوله نیز با استانداردهای روز دنیا صورت گیرد. 

وی عنوان کرد: لوله‌ها پس از تولید توسط خریدار یا کارفرما مورد نظارت قرار می‌گیرند تا پس از تایید برای پوشش‌دهی با مواد خاص آماده و سپس به مقصد پروژه بارگیری خواهند شد. 

سنگین‌ترین استانداردها در ساخت لوله‌های ماهشهر سدید لحاظ می‌شود

پرهام با اشاره به استانداردهای ساخت لوله، بیان کرد: استانداردهای جاری برای تولید لوله‌های انتقال نفت ترش، یکی از سختگیرانه‌ترین و سنگین‌ترین استانداردهای روز دنیا موسوم به Total بوده که در قالب بسته‌ای که کارفرما ارائه می‌دهد، تولید لوله انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: از آنجایی که خطوط انتقال نفت و گاز ترش و شیرین شرایط ویژه‌ای دارند، تولیدکنندگان فولاد و به تبع آن لوله‌سازی‌ها ازجمله ماهشهر، خود را ملزم به افزایش کیفیت محصولات متناسب با نیازهای مشتریان و مصرف‌کنندگان می‌دانند. در واقع ساخت لوله‌ها به تناسب سفارشی است که از سوی کارفرما با لحاظ کردن عوامل محیطی و اقلیمی مانند فشارهای بالا، درجه حرارت، نوع سیال و... انجام می‌شود. به طور مثال در پروژه گوره به جاسک، نوع سیالی که انتقال می‌یابد، همراه با اسیدهای خورنده است. 

پرهام اضافه کرد: استاندارهای مورد استفاده برای تولید لوله تا چند سال اخیر API 5L بود که اخیرا استانداردهای دیگر همچون IPS یعنی استاندارد وزارت نفت و نیز استاندارد IGS برای شرکت ملی گاز نیز تعریف شدند. ناگفته نماند که استانداردهای جدید شرایطی به مراتب سختگیرانه‌تر از استانداردهای معمولی دارند. در این رابطه شرکت لوله‌سازی ماهشهر سدید نیز همواره خود را ملزم به همگام‌سازی خطوط تولید و محصولات با استانداردهای مورد اشاره می‌داند که خوشبختانه تاکنون نتایج بسیار درخشانی داشته است.

مدیر کنترل کیفیت شرکت لوله‌سازی ماهشهر ادامه داد: در رابطه با اجرای سختگیرانه استانداردها، آزمایشگاه تست‌های خوردگی شرکت لوله‌سازی ماهشهر سدید، که یکی از بهترین آزمایشگاه‌های این نوع تست‌ها در ایران محسوب می‌شود؛ تمامی استانداردهای کاربردی برای موضوعات خوردگی را انجام می‌دهد.

پرهام با اشاره به تحقیقات جدید در خصوص استانداردسازی لوله‌های انتقال نفت، بیان کرد: در این پژوهش استاندارد API ویرایش 2018 به طور کامل ترجمه شده و در سایت شرکت ملی گاز قرار داده شده است. هدف اصلی از ترجمه استاندارد یاد شده، هدایت و تسلط هر چه بیشتر نیروهای انسانی ماهری بوده که در این راستا فعالیت می‌کنند و به گونه‌ای هدایت شوند که هیچ ابهامی برای آن‌ها به منظور تصمیم‌گیری در خصوص کیفیت محصولات لوله باقی نماند.

پرهام در انتها تاکید کرد: شرکت لوله‌سازی ماهشهر به گواه کارشناسان و مدیران صنعت نفت، بالاترین تکنولوژی و کیفیت محصول را در میان تولیدکنندگان لوله در اختیار دارد و همواره تلاش می‌کند کیفیت موجود را تا حد ممکن ارتقا دهد. 

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
تولید روزانه 160 شاخه لوله 42 اینچ به وزن تقریبی 1000 تن
صبانیرو، اولین تولیدکننده توربین‌های بادی در کشور و منطقه خاورمیانه
تولید 350 هزار تن لوله در سال / کیفیتی همپای کشورهای بزرگ دنیا
رونق صنعت لوله‌سازی در تسهیل صادرات است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: