دولت بیش از ۳ برابر بودجه فروش سهام در بودجه ۹۹ در بورس سهام فروخت
در سه ماه اخیر؛

دولت بیش از ۳ برابر بودجه فروش سهام در بودجه ۹۹ در بورس سهام فروخت

یک تحلیلگر بازار سرمایه ضمن بررسی وضعیت بازارهای مالی تحت تاثیر رویدادهای بخش واقعی اقتصاد گفت: مشکل اساسی بازار در دوره اخیر عمدتا مربوط به رشد بخشی از بازار تحت تاثیر اخبار و تبلیغات و عرضه صندوق‌های دولت بوده است. در بودجه سال جاری بین ۱۱ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان فروش سهام دیده شده بود که در 6 ماه نخست سال جاری سه برابر آن محقق شد. دولت فقط در سه ماه اخیر بیش از سه برابر بودجه فروش سهام در بودجه ۱۳۹۹ یعنی حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان در بورس سهام فروخته و پول خارج کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، فرهنگ حسینی در گفت‌وگویی با تاکید بر اینکه بازارهای مالی تحت تاثیر رویدادهای بخش واقعی اقتصاد هستند، اظهار داشت: بخشی از رخدادها در حوزه پولی و مالی مانند نرخ ارز و نرخ بهره و بودجه عمرانی دولت در حدود ۳۰ ماه اخیر عامل موثر و اصلی بر بازار سرمایه بوده است. با این حال علاوه بر این رشد اسمی سود و درآمدها که عمدتا به دلیل کاهش ارزش پولی ملی و عملا سود اسمی است، باید به رشد تولید و فروش شرکت‌ها نیز توجه کرد.

وی با بیان اینکه برخی از شرکت ها در بازار سرمایه با مشکل سرمایه در گردش روبه رو و برخی دیگر نیازمند نقدینگی برای تسریع تکمیل پروژه‌ها هستند، افزود: این دو عامل می‌تواند اثر قابل توجهی بر سودآوری کوتاه مدت و بلندمدت شرکت‌ها داشته باشد، لذا الزام بازارگردانی سهام توسط شرکت می تواند به تخصیص غیربهینه منابع در بنگاه‌های اقتصادی منجر شود.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: در حقیقت سازمان بورس باید فضایی را ایجادکند تا بنگاه‌ها بتوانند تامین مالی مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بخش واقعی اقتصاد در راستای جهش تولید انجام دهند و این مسیر نباید به بیراهه رود.

حسینی با تاکید بر اینکه نقش بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌ها است، بیان کرد: نقش سازمان بورس باید در راستای تسهیل آن و تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی از مسیر بازار سرمایه از طریق تسهیل و ترغیب پذیرش شرکت‌ها و افزایش سرمایه و مقررات‌زدایی در انتشار اوراق باشد. از سوی دیگر بازارگردانی فعالیتی مالی و تخصصی و در دنیا فعالیتی سودآور و اقتصادی است که حتی رقابت جدی بین نهادهای مالی برای انجام آن وجود دارد و بورس‌ها حمایت‌های گسترده ای مانند هزینه‌های کارمزد و هزینه مالی برای آن قائل هستند.

وی با تاکید بر اینکه ابزارهای متعددی برای حمایت از بازار قابل تعریف است، توضیح داد: از جمله این موارد می‌توان به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی و انباشته اشاره کرد که هزینه خاصی برای شرکت‌ها ندارد. همچنین می توان روش‌هایی مانند سهام خزانه را در شرکت‌هایی که نقدینگی مناسبی دارند، اجرایی کرد. با این حال رویکرد اجبار و تحمیل تصمیمات به بنگاه‌های اقتصادی در هر شرایطی آثار سوء داشته و باید از آن احتراز شود.

این تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید بر  اینکه نقدشوندگی اساسی‌ترین اصل بازارهای مالی در دنیا و ایران است، عنوان کرد: ابزارهای متعددی برای افزایش نقدشوندگی وجود دارد که از جمله آن ها حضور معامله‌گران روزانه و کوتاه مدت است که می کوشند از نوسان‌ها سود کنند. این افراد عملا بدون هیچ هزینه‌ای نقدشوندگی بازار را افزایش می‌دهند و با حضور فعالانه خود در معاملات از روندهای شدید مانند کاهش شدید یا افزایش حبابی گونه جلوگیری می‌کنند.

حسینی تشریح کرد: لذا نقش معامله‌گرانی که اقدام به فروش در همان روز می‌کنند، لزوما منفی نیست و باید جوانب مثبت و مفید آن نیز مورد توجه قرار گیرد. همچنین انتقاداتی که به اثر این افراد در اختلال بازارگردانی و حمایت بازار بیان می‌شود، بیش از آنکه مربوط عملکرد این افراد باشد، ناشی از عملکرد ضعف یا احساسی و غیرعلمی بازارگردان یا خریدار حمایتی بازار و حتی پیش دستی در معاملات و رانت اطلاعاتی نحوه حمایت از سهام است که روش مقابله با آن رجوع به روش علمی بازارگردانی و استفاده از روش‌های هوشمند و الگوریتمی در بازارگردانی است.

بر اساس گزارشی از ایسنا، وی با بیان اینکه عملا توقف دسترسی الگوریتم‌های بازارگردانی می‌تواند اثر منفی بر حمایت از بازار داشته باشد، یادآوری کرد: مشکل اساسی بازار در دوره اخیر عمدتا مربوط به رشد بخشی از بازار تحت تاثیر اخبار و تبلیغات و عرضه صندوق‌های دولت بوده و دولت فقط در سه ماه اخیر بیش از سه برابر بودجه فروش سهام در بودجه ۱۳۹۹ یعنی حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان در بورس سهام فروخته و پول خارج کرده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
ضرورت تشکیل مجمع سهام‌داران حقیقی بورس
بازدهی 339 درصدی سهام «فملی» از ابتدای سال 99
جزییات واگذاری سهام دولتی ۶ شرکت
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: