اهمیت صنایع معدنی در خراسان‌ رضوی
رئیس خانه معدن خراسان‌ رضوی:

اهمیت صنایع معدنی در خراسان‌ رضوی

رئیس خانه معدن خراسان‌ رضوی گفت: سال گذشته ۸۵ درصد از سرمایه‌گذاری انجام شده در استان خراسان رضوی در زمینه صنایع معدنی بوده است؛ یعنی همه افراد به ارزش فرآوری و ارزش افزوده صنایع معدنی پی برده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، غلامرضا نازپرور در گفت‌وگویی در خصوص کاهش تعداد پروانه‌های صادر شده برای اکتشاف واستخراج معادن در سال ۹۹ اظهار داشت: تفاهم‌نامه‌هایی در وزارتخانه امضا شده که مسئولان به ‌جای قانون به آن‌ها توجه و عمل می‌کنند. در حال حاضر تعداد استعلام‌هایی که باید برای اخذ پروانه گرفته ‌شود، افزایش یافته است؛ یعنی اگر در گذشته نیاز به اخذ سه استعلام بود، در حال حاضر این تعداد به ۱۳ استعلام افزایش یافته است.

وی با اشاره به فرآوری معادن در استان افزود: اتفاق خوبی در استان افتاده و در واقع نهضتی در خصوص صنایع معدنی آغاز شده است مبنی بر اینکه معدن‌کارانی که نمی‌دانستند با معدن خود چه‌ کاری انجام دهند و اقدام به خام‌فروشی می‌کردند، اکنون فرآوری انجام می‌دهند. سال گذشته ۸۵ درصد سرمایه‌گذاری در استان در زمینه صنایع معدنی بوده است؛ یعنی همه افراد به ارزش فرآوری و ارزش افزوده صنایع معدنی پی برده‌اند.

رئیس خانه معدن خراسان رضوی بیان کرد: این اتفاق خوبی‌ است و در خانه معدن استان نیز خدمات فنی به صورت رایگان در این زمینه ارائه می‌شود.

اشتغال به واسطه صدور پروانه برای صنایع معدنی افزایش یافته است

نازپرور در خصوص توانمندی استان خراسان در استخراج آهن عنوان کرد: اشتغال به واسطه صدور پروانه برای صنایع معدنی افزایش یافته و در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد. استان خراسان ‌رضوی در چندین ماده معدنی از جمله آهن حرف برای گفتن دارد و به قطبی در این زمینه تبدیل شده‌ است. در ایران هیچ شهرستانی به اندازه شهرستان خواف در این زمینه قدرت ندارد و تولید کنسانتره در این شهرستان رشد بالایی دارد.

وی ادامه داد: موضوع مس نیز در استان به ‌خوبی دنبال می‌شود و چند کارخانه قدرتمند و خوب در زمینه تولید مس کاتدی در حال احداث و راه‌اندازی‌ است. علی‌رغم سخت‌تر شدن کار در معدن به‌ واسطه سخت‌تر شدن قوانین، فرسودگی و کهنه‌شدن ماشین‌آلات معدنی و همچنین نیاز به واردات آن، اتفاقات خوبی نیز در حوزه معادن در استان رخ داده است.

رئیس خانه معدن خراسان رضوی در خصوص لزوم واردات ماشین‌آلات معدنی ابراز کرد: قانونی در خصوص واردات ماشین‌آلات معدنی تصویب شد تا معدن‌کاران بتوانند ماشین‌آلات معدنی دست ‌دوم را وارد کنند اما متاسفانه این قانون اجرایی نشد. جای تاسف دارد که معدن‌کاران اعلام می‌کنند خودشان می‌توانند این ماشین‎‌آلات را وارد کنند اما اجازه وارد کردن به آنان داده ‌نمی‌شود. همچنین در خصوص تعمیر و نگه‌داری این ماشین‌آلات نیز مشکلاتی وجود دارد. به عنوان نمونه زمانی ‌که بولدوزر و لودر وارد نمی‌شود، قطعات یدکی آن‌ نیز تامین نخواهد شد.

نازپرور اضافه کرد: معدن‌کاری بدون ماشین‌آلات امکان‌پذیر نیست. ماشین‌آلات معدن‌کاری بسیار گران است و استهلاک زیادی دارد. ما نیز قبول داریم که اجرای قانون الزامی‌ است اما گاهی اوقات قانون شفاف نیست و تناقضاتی در زمینه اجرای برخی قوانین مانند قواعد مربوط به معادن و قوانین منابع ‌طبیعی وجود دارد.

وی بیان کرد: تنها کارخانه هپکو در زمینه تولید ماشین‌آلات معدنی در ایران فعال است که سال‌ها تعطیل بوده و امسال صحبت‌هایی در خصوص بازگشایی مجدد آن شده است. با این حال به نظر می‌رسد این کارخانه بتواند تعداد زیادی از این ماشین‌آلات را تولید کند.

۶۰۰ تا ۷۰۰ محدوده بهره‌برداری فعال در استان وجود دارد

رئیس خانه معدن خراسان رضوی یادآوری کرد: در حال حاضر در استان ۶۰۰ تا ۷۰۰ محدوده بهره‌برداری وجود دارد که فعال است اما با این همه ظرفیت این سوال وجود دارد که در کشور چند لودر، بیل‌ مکانیکی، بولدوزر و... موجود است؟ متاسفانه در کشور در این زمینه دانش فنی و تکنولوژی چندانی وجود ندارد و تحریم‌ها نیز فشار زیادی وارد کرده ‌است.

وی در خصوص تاثیر نبود وزیر صنعت، معدن و تجارت بر فعالیت معادن توضیح داد: مشکل دیگر این است که وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت پنج تا ۶ ماه است که وزیر ندارد. نبود وزیر لطمه زیادی به صنایع معدنی وارد کرده ‌است. متاسفانه برخی از پرونده‌ها نمی‌تواند توسط خانه معدن در استان بررسی شود و باید برای بررسی به شورای عالی معادن فرستاده شود که بسیاری از پرونده‌ها در شورای عالی معادن بررسی شده‌ اما به دلیل نبود وزیر پرونده ابلاغ نمی‌شود.

قانون ورود ماشین‌آلات معدنی همچنان در حد پیش‌نویس باقی مانده است

نازپروز اذعان کرد: زمانی که وزارتخانه وزیری نداشته ‌باشد، سرپرست به دلیل اینکه می‌داند سمت او موقتی است، دست به صدور دستورات اساسی و کارهای بنیادی نمی‌زند. صنایع معدن از این وضعیت ضربه زیادی خورد؛ از جمله اینکه قانون ورود ماشین‌آلات معدنی همچنان در حد پیش‌نویس باقی مانده ‌است.

وی یادآور شد: ما فرصت زیادی از دست داده‌ایم. دلار در ابتدای سال ۱۷ هزار تومان بود اما در حال حاضر ۲۸ هزار تومان است. شاید معدن‌کاری که در ابتدای سال می‌توانست بولدوزر وارد کند، با این قیمت دلار دیگر قادر به واردات نباشد.

بر اساس گزارشی از ایسنا، رئیس خانه معدن خراسان رضوی با بیان اینکه برخی مواقع قوانینی وجود دارد که کار را سخت‌تر می‌کند، عنوان کرد: به طور مثال بحثی در خصوص ابطال پروانه چرای دام وجود داشت که به مشکل زیادی برخورد و یک معدن‌دار بیش از سه ماه به ‌طور کامل متوقف شد. دیوان عالی قوانینی را تصویب کرده‌ بود و منابع طبیعی نیز به آن استناد می‌کرد البته با تلاش خانه معدن این رای اصلاح شد.

نازپرور با اشاره به لزوم مقایسه اهمیت برخی از قوانین تصریح کرد: افراد نیز قوانین خاص خود را دارند و قطعا هدف آنان کارشکنی نیست اما فردی نداریم که موضوعات مختلف را اهم و فی‌الاهم کند. برای مثال بادی توجه داشت شاید یک ماده معدنی ارزشی استراتژیک داشته و اهمیت آن از چند درخت بیشتر باشد. برخی می‌گویند که درخت‌های برخی مناطق ارزش بیشتری از بیکاری جوانان دارد. هدف ما تخریب محیط‌ زیست نیست اما در جایی که ماده‌ای استراتژیک وجود دارد، تقاضای ما بررسی موضوع و اندکی ملاحظه است.

وی در خصوص لزوم تفویض اختیارات بیشتر به استان خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش فشارهای اقتصادی و شرایط سخت زندگی نیاز است تعامل بیشتر و بهتری با یکدیگر داشته ‌باشیم و در صورت امکان اختیارات شورای عالی معادن به استان‌ها تفویض ‌شود زیرا در این صورت تمام مشکلات استان حل می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: