صبانیرو، اولین تولیدکننده توربین‌های بادی در کشور و منطقه خاورمیانه
مدیر تولید و تحقیق و توسعه شرکت صبا نیرو مطرح کرد:

صبانیرو، اولین تولیدکننده توربین‌های بادی در کشور و منطقه خاورمیانه

مدیر تولید و تحقیق و توسعه شرکت صبا نیرو از تحقق داخلی‌سازی 75 درصدی ساخت توربین‌های بادی در این شرکت خبر داد و گفت: تعمیق داخلی‌سازی ساخت توربین‌ها، طی چند سال اخیر در دستور کار صبا نیرو بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، حمیدرضا سخنور اظهار داشت: فعالیت شرکت صبا نیرو از سال ۱۳۸۰ آغاز شده و تاکنون به تولید توربین‌های بادی مشغول است.

وی بیان کرد: هر توربین بادی تولید صبا نیرو، از برج‌هایی با ارتفاع ۴۰ متر، پره‌هایی به طول ۲۲.۹ متر و قطر روتور ۴۷ متری تشکیل شده که محرک سیستم، روتور بوده و با نیروی باد حرکت می‌کند و در نهایت برق ۵۰ هرتز به شبکه انتقال می‌دهد.

وی یادآور شد: در سال‌های ابتدایی فعالیت شرکت، از آنجایی که فناوری‌های موجود خارجی بود و ما به دنبال بومی‌سازی بودیم، گروه صنعتی سدید با یکی از بهترین شرکت‌های توربین‌سازی جهان یعنی شرکت وستاس دانمارک وارد مذاکره شد و یک ست قالب پره همراه با تجهیزات مونتاژ و ساخت و تولید پره وارد کشور شد و در ادامه خط تولید پره و خط مونتاژ ناسل یا ماشین خانه به همراه واحد مدیریت بر امور پیمانکاران، به مجموعه اضافه شد.

وی توضیح داد: هر توربین بادی از برج فولادی بوزن ۳۳ تن، روتور با وزن کلی ۷ تن شامل سه پره هر کدام بوزن خالص ۱۱۰۰ کیلوگرم و با احتساب بیرینگ و ملحقات آن حدود ۱۴۵۰ کیلوگرم و یک هاب بوزن ۲.۵ تن و ناسل یا ماشین خانه‌ای بوزن ۲۲ تن تشکیل شده که برای نصب آن جرثقیل ۱۶۰ تنی مورد نیاز است.

مدیر تولید و تحقیق و توسعه شرکت صبا نیرو اظهار داشت: همزمان با وارد کردن فناوری ساخت و مونتاژ، آموزش پرسنل برای مونتاژ ناسل و پره نیز آغاز و واحد ساخت داخل فعال شد تا داخلی‌سازی تحت کنترل واحد مهندسی انجام شود.

وی اضافه کرد: صبا نیرو پس از آن با پیمانکاران متعددی وارد مذاکره شد و پس از برآورد توان آن‌ها در ساخت قطعات مختلف ریخته‌گری، ماشین‌کاری، جوشکاری و غیره امروز به داخلی‌سازی ۷۵ درصدی دست یافته است و مجموع فعالیت‌های مزبور در نهایت موجب ارتقای فناوری ۶۶۰ کیلو وات به ۷۱۰ کیلووات شد.

سخنور خاطرنشان کرد: این شرکت تاکنون موفق شده پروژه‌های مختلفی، مانند نصب و راه‌اندازی 143 واحد توربین برای احداث نیروگاه 90 مگاواتی در مزارع بادی منجیل، هرزویل و سیاهپوش استان گیلان، پروژه تولید، نصب و راه‌اندازی 43 واحد توربین 660 کیلو واتی برای احداث مزرعه بادی بینالود استان خراسان رضوی و پروژه تولید و نصب سه دستگاه توربین به کارفرمایی بخش خصوصی را به انجام برساند و در حال مذاکره جهت عقد قراردادهای دیگری نیز در این خصوص است. در حال حاضر نیز شرکت صبا نیرو پروژه طراحی و تولید 34 دستگاه توربین بادی 660 کیلووات و همچنین پروژه سرویس تعمیرات و نگهداری 45 دستگاه توربین بادی 660 کیلو واتی سایت منجیل را در دست اجرا دارد.

وی همچنین از تولید چهار دستگاه توربین توسط این شرکت و حمل آن از مسیر جاده ای نوردوز به کشور ارمنستان در سال‌های گذشته خبر داد که در مراسمی با حضور وزیر وقت نیروی ایران و وزیر انرژی ارمنستان به بهره‌برداری رسید.

مدیر تولید و تحقیق و توسعه شرکت صبا نیرو بیان داشت: در کشور عراق، همچنین سایر کشورهای حوزه CIS نیز صبانیرو در حال رایزنی جهت اخذ پروژه است.
وی همچنین در خصوص ارائه خدمات پس از فروش از سوی این شرکت، گفت: توربین ها پس از ۱۰ تا ۱۵ سال کارکرد نیاز به سرویس و اورهال دارند، صبانیرو تاکنون ۶۶ دستگاه توربین را در سایت منجیل و بینالود اورهال کرده است.

بر اساس گزارشی از معدن 24، سخنور در انتها با اشاره به فناوری ساخت موجود در این شرکت خاطرنشان کرد: با وجود تحریم‌ها مذاکراتی با برخی شرکت‌های بزرگ جهان برای دستیابی به فناوری مگاواتی، انجام شده است و این موضوع در دست پیگیری است.

شرکت صبا نیرو متعلق به گروه صنعتی سدید، نخستین سازنده توربین‌های بادی در ایران و خاورمیانه، از سال ۱۳۸۰ در زمینه تولید توربین به فعالیت پرداخته و با دریافت تکنولوژی توربین‌های ۶۶۰ کیلو وات از شرکت وستاس دانمارک، در این حوزه مشغول به فعالیت بوده و با در اختیار داشتن استانداردهای مورد نیاز، تاکنون بیش از ۱۲۰ مگاوات از توربین‌های تولید خود را در استان‌های خراسان رضوی، گیلان، اصفهان، تبریز و کشور ارمنستان نصب و راه‌اندازی کرده و نقش مهمی در توسعه انرژی بادی ایران بر عهده گرفته است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: