ضرورت بازخوانی قوانین صنعت سرب با همکاری دولت و بخش خصوصی
مدیرعامل شرکت معدنی سرب آشتیان مطرح کرد:

ضرورت بازخوانی قوانین صنعت سرب با همکاری دولت و بخش خصوصی

مدیرعامل شرکت معدنی سرب آشتیان گفت: کمبود مواد اولیه تولید شمش سرب مسئله‌ای نیست که بتوان به راحتی آن را کتمان کرد. بسیاری از تولیدکنندگان به واسطه نبود مواد اولیه (کنسانتره سرب و باتری فرسوده) به تعطیلی کارخانه تن داده‌اند و به مشاغلی خارج از صنعت و معدن گرایش پیدا کرده‌اند. از طرفی دولت نظارت چندانی بر قیمت‌گذاری‌ شمش سرب ندارد و عملا دلالان در بازار آزاد، نرخ مورد نظر را بر مشتری تحمیل می‌کنند. اگر دولت عزم جدی برای ثبات در بازار سرب را دارد، باید با همکاری انجمن‌های بخش خصوصی، قوانین جدید و قاطع‌تری تبیین کند.

احمد جوانبخت در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: فعالیت خود را به طور تخصصی در زمینه تولید شمش سرب در سال 1395 آغاز کردیم. در طی چند سال نخست با ظرفیت مناسبی شمش سرب تولید کردیم و در مواردی رکوردهای خوبی نیز نسبت به ظرفیت تولید مندرج در پروانه بهره‌برداری که حدود 6 هزار تن در سال است، به ثبت رساندیم.

وی افزود: راهبرد و سیاست مجموعه بر موضوع یکپارچگی تولید در راستای ایجاد ارزش‌افزوده استوار بوده است و توانایی مجموعه فراتر از ظرفیت اسمی برآورد می‌شود اما متاسفانه به دلیل کمبود مواد اولیه مورد نیاز تولید، امکان افزایش میزان تولید وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت معدنی سرب آشتیان در ادامه  عنوان کرد: دو کوره دوار در مجموعه وجود دارد که ظرفیت هر کدام از آن‌ها به حدود دو تن در روز می‌رسد. با توجه به شرایط سختی اقتصادی و تولیدی، تلاش برای حفظ دارایی‌های شرکت جزو اولویت‌های مهم ما محسوب می‌شود. به همین علت حفظ و به‌روزرسانی این دو کوره، اهمیت خاصی برای مجموعه دارد.

بازفرآوری باطله‌های معدنی

جوانبخت گفت: ماده اولیه مورد استفاده در مجموعه کنسانتره سرب است که از آغاز فعالیت، این ماده معدنی را از تولیدکنندگان داخلی تهیه کرده‌ایم. این روند به مرور و پس از به وجود آمدن بحران‌های مختلف در صنعت و معدن کشور به خصوص در 6 ماهه نخست سال 1399 که با اوج‌گیری شیوع ویروس کرونا همزمان بود، به سختی پیش می‌رود.

مدیرعامل شرکت معدنی سرب آشتیان یادآور شد: برای جلوگیری از تعطیلی مجموعه، اولین اقدام تغییر نوع مواد اولیه تولید شمش سرب طی مدت اخیر بود. بنابراین با خریداری باطله‌های معدنی سرب از شرکت‌های مختلف و بازفرآوری آن از روند توقف تولید در مجموعه جلوگیری کردیم. عیار باطله‌های ورودی به کارخانه معمولا حدود 1.5 درصد هستند که با احتساب عملیات پرعیارسازی، عیار نهایی خاک سرب به دست آمده به 58 درصد می‌رسد.

وی افزود: یکی دیگر از امکان‌های ایجاد شده در خط تولید مجموعه، بازیافت فلز سرب از باتری فرسوده است اما به دلیل انحصار واردات باتری فرسوده توسط شرکت‌های بزرگ و همچنین کمبود آن در داخل کشور، امکان تولید در این زمینه وجود ندارد. متاسفانه علی‌رغم اینکه واردات باتری فرسوده از نظر قانونی ممنوع اعلام شده است اما مشاهدات نشان می‌دهد که بسیاری از شرکت‌های بزرگ همچنان به واردات باتری فرسوده ادامه می‌دهند.

بحران مواد اولیه شمش سرب

جوانبخت عنوان کرد: در زمینه تامین مواد اولیه تولید شمش سرب نارضایتی‌های زیادی وجود دارد زیرا بسیاری از شرکت‌‌ها هستند که علی‌رغم نداشتن هیچ‌گونه فعالیت تولیدی، به طور ویژه از سهمیه کنسانتره سرب بهره‌مند هستند. این موضوع مصداق جایگزینی دلالی به جای تولید است و در بسیاری موارد مشکلات عدیده‌ای را برای صنعت سرب به وجود آورده است؛ به طوری که طی 6 ماهه نخست سال 1399، حتی در زمینه فروش باطله‌های معدنی سرب نیز شاهد پدید آمدن انحصار بودیم.

وی افزود: زمانی که باطله‌ها هنوز نزد شرکت‌ها ارزش مالی پیدا نکرده بود، آن‌ها مجبور به دپوی آن در محلی زیرزمینی می‌شدند اما امروز به واسطه کمبود خاک معدنی سرب، ارزش باطله‌های معدنی به بالاترین حد خود رسیده است. شرکت‌های بزرگ که در طول سال‌های متمادی دست به دپوی ذخایر عظیم باطله زده بودند، در حال حاضر علاوه بر اینکه خود از آن برای تولید شمش سرب استفاده می‌کنند، بخشی از آن را به برخی شرکت‌ها و واسطه‌های گمنام تحویل می‌دهند تا از فروش آن سودآوری داشته باشند.

مدیرعامل شرکت معدنی سرب آشتیان اشاره کرد: مسئله مهم این است که باطله‌های معدنی و در مواردی کنسانتره سرب، بسیار بالاتر از نرخ عمومی توسط عده‌ای در بازار آزاد به فروش می‌رسد. اگر دولت عزم جدی در زمینه حمایت از تولید دارد، باید با دلالان به طور جدی برخورد کند تا بار دیگر شاهد نوسانات غیر واقعی در بازار فلزات استراتژیک نباشیم.

وی ادامه داد: در برخی موارد به صورت پراکنده شنیده می‌شود که برخی افراد کارت بازرگانی خود را به راحتی در اختیار دیگران قرار می‌دهند و بابت این کار سود کلانی دریافت می‌کنند. این رویه از منظر ما قابل قبول نیست و باید در این زمینه برخورد قاطع‌تری صورت بگیرد وگرنه پس‌لرزه‌های چنین رخدادهایی دیر یا زود صنعتگران را با متضرر می‌کند.

قیمت‌گذاری دلالان در بازار آزاد

جوانبخت اذعان کرد: قیمت باتری فرسوده با کنسانتره سرب متفاوت است. عمده اختلاف قیمت آن‌ها (پنج هزار تومان به نسبت هر کیلوگرم) به واسطه عیار سرب موجود در هر کدام از آن‌ها محاسبه می‌شود. به طور مثال، کنسانتره سرب معمولا خشک است و خاصیت نرم‌پذیری پایینی دارد و نسبت به باتری فرسوده دارای عیار پایین‌تری است. در حالی که سرب موجود در باتری فرسوده علاوه بر اینکه خاصیت نرم‌پذیری بالایی دارد، عیار آن نیز نسبت به کنسانتره سرب بالاتر است.  

وی ادامه داد: شمش سرب تولیدی از کنسانتره سرب به قیمت 38 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم نرخ‌گذاری می‌شود. از طرفی، قیمت شمش سرب تولید شده از باتری فرسوده با اختلافی حدود پنج هزار تومان، نزدیک به 42 تا 43 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم است.

مدیرعامل شرکت معدنی سرب آشتیان اذعان کرد: قیمت‌گذاری شمش سرب در بازار آزاد دچار بحران و نوسان شده است و دلالان و صاحب‌نفوذان با در دست گرفتن نرخ این محصول، در دوره‌هایی علاوه بر افزایش بی‌رویه قیمت شمش سرب، موجب کاهش یا فقدان شمش سرب نیز می‌شوند. بنابراین اگر دولت در این زمینه بتواند قوانین سخت‌تری اعمال کند، بی‌تردید بازار سرب دوباره رنگ آرامش به خود خواهد دید.

تحریم داخلی متوقف شود

مدیرعامل شرکت معدنی سرب آشتیان اذعان کرد: در جلسه اخیر فعالان سرب و روی که در انجمن سرب و روی ایران برگزار شد، اکثر فعالان انجمن با حمایت از بازگشت همه به قانون و پرهیز از تخلف، خواستار جلوگیری از روندهای غیرقانونی در توزیع مواد اولیه مورد نیاز تولید شمش سرب در کشور شدند.

جوانبخت یادآور شد: علی‌رغم اینکه وجود تحریم‌های گسترده و ظالمانه علیه ایران تاثیر بسیار زیادی بر وضعیت صنایع و معادن کشور گذاشته است اما نباید از تحریم داخلی موجود در کشور غافل بود. آنچه که امروز وجود دارد، امتیازات خاص و طلایی برای برخی افراد است.

ضرورت رقابت‌پذیری محصولات

مدیرعامل شرکت معدنی سرب آشتیان عنوان کرد: ورود به عرصه تجارت بین‌المللی برای هر شرکت معدنی و صنعتی فعال، یک خبر خوب به حساب می‌آید که البته می‌تواند علاوه بر ایجاد ارزش‌افزوده، ارزآوری خوب و قابل قبولی برای کشور داشته باشد. متاسفانه واردات و صادرات در صنعت سرب کشور به طور کامل انحصاری شده است و عملا ورود به این فضا برای شرکت‌هایی همچون ما امکان‌پذیر نیست.

جوانبخت یادآور شد: اگر فضای صنایع معدنی به خصوص صنعت سرب رقابتی شود، هیچ فردی نمی‌تواند جلوی ارتقا و رشد شرکت‌های فعال را بگیرد. اصولا رقابت‌پذیری امکان جدیدی را برای توسعه صنایع معدنی و ایجاد گفتمانی نو با سایر کشورها فراهم می‌کند.

حرمت محیط زیست فراتر از تولید است

مدیرعامل شرکت معدنی سرب آشتیان گفت: خوشبختانه در رابطه با موضوعات زیست‌محیطی، حساسیت بالایی در مجموعه وجود دارد. رعایت اصول محیط زیستی از تولید نیز مهم‌تر است و باید در حفظ و نگهداری از آن کوشا باشیم و اجازه ندهیم آلایندگی صنعتی و معدنی منجر به پدید آمدن بحران یا حادثه در زیست‌بوم شود.

جوانبخت تاکید کرد: با این حال در زمینه تولید شمش سرب از کنسانتره، آلودگی حداقلی وجود دارد که نسبت به آلودگی ناشی از استحصال فلز سرب از باتری فرسوده بسیار پایین‌تر است.

وی ادامه داد: آلایندگی ناشی از تولید شمش سرب از باتری فرسوده بسیار فراتر از کنسانتره سرب است و برای جلوگیری از آن نیاز به سیستم‌های پیشرفته وجود دارد تا بتوان از اثرات آلایندگی‌های ناشی از تولید آن جلوگیری شود.

قوانین بخش سرب نیاز به تغییر دارد

مدیرعامل شرکت معدنی سرب آشتیان بیان کرد: مسیر فعلی صنعت سرب با توجه به رکود حاکم بر صنعت کشور، بعید است که به نتایج مطلوبی ختم شود. در واقع اگر شرایط تهیه و توزیع مواد اولیه طی چند سال آینده سخت‌تر شود، مطمئنا موجب توقف فعالیت بسیاری از واحدها خواهد شد.

جوانبخت در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد دولت می‌تواند با همکاری بخش خصوصی، قوانین و سازوکارهای جدیدی برای تولید شمش سرب وضع نماید تا بیش از پیش شاهد تعطیلی واحدهای معدنی فعال نباشیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: