محدودیت‌های وارداتی، به بومی‌سازی قطعات معنا بخشید
سروش پرچمی، عضو هیئت مدیره شرکت پرچمداران صنعت سپاهان در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

محدودیت‌های وارداتی، به بومی‌سازی قطعات معنا بخشید

اگرچه محدودیت و ممنوعیت واردات موجب آزرده‌خاطری بسیاری از افراد شد اما در این میان صنعت بعد از مدت‌ها توانست نفسی آسوده بکشد و در مسیر بومی‌سازی گام بردارد. محدودیت‌های وارداتی به فرصتی مناسب برای درخشش فعالان در عرصه‌های مختلف صنعتی ازجمله صنایع فلزی بدل شده است. صنایع فلزی کشور در سال‌های اخیر توانسته‌اند وابستگی خود را به واردات برخی تجهیزات و قطعات کاهش دهند و یا رفع کنند. اگرچه تجهیزات و قطعات ساخت داخل از لحاظ اقتصادی به‌صرفه هستند و جاذبه کافی را برای مشتری دارند اما این خطر وجود دارد که ایجاد هرگونه گشایشی در واردات، مجددا میدان داخلی‌سازی را از صنعتگران برباید. در این خصوص خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با سروش پرچمی، عضو هیئت مدیره شرکت پرچمداران صنعت سپاهان به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

توضیحاتی در رابطه با تاریخچه فعالیت شرکت پرچمداران صنعت سپاهان بفرمایید.

شرکت دانش‌بنیان پرچم‌داران صنعت سپاهان در سال 1389 با تولید 10 محصول نوین و وابسته به دانش، تاسیس شده است. در سال 1389 به صورت رسمی شروع به فعالیت کردیم و حدود 10 سال پیش از آن نیز در قالب فعالیت‌های تحقیقاتی در این عرصه حضور گسترده داشتیم. این شرکت در زمینه ساخت و بومی‌سازی قطعات مورد استفاده در صنعت فولاد به ویژه قطعات مسی فعالیت دارد. پیش از آغاز به کار ما، این نوع قطعات وارداتی بودند؛ خوشبختانه توانستیم در داخلی‌سازی و خودکفایی قطعات مصرفی در صنایع فلزی به‌خصوص فولاد گام‌های موثری برداریم. به دلیل اعمال تحریم‌ها، علاوه بر ساخت قطعه، تکنولوژی و ماشین‌آلات را نیز به کمک دانش روز دنیا و مهندسی معکوس بومی‌سازی کردیم.

وضعیت فعلی شرکت را نسبت به سال گذشته چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ما در سال‌های گذشته فعالیت خود را در زمینه تولید و بومی‌سازی قطعات مسی مصرفی در صنعت فولاد آغاز کردیم و تا به امروز موفق شدیم با 95 درصد شرکت‌های فولادی همکاری داشته باشیم و اکنون پاسخگوی تقاضای آن‌ها هستیم و محصولات وارداتی مورد نیاز این صنعت را به طور کامل تامین می‌کنیم. در سال گذشته تصمیم بر آن شد که قبل از ورود نمونه‌های خارجی به بازار ایران، تیم واحد تحقیق و توسعه را تقویت و به‌روزرسانی کنیم که نتیجه این موضوع را در سال جاری با تولید محصولات جدید و با کیفیت مشاهده می‌کنیم. در واقع، قبل از آغاز واردات و یا خرید شرکت‌های فولادی از سایر کشورها ما توانستیم با مشورت از فعالان صنعت فولاد و همچنین مطالعه و تحقیق بیشتر به این مهم دست یابیم. در حال حاضر در مسیری قرار گرفته‌ایم که طرح‌های جدیدی از قطعات را ارائه می‌دهیم و بهینه عمل می‌کنیم.

قابل ذکر است که در سال جاری در کنار طراحی‌ و تولید محصولات جدید، بحث صادرات را نیز در پیش گرفته‌ایم، با توجه به اینکه بازار داخلی را به طور کامل پوشش داده‌ایم و بازار به حالت اشباع رسیده است، اکنون فعالیت خود را به سمت تجارت بین‌الملل سوق داد‌ه‌ایم و در حال بررسی بازارهای خارجی و شرکت‌های مصرف‌کننده محصولات و قطعات مسی هستیم. در شرایط فعلی، بحث صادرات با دشواری‌هایی مواجه شده که محکم قدم نهادن و درخشش در این عرصه مستلزم این است که ابتدا تلاش خود را دو چندان کنیم و همچنین باید مورد حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی، وزارت صنعت و معدن استان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار بگیریم تا بتوانیم در این مسیر عملکردی موثر داشته باشیم.

سطح کیفیت محصولات پرچمداران صنعت سپاهان فراتر از توقع خاورمیانه است و به راحتی توانایی رقابت با نمونه‌های مشابه اروپایی را دارد. تائیدیه‌ها و رضایت کارخانه‌های بزرگی همچون فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان گواه بر این ادعا است. همچنین قصد داریم برنامه صادرات را در سال جاری عملی کنیم. پیش‌تر بسیاری از قطعات مصرفی شرکت فولاد مبارکه مانند صفحات قالب‌های ریخته‌گری توسط شرکت KME کشور آلمان ساخته می‌شد که برای نخستین بار بعد از تحریم‌ها شرکت پرچمداران صنعت سپاهان توانست این نوع قطعات را به طور کامل و با بیشترین تعداد ممکن بومی‌سازی، تولید و عرضه کند.

برای آینده کاری مجموعه پرچمداران صنعت سپاهان چه برنامه‌هایی را تبیین کرده‌اید؟

در قدم اول جهت پیشرفت و گسترش فعالیت خود باید در هر یک از بخش‌های مجموعه به بالاترین درجه از دانش و تکنولوژی دسترسی پیدا کنیم، به این منظور قصد داریم در آینده نزدیک افراد متخصص و کاربلد بیشتری را استخدام کنیم و با تکیه بر دانش آن‌ها سرعت فرآیند رشد را مضاعف کنیم. مهم‌ترین بخش شرکت، واحد تحقیق و توسعه است که توجه ویژه‌ای به این قسمت می‌شود و کارکنان این واحد با سرعت هرچه تمام در حال فعالیت و مطالعه هستند. علاوه بر این موضوع، در حال اضافه کردن کوره، تجهیزات ماشین‌کاری و ریخته‌گری نیز هستیم که این موضوع موجب افزایش ظرفیت تولید انواع قطعات در آینده می‌شود و حضور ما در بازارهای بین‌المللی را تسریع می‌بخشد.

در حال حاضر چه محصولاتی را تولید می‌کنید و چند نوع قطعه جدید به سبد محصولات شما اضافه شده است؟

ازجمله محصولات شرکت پرچم‌داران صنعت سپاهان می‌توان به قطعات مورد استفاده در کوره‌های بلند اشاره کرد که شامل فورم‌های هوا دم کوره بلند می‌شود که در سه مدل دو جداره معمولی با پوشش سوپر آلیاژ و پوشش سرامیکی، اسپیرالی و سه جداره تولید می‌شوند که این محصولات به صورت انحصاری در کارخانه ما تولید می‌شود. پیش‌تر دریچه‌های سرباره کوره‌های قوس الکتریکی از کشورهای دیگر وارد می‌شد اما در حال حاضر افتخار ساخت آن‌ها را نصیب خود کرده‌ایم که آخرین دستاورد ما محسوب می‌شود. به طور کلی اکنون اغلب بر بهینه‌سازی و طراحی‌های جدید تمرکز کرده‌ایم. قطعه دیگری را نیز به مرحله تولید انبوه رسانده‌ایم که وظیفه خنک‌کننده قطعه مسی را بر عهده دارد و در واقع جایگزین کانال‌های آبگرد کوره‌های قوس الکتریکی شده و در شرکت فولاد مبارکه نیز مورد استفاده قرار گرفته است. گفتنی است که از صفر تا 100 طراحی و ساخت این نوع قطعه را نیز خود انجام داده‌ایم.

وضعیت صادرات محصولات تولیدی مجموعه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اکنون با توجه به شرایط سیاسی ایران توانسته‌ایم با کشورهایی همچون ترکیه و روسیه وارد مذاکره شویم و قبل از آغاز اپیدمی کرونا جهت تعامل بیشتر قصد سفر به کشورهای نام برده را داشتیم که متاسفانه این امر میسر نشد. با گشایش مرزها قطعا این برنامه را هر‌‌چه سریع‌تر عملی خواهیم کرد و بعد از مذاکرات ابتدایی وارد تجارت و همکاری خواهیم شد البته ناگفته نماند که اکنون به صورت مستقل در حال اجرای برنامه‌های صادراتی خود هستیم و قطعا با حمایت ارگان‌های مربوطه دولتی می‌توان این روند را در کوتاه‌ترین زمان و به راحتی طی کرد.

دولت جهت تسریع برنامه‌های کاری شما چه حمایتی می‌تواند انجام دهد؟

دولت از طریق صندوق حمایت نوآوری و شکوفایی در جهت کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان پیش قدم شده است و در این خصوص در کشورهایی همچون ترکیه و روسیه کارگزارهایی فعال شده‌ که همکاری با این کشورها را تا حد زیادی تسهیل می‌کند. یکی از وظایف این کارگزاران معرفی برندها و شرکت‌های ایرانی است و شرایط را برای ارتباط‌گیری فراهم می‌کنند. به این ترتیب شرکت مبدا در ارتباطات اولیه، مواجهه با بسیاری از چالش‌ها را نخواهد داشت. ما تمام مدارک لازم را جهت استفاده از این امکان ارائه کرده‌ایم اما با این وجود تاکنون نتیجه‌ای مشاهده نشده و هر دستاوردی که به دست آوردیم حاصل تلاش و پیگیری کارکنان مجموعه بوده است.

آیا در تامین مواد اولیه با مشکل خاصی روبه‌رو هستید؟

از آنجایی که ماده پایه و اصلی محصولات تولیدی شرکت، مس است و ایران نیز از لحاظ دارا بودن معادن مس جایگاه و شرایط مطلوبی دارد، در نتیجه در تامین مس عملا با مشکل خاصی رو‌‌به‌رو نیستیم اما افزایش قیمت‌های نامتعارف، نظم حاکم بر تامین مواد اولیه را تا حدودی بر هم می‌زند البته ما تا این لحظه توانسته‌ایم بر این مشکل نیز فایق آییم.

در خصوص تکنولوژی ساخت قطعات مسی توضیحاتی را بفرمایید.

تکنولوژی ساخت بسیاری از قطعات متعلق به شرکت پرچمداران صنعت سپاهان است و اختراع آن‌ها را ثبت کرده‌ایم. در واقع در زمینه ساخت قطعات مسی مورد استفاده در صنعت فولاد صاحب سبک و صاحب نام شده‌ایم و برای آینده نیز طراحی و ساخت قطعات جدیدی را در دستور کار قرار داده‌ایم که تکنولوژی و فرآیند تولید آن‌ها نیز متعلق به مهندسان مجرب شرکت است و در حال حاضر مرحله تحقیقات علمی خود را طی می‌کند.

تعداد رقبای داخلی محدود هستند؛ به طوری که می‌توان گفت در این عرصه شرکت تخصصی که محصول خاصی را همچون ما تولید کند وجود ندارد و انحصار ساخت قطعات مسی مورد استفاده در صنعت فولاد به ما تعلق دارد و به صورت فنی و تخصصی در این حوزه تمرکز کرده‌ایم. چه بسا شرکت‌هایی وجود دارند که در کنار سایر محصولات خود تعدادی از قطعات تولیدی مجموعه پرچمداران صنعت سپاهان را نیز تولید می‌کنند. وجود کارخانه و واحدهای تولیدی فعال در داخل کشور به سود سیستم است و رشد یک مجموعه موجب ترقی سایر واحدها می‌شود زیرا رقابت بین واحدهای تولیدی موجب تفکر و تحقیق بیشتر شده و تلاش صنعتگران برای تولید انواع قطعات های‌تک را افزایش می‌دهد. البته قابل ذکر است که رقابت سالم، موجب ایجاد چنین پیشرفتی در کشور می‌شود.

از طرفی در صورت پوشش کامل بازار توسط تولیدکنندگان داخلی، دیگر از رفع محدودیت‌های واردات نگرانی نخواهیم داشت اما زمانی که تنها خود را در میانه میدان تولید مشاهده می‌کنیم، به این موضوع مشرف هستیم که روزی تمام تحریم‌ها رفع خواهند شد و قطعات خارجی نیاز بازار داخلی را پاسخگو خواهند بود. این اتفاق برای ما به هیچ عنوان خوشایند نیست و همواره از وقوع چنین رخدادی مضطرب و نگران هستیم. البته قابل ذکر است که محصولات ساخت داخل نسبت به محصولات مشابه خارجی، مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. در هر بخش افرادی حضور دارند که فقط به فکر منافع خود هستند و نفع جمعی و کشور را نادیده می‌گیرند، پس در نتیجه امکان ورود محصولات خارجی با هر سطح کیفیتی به کشور وجود دارد. شرکت KME کشور آلمان با سابقه چند صد ساله در حوزه ساخت قطعه، تجهیزات و تکنولوژی در دنیا حرف اول را می‌زند و جدی‌ترین رقیب خارجی برای ما محسوب می‌شود. در تلاش هستیم محصولی هم‌تراز یا بالاتر از سطح کیفیت این شرکت تولید کنیم.

گفت‌وگو: نسیم نوحه‌خوان

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: