عدم نیاز به پرداخت عوارض گمرکی برای واردات ماشین‌آلات معدنی
رئیس خانه معدن خوزستان خبر داد:

عدم نیاز به پرداخت عوارض گمرکی برای واردات ماشین‌آلات معدنی

رئیس خانه معدن خوزستان با اشاره به اینکه تاکنون در استان از ظرفیت بند «غ» ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی هیچ‌گونه استفاده‌ای نشده است، گفت: بر اساس این قانون، ماشین‌آلات مورد نیاز در معادن به عنوان خط تولید محسوب می‌‌شود و از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معاف هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، عبدالرضا حرمتی روز شنبه در گفت‌وگویی با اشاره به آگاه نبودن فعالان حوزه معدن از این ظرفیت قانونی کشور، اظهار داشت: بر همین اساس افرادی که در تلاش برای تهیه ماشین آلات وارداتی هستند می‌توانند درخواست‌های خود را به خانه معدن استان ارائه کنند تا پیگیری‌های لازم جهت انجام فرآیندهای قانونی آن انجام شود.

وی افزود: در این رابطه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید درخواست متقاضیان را بررسی کند تا بعد از تایید، مراحل معافیت گمرکی واردات این ماشین‌آلات تحت عنوان خط تولید طی شود.

رئیس خانه معدن خوزستان همچنین به اختصاص منابع مالی از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای احیای معادن کوچک مقیاس اشاره‌ و بیان کرد: سایر استان‌های کشور در حال استفاده از این منابع هستند اما این ظرفیت در استان خوزستان بدون استفاده مانده است.

وی ادامه داد: در صورت ایجاد هماهنگی‌های لازم بین بهره‌برداران معدنی در استان، قطعا واحدهای راکد استان می‌توانند به چرخه فعالیت مجدد بازگردانده شوند.

خوزستان نیازمند مرکز تحقیقات معدنی است

حرمتی با تاکید بر اینکه مواد معدنی با ارزشی در استان وجود دارد، تصریح کرد: در صورت ایجاد یک آزمایشگاه تخصصی در قالب مرکز تحقیقاتی کاربردی، امکان فراوری و تبدیل این مواد به محصولات با ارزش افزوده بیشتری به وجود خواهد آمد.

وی تعداد ماده‌های معدنی موجود در کشور را ۶۸ نوع بیان‌ کرد و توضیح داد: از این تعداد، ۱۴ ماده آن در استان خوزستان وجود دارد که در هشت نوع آن فعالیت‌های خوبی در جهت بهره‌برداری صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خوزستان اضافه ‌کرد: با وجود تنوع کم مواد معدنی در استان؛ اما با همین تنوع فعلی، امکان فرآوری‌های زیادی در آن‌ها ممکن خواهد بود.

خروج زباله‌های معدنی از خوزستان محدود شود

حرمتی با بیان اینکه برای ایجاد توانمندی‌های حوزه معدن همیشه نیاز به وجود معادن نیست، ابراز کرد: خیلی از کشورهای دنیا از ظرفیت معدنی برخوردار نیستند اما با واردات انواع ماده‌های خام بعد از انجام فرآورش‌های لازم، محصولات نهایی را صادر می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه استان در حوزه فرآوری عملکرد مناسبی ندارد، عنوان کرد: برخی بر این باور هستند که بخش معدن به معنی استخراج محصول از زمین است و حتی با مصرف آن‌ها امکان بازیافت این مواد وجود ندارد.

رئیس خانه معدن استان خوزستان با بیان اینکه خیلی از مواد معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما از بین نمی‌روند، تاکید کرد: نمونه آن زباله‌های موجود در شهر بخصوص در وسایل الکترونیکی است که امروزه به عنوان معادن شهری از آن‌ها نام ‌برده می‌شود.

حرمتی یادآوری کرد: این زباله‌های شهری ثروت بزرگی محسوب می‌شوند که انواع فلزات قیمتی از جمله طلا در آنها وجود دارد.

وی تصریح ‌کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که بخش زیادی از این معادن شهری در حال خروج از خوزستان جهت بازیافت معدنی در دیگر استان‌های کشور هستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان خاطرنشان کرد: باید سازوکار بازیافت آن‌ها در استان بیش از پیش فراهم شود و علاوه بر این خروج این نوع زباله‌های معدنی از استان باید محدود شود.

بر اساس گزارشی ار ایرنا، تعداد ۲۷۰ معدن فعال و غیرفعال در خوزستان وجود دارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
مشکل عمده معدن‌کاران خراسان رضوی، افزایش قیمت ماشین‌آلات است
شروع کار ایمیدرو در بخش طراحی و ساخت ماشین‌آلات معدنی
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: