شرکت مس، پیشتاز در تولید کاتد مرغوب
معاونت بهره‌برداری مجتمع مس سرچشمه عنوان کرد:

شرکت مس، پیشتاز در تولید کاتد مرغوب

معاونت بهره‌برداری مجتمع مس سرچشمه گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران با امکانات و تکنولوژی مدرنی که در اختیار دارد، می‌تواند کاتد را با بالاترین عیار ممکن تولید کند.برای افزایش میزان تولید این شرکت نیز برنامه‌ها و پروژه‌های گسترده‌ای تنظیم شده که برخی از آن‌ها به بهره‌برداری نیز رسیده است.

حبیب‌الله ضیاالدینی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: کاتد مس یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدی شرکت ملی صنایع مس ایران محسوب می‌شود که در تولید این محصول از دو روش هیدرومتالورژی و پیرومتالورژی استفاده می‌شود. روش هیدرومتالورژی به این شکل صورت می‌گیرد که ابتدا خاک اکسیدی مس از معدن استخراج و جهت عملیات انحلال به هیپ‌های لیچینگ ارسال می‌شود. عملیات انحلال با اسیدسولفوریک رقیق انجام شده و سولفات مس محصول تولیدی و خروجی از عملیات انحلال است که در ادامه وارد کارخانه لیچینگ می‌شود. در این کارخانه سولفات مس تولیدی، با عملیات الکترووینینگ به مس کاتد با عیار 99.995 درصد تبدیل می‌شود. گفتنی است که میزان تولید کاتد با این روش در سال 1398، در دو کارخانه لیچینگ سرچشمه و میدوک بالغ بر 4.4 درصد کل میزان کاتد تولیدی شرکت ملی صنایع مس ایران را شامل شد.

وی افزود: روش دیگری که در مجتمع مس سرچشمه انجام می‌شود پیرومتالورژی است که در این روش خاک سولفوری (سولفور مس) با عیار تقریبی 0.7- 0.6 درصد حاوی مس، از معدن استخراج شده و بعد از عملیات خردایش و دانه‌بندی در کارخانه تغلیظ، به کنسانتره مس با عیار تقریبی 25-20 درصد مس تبدیل می‌شود. سپس کنسانتره مس تولیدی وارد کارخانه ذوب شده و تحت عملیات ذوب قرار می‌گیرد. در ادامه، آند مس با درصد خلوص 99.65 درصد تولید شده و به کارخانه پالایش ارسال می‌شود. عملیات الکترولیز به عملیاتی گفته می‌شود که در پالایشگاه خلوص مس تولیدی را به 99.995 درصد می‌رساند که در نهایت به آن کاتد مس می‌گویند. در کارخانه‌های سرچشمه و خاتون‌آباد تولید کاتد، این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد و میزان تولید کاتد در سال 1398، حدود 239 هزار تن بود که 95.6 درصد کل کاتد تولیدی شرکت مس را دربرمی‌گیرد. گفتنی است که در دنیا تولید کاتد با تکنولوژی‌های متداولی در حال انجام است و هر روز از روش‌های نوینی رونمایی می‌شود.

معاونت بهره‌برداری مجتمع مس سرچشمه در پاسخ به این سوال که شرکت مس در راستای تولید کاتد با کیفیت چه اقداماتی انجام داده است، تصریح کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران یکی از با کیفیت‌ترین کاتدها در دنیا را تولید می‌کند که این کاتد مطابق گرید A استانداردهای بین‌المللی ASTM-B115 ساخته می‌شود. در سال‌های اخیر شرکت مس جهت ارتقای کیفیت کاتد تولیدی خود اقدام به احداث کارخانه و پالایشگاه خاتون‌آباد کرد که به بهترین دستگاه‌ها و با تکنولوژی روز دنیا تجهیز شده بود که در حال حاضر به بهره‌برداری رسیده است. همچنین شرکت مس در راستای افزایش کیفیت کاتد در پالایشگاه مجتمع سرچشمه، روش CSM را جایگزین روش‌های قدیمی‌تر کرده است.

ضیاالدینی مطرح کرد: اگر بخواهیم از میزان ظرفیت تولید کاتد شرکت مس سخن بگوییم باید گفت که در صورت تامین کنسانتره مس جهت عملیات کارخانه ذوب، ظرفیت تولید کاتد در پالایشگاه‌های شرکت مس 300 هزار تن و در فرآیند لیچینگ نیز حدود 17 هزار تن برآورد شده است. بنابراین با وجود کنسانتره کافی در فرآیند پیرومتالورژی و خاک اکسیدی در فرآیند هیدرومتالورژی امکان تولید 317 هزار تن مس کاتدی فراهم است اما به دلیل کمبود کنسانتره و همچنین اتمام خاک‌های اکسیدی برای عملیات لیچینگ، ظرفیت خالی تولید کاتد وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» مبنی بر اینکه برنامه‌های شرکت مس در جهت افزایش میزان تولید و فروش کاتد در سال جاری چیست، گفت: شرکت مس در جهت افزایش میزان تولید کاتد اقدام به ساخت و بهره‌برداری از کارخانه جدید کنسانتره کرده و همچنین در این راستا بهره‌برداری از معادن دره‌زار و دره‌آلو در استان کرمان را در دستور کار خود قرار داده است. ساخت کارخانه تغلیظ دره‌آلو با ظرفیت تولید 100 هزار تن کنسانتره در سال و کارخانه تغلیظ دره‌زار با ظرفیت 150 هزار تن کنسانتره در سال را در برنامه دارد که تا دو سال آینده به اتمام خواهد رسید. ضمن اینکه شرکت ملی صنایع مس ایران ساخت فاز 2 کارخانه تغلیظ میدوک، فاز 3 کارخانه تغلیظ سونگون و فاز 3 کارخانه تغلیظ مجتمع سرچشمه در دستور کار خود قرار داده است و با همت کارکنان زحمتکش در آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
ثبت سرمایه پنج هزار و 100 میلیارد ریالی سرچشمه در مرداد ماه
بازدهی 339 درصدی سهام «فملی» از ابتدای سال 99
رشد 70 درصدی درآمد شرکت ملی صنایع مس ایران
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: