آغاز عملیات اجرایی ۱.۷ میلیارد دلار طرح جدید
مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو خبر داد:

آغاز عملیات اجرایی ۱.۷ میلیارد دلار طرح جدید

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو در مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام با اشاره به اینکه عملیات اجرایی ۱.۷ میلیارد دلار طرح جدید در بخش معدن و صنایع معدنی طی امسال شروع می‌شود، گفت: ایمیدرو طی 15 سال آینده، رهبر زنجیره ارزش در حوزه‌های فلزات آهنی، مس، سرب و روی، پیشتاز زنجیره تامین در حوزه فلزات غیرآهنی و نیز پیشتاز دانش و فناوری و نوآوری در اکتشاف، استخراج، فرآوری و متالورژی در غرب آسیا و آسیای مرکزی خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، سمیه خلوصی در مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام (سال مالی منتهی به 29 اسفند 98) اظهار داشت:طی امسال، طرح‌های جدیدی شامل تولید 1.6 آهن اسفنجی در بیجار و یک میلیون تن فولاد در قروه، بلوک 3 پروده 4 طبس، نفلین سینیت سراب و خط نورد 2 فولاد مبارکه و نیز تعدادی پروژه کوچک شروع شده یا در مرحله شروع است.

وی افزود: همچنین تا پایان امسال، 32 طرح در زنجیره فولاد، مس، طلا، زیرساختی و غیره به ارزش 2.2 میلیارد دلار در بخش معدن و صنایع معدنی افتتاح می‌شود.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو بیان کرد: میزان اشتغال مستقیم این طرح‌ها چهار هزار و 100 نفر و غیرمستقیم 15 هزار و 980 نفر است.

افتتاح 3.2 میلیارد دلار طرح در سال 98

خلوصی با بیان اینکه این سازمان از سال تاسیس تا پایان سال 98، حدود 20 میلیارد دلار در بخش معدن و صنایع معدنی سرمایه‌گذاری کرده است، تصریح کرد: از ابتدای سال ۹۲ تا پایان ۹۸، برای 21 هزار و 600 نفر اشتغال مستقیم ایجاد شد.

وی ادامه داد: در سال گذشته، حدود 3.2 میلیارد دلار طرح در این بخش افتتاح شد.

افزایش سهم ارزش از صادرات غیرنفتی

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با اشاره به نقش بخش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد عنوان کرد: توسعه این بخش به استقلال صنعتی، کاهش وابستگی به نفت و توسعه متوازن کشور (محرومیت زدایی مناطق غیر برخوردار مستعد معدنی) کمک می‌کند.

وی اضافه کرد: قابلیت ارزآوری و توسعه صادرات غیرنفتی، از دیگر مزایای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی است. طی سال 98، صادرات این بخش به 8.5 میلیارد دلار رسید.

فاز شناسایی و پی‌جویی 103 پهنه

خلوصی با بیان اینکه ایمیدرو در 30 استان اکتشاف انجام می‌دهد، ابراز کرد: اکنون 103 پهنه در بیش از 663 هزار کیلومتر مربع گستره کشور عملیات اکتشاف در فازهای شناسایی و پی‌جویی در حال اجراست.

وی توضیح داد: تاکنون 759 محدوده امیدبخش به مساحت 34 هزار و 95 کیلومتر مربع شناسایی شده است. همچنین، درخواست پروانه اکتشاف برای 281 محدوده به مساحت 29 هزار و 38 کیلومتر مربع انجام شده و بقیه محدوده‌ها به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها واگذار شده است.

هدف 40 میلیارد دلاری ارزش محصولات معدنی و صنایع معدنی

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با اشاره به افزایش ارزش افزوده صنعتی و کاهش وابستگی درآمدهای کشور به نفت و ایجاد ثروت با توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، به عنوان یکی دیگر از مزایای بخش معدن و صنایع معدنی اذعان داشت: ارزش محصولات معدنی و صنایع معدنی، حدود 26 میلیارد دلار در سال بوده و در صورت تحقق اهداف چشم‌انداز، به بیش از 40 میلیارد دلار خواهد رسید.

وی تاکید کرد: افزایش حضور بخش خصوصی در اقتصاد ملی، از دیگر مزایای مذکور است که از جمله آثار آن، فروش 55 هزار میلیارد تومان در بورس کالا طی پنج ماهه امسال (سهم 53 درصدی) است. در حال حاضر، 85 شرکت سهامی عام زنجیره معدن در بورس حضور دارند و سهم 24.9 درصد ارزش بورس اوراق بهادار را در اختیار دارند.

چشم‌انداز ایمیدرو در 1414

خلوصی با اشاره به چشم انداز این سازمان در سال 1414 تصریح کرد: ایمیدرو طی 15 سال آینده، رهبر زنجیره ارزش در حوزه‌های فلزات آهنی، مس، سرب و روی، پیشتاز زنجیره تامین در حوزه فلزات غیرآهنی و نیز پیشتاز دانش و فناوری و نوآوری در اکتشاف، استخراج، فرآوری و متالورژی در غرب آسیا و آسیای مرکزی خواهد بود.

وی افزود: اقتصاد معادن و صنایع معدنی بعد از نفت و گاز، به جایگاه دوم تولیدکننده ناخالص ملی (GNP) خواهد رسید و این بخش بستر ساز ثروت‌افزایی ملی است.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با اشاره به پورتفوی طرح‌های ایمیدرو در سال 98 یادآور شد: از میزان هزینه‌های توسعه‌ای انجام شده، حدود 40.7 درصد برای بازپرداخت فاینانس، 19.6 درصد در بخش آلومینیوم و 16 درصد در بخش فولاد بوده است.

خلوصی خاطرنشان کرد: همچنین، از هزینه‌های توسعه‌ای انجام شده طی سال گذشته، 11 درصد در بخش زیربنا و مناطق ویژه، 8 درصد صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و بقیه بخش‌ها کمتر از دو درصد سهم داشته‌اند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: