سرنوشت ماشین‌سازی تبریز

سرنوشت ماشین‌سازی تبریز

مدت‌ها است که واگذاری‌های غلط در مقاطع مختلف، مانع از تولید با کیفیت و کلان چند کارخانه بزرگ کشور شده است. ماشین‌سازی تبریز هم یکی از این موارد خصوصی‌سازی نابه‌جا محسوب می‌شود. علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفته است: سازمان خصوصی نقشه‌ای را اجرا کرد تا بدون در نظر گرفتن اصل ۴۴ و با استفاده از صندوق بازنشستگان فولاد به عنوان یک کاتالیزور، ماشین‌سازی را به شخص مورد نظر خود واگذار کند اما این واگذاری لغو شد و از حدود ۶ ماه قبل هیئت واگذاری سازمان خصوصی‌سازی، بر اساس مصوبه هیئت وزیران، مالکیت ماشین‌سازی را به مالک اصلی آن یعنی ایدرو بازگردانده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، شرکت ماشین‌سازی تبریز اولین بار در سال ۱۳۸۳ و در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی در لیست شرکت‌های مشمول واگذاری قرار گرفت و در نهایت در اواخر اردیبهشت ۹۷ از طریق سازمان خصوصی‌سازی واگذار شد تا این به جرگه خصوصی‌سازی‌های شکست خورده این سازمان بپیوندد.

ماجرا از واگذاری این شرکت و متعلقات آن به صندوق بازنشستگان فولاد آغاز می‌شود. در تلخ‌ترین دوران واگذاری‌ها این شرکت به واسطه صندوق فولاد و از طریق سازمان خصوصی‌سازی فروخته می‌شود. فروخته شدن کارانه اوضاع بد آن را بدتر و بدتر کرد.

دست و پا زدن صندوق بازنشستگی فولاد برای تصاحب دوباره ماشین‌سازی تبریز

علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی اظهار داشت: انتقال ماشین‌سازی به صندوق بازنشستگی فولاد در حقیقت به نوعی جاه‌طلبی بود که از دولت دیده شد. این موسسه به جای مطالباتش ماشین‌سازی را در اختیار می‌گیرد اما برنامه‌ای برای توسعه آن نداشت پس به خصوصی‌سازی وکالت داد تا این شرکت را به فروش رسانده و طلب صندوق را به آن‌ها بپردازد.

وی ادامه داد: خصوصی‌سازی هم بدون در نظر گرفتن اصل ۴۴ و بدون ارزیابی صحیح، این شرکت را در سال ۹۷ به شخصی به نام قربانعلی فرخزاد واگذار می‌کند اما با توجه به ایفا نشدن تعهدات توسط وی و سایر اتفاقاتی که فرخزاد را به زندان کشاند، فرآیند واگذاری شرکت ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و زمین‌های ائل گلی لغو می‌شود.

صاحب ماشین‌سازی تبریز که بود؟

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی از زندانی شدن مش قربانعلی خبر داد و بیان کرد: سرانجام با مرارت‌های بسیار مش قربانعلی از مالکیت ماشین‌سازی خلع و به اتهام اخلال در نظام ارزی کشور راهی زندان شد. طراح سناریوهای ناصواب و واگذاری که مسبب اصلی آشفتگی امروز واحدهایی چون کشت و صنعت مغان، ماشین‌سازی و هپکو و بسیاری از واحدهای مهم بود و رئیس قوه قضائیه اخیرا دستور رسیدگی به پرونده‌های وی را صادر کرد.

بیگی ابراز کرد: تا این تکه از قصه از نظر همه یکسان است و اختلافی در آن وجود ندارد اما از این نقطه به بعد تفاوت‌هایی در اظهار نظرهای نماینده مردم تبریز و صندوق فولاد وجود دارد. کشمکش‌ها بین صندوق فولاد و سازمان گسترش و نوسازی صنایع است که چندان تمایلی به دریافت ماشین‌سازی ندارد.

وی در ادامه ایدرو را مالک اصلی این شرکت دانست و ابراز کرد: سازمان خصوصی نقشه‌ای را اجرا کرد تا بدون در نظر گرفتن اصل ۴۴ و با استفاده از صندوق بازنشستگان فولاد به عنوان یک کاتالیزور، ماشین‌سازی را به شخص مورد نظر خود واگذار کند اما این واگذاری لغو شد و از حدود ۶ ماه قبل هیئت واگذاری سازمان خصوصی‌سازی، بر اساس مصوبه هیئت وزیران، مالکیت ماشین‌سازی را به مالک اصلی آن یعنی ایدرو بازگردانده است. حالا صندوق فولادی که پیش از این اعلام کرده بود اراده‌ای برای تملک ندارد و طلب خود را از دولت دریافت کرده، سعی دارد تا مانع از انتقال سهام این شرکت به ایدرو شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی به بندهایی از مصوبه اشاره و تصریح کرد: این دقیقا بر خلاف ادعای فعلی صندوق فولاد است. این موسسه طی اطلاعیه‌ای تملک خود بر این شرکت را اعلام کرد و نوشت: بر اساس تصویب نامه شماره ۱۳۱۰۷۳/ ت ۴۹۵۵۸ه مورخ ۲۸/۰۷/۱۳۹۲ مقرر گردیده است وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان خصوصی‌سازی) موظف است برای تامین کسری تعهدات صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت فولاد معادل ۱۲۵ هزار میلیارد ریال سهام ،اموال ،پروانه بهره‌برداری معادن و حقوق مالکانه شرکت‌های موضوع تصویب‌نامه‌های شماره ۱۴۱۵۹۸/ت ه مورخ ۲۲/۰۷/۱۳۹۱ به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد واگذار گردد.

گفتنی است؛ از این رو سازمان خصوصی‌سازی پس از تصویب قیمت توسط هیئت محترم واگذاری با انعقاد قرارداد واگذاری سهام متعلق به دولت در شرکت‌های ماشین‌سازی تبریز و ریخته گری ماشین‌سازی تبریز را به همراه املاک ایل‌گلی به این صندوق واگذار کرده است.

در این بیانیه آمده است سازمان خصوصی‌سازی بدون توجه به مالکیت صندوق اقدام به اقاله قرارداد واگذاری سهام به صندوق و واگذاری شرکت یاد شده به سازمان گسترش و نوسازی در دی ماه ۹۸ نموده و این امر موجب اعتراض موسسه صندوق بازنشستگی فولاد در مرجع هیئت شده و تاکنون رای نهایی صادر نشده است بنابراین به کار گیری عبارت غصب ماشین‌سازی تبریز توسط صندوق از سوی نماینده محترم مردم تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی صحیح نیست.

بیگی مالکیت ایدرو بر این مجموعه را قطعی دانست و تشریح کرد: از حدود ۶ ماه قبل به دنبال آن هستیم که ایدرو مالکیت خود را اعلام کند اما به دلایل نا مشخصی از انحام این کار خودداری می‌کردند. در این مدت با بهانه‌های مختلفی از سازمان گسترش و نوسازی صنایع روبه رو می‌شدیم اغلب و موضوعات سوری را مطرح می‌کردند.

ماجرای شکایت از ایدرو در قبال مسئولیت برای ماشین‌سازی تبریز

نماینده مردم تبریز اضافه کرد: مجموع این اتفاقات باعث شد تا در نهایت کار به شکایت از ایدرو تعلل در حفظ بیت‌المال و اعلام جرم برای ایدرو بکشد. ایدرو با این بهانه که این سازمان مالی برای راه‌اندازی کارخانه ندارد از این انتقال جلوگیری می‌کرد پس اعلام کردیم می‌توانید با تصرف و فروش اموال شرکت ماشین‌سازی تامین مالی کنند.

بیگی درباره خبر واگذاری این کارخانه به هلدینگ شستا بیان کرد: در شرایط فعلی هم ۳۵ درصد سهام شرکت متعلق به شستا است اما واگزاری کلی آن به شستا غلط بود و اعلام شد که خلاف قوانین است پس واگذاری به شستا هم لغو شد.

وی این ماجرا را مختومه دانست و ادامه داد: سرانجام ماه گذشته هیأت عامل ایدرو در کارخانه ماشین‌سازی حاضر شد و اعمال مالکیت ایدرو را کلید زد، اما هنوز هم صندوق مدعی است و به نظر می‌رسر که پول دریافت شده از دولت را کافی نمی‌داند. گویا عده‌ای در دولت سعی دارند همان بلایی را که سر هپکو امد، بر سر ماشین‌سازی بیاورند. این فرایند را تمام و کمال به پایان رسانیدم و اماده ارائه مستندات قانونی برای تمام آن‌ها هستیم اما دست‌های پنهانی برای جلوگیری از این موضوع تلاش می‌کند.

ماجرا را از صندوق فولاد پیگیری کردیم؛ آن‌ها مصرانه خود را در ماجرای ماشین سازی تبریز محق می‌دانند و بعد از پیگیری‌های انجام شده اعلام کردند که موسسه صندوق بازنشستگی فولاد به دلیل پیگیری حقوق بازنشستگان ارجمند فولاد با توجه به ارجاع موضوع به مرجع صلاحیت دار، منتظر اعلام نتیجه مرجع فوق الذکر در خصوص تعیین تکلیف این شرکت‌ها است.

آنچه که از صحبت‌های دو طرف مشخص شد، مالکیت ماشین‌سازی تبریز به نام سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور ثبت شده است، هرچند که صدوق بازنشستگان فولاد آن را ناحق می‌داند. در کنار این کشمکش‌ها بین صندوق فولاد و گروهی از مسئولان از جمله نماینده مردم تبریز، سازمان گسترش از زیر بار مسئولیت این شرکت بزرگ شانه خالی می‌کند.

نماینده مردم تبریز در حالی برای بازگرداندن این شرکت به ایدرو تلاش می‌کند که انگار رئیس سازمان گسترش، علاقه‌ای به انجام این کار ندارد. یا اوضاع و احوال این شرکت به قدری بد است که از ریسک پذیرفتن آن فرار می‌کنند، یا یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌های فعال در حوزه صنعت، که بنیان‌گزار ماشین‌سازی تبریز بوده، توان برنامه‌ریزی و مدیریت چنین شرکتی را در حد و اندازه خود نمی‌بیند.

طرح ایجاد گروه ماشین‌سازی تبریز در سال ۱۳۴۶ با هدف تولید و راه اندازی کارخانه در حوزه‌های مختلف صنایع، پرورش مدیران صنعتی و نیروی کار توانمند و تولید محصولات پایه و استراتژیک صنعتی راه اندازی شد. هدف از تاسیس این مجموعه اشتغال‌زایی ۴۰ هزار نفر بوده است و به گفته یکی از مدیران عامل سابق، از این مجموعه صنعتی توانایی منفک شدن چند صد کارخانه بوده است.

بر اساس گزارشی از باشگاه خبرنگاران جوان، متاسفانه در دهه‌های گذشته با وجود پتانسیل‌های فوق، ماشین‌سازی محدود در تولید ماشین‌های ابزار شد و تامین هزینه‌های جاری و بالا بودن هزینه‌های جنبی مانع از خروج شرکت از زیان‌دهی شده و لزوم رعایت قوانین حاکم بر شرکت‌های مشمول واگذاری طی یک دهه گذشته عملا شرکت را با بنبست جدی در بازسازی و به‌روزرسانی خطوط تولید جهت پاسخگویی به نیاز‌های صنعتی کشور مواجه کرده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: