صنعت سرب به تجارت گسترده وابسته است
مدیرعامل شرکت صنایع فلزات رنگین ماهنشان:

صنعت سرب به تجارت گسترده وابسته است

مدیرعامل شرکت صنایع فلزات رنگین ماهنشان گفت: با وجود اینکه 90 درصد از شرکت‌های تولیدکننده شمش سرب نیازمند واردات باتری فرسوده به عنوان ماده اولیه هستند، اما هیچ‌گونه امکانی برای مبادلات تجاری در صنعت سرب وجود ندارد. اگر دولت به دنبال ایجاد شرایطی است تا «جهش تولید» تحقق یابد، باید کلیه راه‌ها را برای واردات باتری فرسوده، در کنار صادرات شمش سرب آزاد کند.

منصور علمی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: سال تاسیس شرکت صنایع فلزات رنگین ماهنشان به سال 1389 برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که مواد اولیه مورد نیاز تولید اکثر شرکت‌های تولیدکننده شمش سرب در ایران به وفور یافت می‌شد. متاسفانه موضوع تامین مواد اولیه در حال حاضر به عنوان یک چالش بزرگ برای شرکت‌های تولیدکننده شمش سرب به حساب می‌آید.

وی عنوان کرد: تولید شمش سرب مجموعه از طریق کوره‌های گردان مستقر در کارخانه انجام می‌گیرد. تعداد این کوره‌ها پنج عدد است که دو کوره با ظرفیت 40 تن، دو کوره با ظرفیت پنج تن و یک کوره با ظرفیت 10 تن را شامل می‌شود.

مدیرعامل شرکت صنایع فلزات رنگین ماهنشان مطرح کرد: در حال حاضر، عمده کارخانه‌های تولیدکننده مجاز شمش سرب در ایران که به تعداد 16 کارخانه می‌رسد، تنها از طریق واردات باتری فرسوده امکان تولید و به نوعی حیات دارند. مجموعه ما نیز به تبع بسیاری از شرکت‌های داخلی، مواد اولیه (باتری فرسوده) مورد نیاز تولید شمش سرب را از کشورهای منطقه وارد کشور می‌کند.

علمی‌فرد تصریح کرد: تمام مواد اولیه مجموعه از ابتدای فعالیت از طریق کشورهایی همانند افغانستان، عراق و جمیع کشورهای آسیای میانه تامین شده است. در واقع، اگر بین سال‌های 1396 تا اوایل سال 1398 حدود 60 تا 70 درصد باتری فرسوده مورد نیاز مجموعه از طریق کانال‌های خارجی خریداری می‌شد، این آمار در حال حاضر به حدود 10 درصد کاهش یافته است. با این حال، طی چند ماهه گذشته امکان صادرات حدود 300 تن شمش سرب و واردات باتری فرسوده به ازای آن، برای مجموعه به وجود آمد که البته این مقدار می‌توانست بیش از میزان مذکور باشد.

باتری فرسوده در بازار داخلی محدود است

مدیرعامل شرکت صنایع فلزات رنگین ماهنشان بیان کرد: صباباتری و سپاهان باتری به عنوان دو شرکت بزرگ تولیدکننده باتری در ایران محسوب می‌شوند که سرب مورد نیاز خود را به طور کامل از طریق بازیافت باتری فرسوده تامین می‌کنند.

وی ادامه داد: این شرکت‌ها حدود 90 درصد باتری فرسوده موجود در بازار داخلی را در کارخانه خود برای استحصال سرب از باتری فرسوده به کار می‌گیرند و دسترسی عمده شرکت‌های تولیدکننده شمش سرب به باتری فرسوده موجود در کشور بسیار محدود است.

مناقشه میان تولیدکنندگان سرب و بانک مرکزی

علمی‌فرد اذعان کرد: با توجه به سرمایه مناسبی که توسط برخی سرمایه‌گذاران به مجموعه تزریق شد، در اواخر سال 1398 تصمیم گرفتیم که میزان ظرفیت اسمی مجموعه را از 12 هزار تن  به 24 هزار تن در سال 1399 افزایش دهیم. پس از افزایش ظرفیت اسمی که در نوع خود نسبت به بسیاری از شرکت‌های داخلی، میزان قابل توجهی به حساب می‌آید، متاسفانه با کمبود مواد اولیه تولید مواجه شدیم.

مدیرعامل شرکت صنایع فلزات رنگین ماهنشان ادامه داد: علی‌رغم افزایش ظرفیت تولید و امکان تولید شمش سرب به میزان 24 هزار تن در سال، اما به علت نبود مواد اولیه ناچار هستیم که با حداقل ظرفیت به تولید ادامه دهیم.

وی گفت: مسئله اصلی که موجب کاهش ظرفیت واردات باتری فرسوده در کشور شده است، به مناقشه‌ میان تولیدکنندگان و بانک مرکزی برمی‌گردد. گویا قرائت ما از قانون با قرائت بانک مرکزی، 180 درجه تفاوت دارد.

علمی‌فرد یادآور شد: بانک مرکزی معتقد است که بر اساس نص صریح قانون، هرگونه صادرات محصول تولیده شده در داخل به کشورهای هدف صادراتی، منوط به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات است. در واقع، بر اساس نظر صریح بانک مرکزی، شرکت‌های تولیدی موظف هستند که ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما بازگردانند.

مدیرعامل شرکت صنایع فلزات رنگین ماهنشان اضافه کرد: مجموعه شرکت‌های تولیدی با این قرائت از قانون مشکلی ندارند، اما زمانی در این خصوص تضاد به وجود می‌آید که طبق قانون، صادرات محصول از طریق ورود موقت، نیاز به پرداخت ارز حاصل از صادرات ندارد زیرا در روش ورود موقت، ارزی میان فروشنده و خریدار مبادله نمی‌شود و عملا مبادله به صورت کالا به کالا یا همان تهاتر صورت می‌گیرد.

وی اشاره کرد: وجود این چالش به عنوان یک مانع بزرگ، سد راه صنایع کشور به خصوص تولیدکنندگان شمش سرب که ماده اولیه خود را از طریق واردات باتری فرسوده تامین می‌کنند، شده است. اگر دولت بر اساس چشم‌انداز «جهش تولید» قصد افزایش یا جلوگیری از کاهش تولید در کشور را دارد، بهتر است هرچه زودتر یعنی پیش از آنکه بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده سرب با توقف تولید مواجه شوند، صراحتا این قانون را پایش کند تا تولیدکنندگانی که در قبال صادرات شمش سرب، باتری مورد نیاز خود را وارد می‌کنند، بیش از پیش متضرر نشوند.

علمی‌فرد اظهار کرد: اگر ارزی که بانک مرکزی به صورت دستوری در خصوص صادرات شمش سرب درخواست می‌کند، پرداخت نشود، ابتدا تعزیرات حکومتی به تخلف غیرواقعی ورود و سپس کارت بازرگانی تعلیق می‌‌شود.

کوچ بی‌اختیار صنعتگران سرب

مدیرعامل شرکت صنایع فلزات رنگین ماهنشان عنوان کرد: شرایط به وجود آمده به واسطه کمبود اساسی ماده اولیه در صنعت سرب کشور، زمینه کوچ صنعتگران مطرح را به کشورهایی همانند افغانستان و عراق به وجود آورده است.

وی یادآور شد: بسیاری از شرکت‌هایی که شمش سرب با کیفیتی تولید می‌کردند، به واسطه کمبود مواد اولیه تعطیل شدند. البته بسیاری از آن‌ها برای ادامه فعالیت به کشورهای همسایه پناه برده‌اند که با ایجاد کارخانه و بهره‌مندی زیرساخت‌های مورد نیاز تولید، به سود مطلوبی دست یابند.

علمی‌فرد تاکید کرد: به راستی چه کسی مقصر این داستان تلخ در صنعت سرب است؟! به نظر می‌رسد دولت، بزرگ‌ترین عامل در راستای به وجود آمدن شرایط موجود است که با ایجاد وضعیتی ناپایدار در صنعت، شرایط کوچ کردن بسیاری از صنعتگران و معدن‌کاران باسابقه کشور را به کشورهای همسایه به وجود آورده است.

مدیرعامل شرکت صنایع فلزات رنگین ماهنشان افزود: در حال حاضر، بیشتر تولید شمش سرب کشور عراق توسط تولیدکنندگان ایرانی صورت می‌گیرد. این تولیدکنندگان معتقد هستنند که در کشورهای همسایه، میزان هزینه‌های امور گمرکی، حمل‌ونقل مواد معدنی و تولید محصول نهایی، بسیار پایین‌تر از بهای پرداختی در داخل کشور است. بنابراین رفتن به کشورهای دیگر را به عنوان یک فرصت تلقی می‌کنند.

میزان سرب باتری به تکنولوژی تولید وابسته است

علمی‌فرد گفت: چند تفاوت عمده میان باتری داخلی و خارجی وجود دارد. نخست باید یادآور شد که به هر میزان که تکنولوژی مورد استفاده در تولید باتری، سطح پایینی داشته باشد، تاثیر بدون واسطه‌ای بر سرب به کار رفته در باتری می‌گذارد. در واقع، تکنولوژی قدیمی موجب افزایش میزان سرب در باتری تولیدی می‌شود که این در باتری نمونه ایرانی مستتر است.

وی ادامه داد: تفاوت عمده میان باتری تولید شده شرکت‌های داخلی و خارجی در میزان سرب و سطح تکنولوژی به کار رفته در تولید آن است که در نمونه خارجی به علت به‌کارگیری تکنولوژی پیشرفته، سرب مصرفی نیز کاهش چشمگیر یافته است.

مدیرعامل شرکت صنایع فلزات رنگین ماهنشان تاکید کرد: سرب قابل استحصال در باتری نمونه ایرانی حدود 2 درصد بیشتر از باتری نمونه خارجی است اما با این حال، عیار سرب به کار رفته در باتری فرسوده نمونه داخلی و خارجی 99 درصد است.

چالشی در زمینه محیط زیست نداریم

علمی‌فرد عنوان کرد: تا این لحظه با هیچ‌گونه مشکل یا چالش جدی در زمینه محیط زیست مواجه نبوده‌ایم. اقدامات مجموعه در این زمینه، به صورت فصلی رقم می‌خورد و سازمان محیط زیست استان تهران نیز مجوز ورود جهت نظارت در هر ساعت از شبانه‌روز را دارد. خوشبختانه در طی سال‌های فعالیت هیچ تذکر زیست‌محیطی از جانب این سازمان دریافت نکرده‌ایم.

صادرات، تنها راه نجات

مدیرعامل شرکت صنایع فلزات رنگین ماهنشان در پایان خاطرنشان کرد: با وضعیتی که امروز برای تولیدکنندگان سرب در کشور به وجود آمده است، شاهد افول روزافزون این صنعت هستیم. در واقع، تا زمانی که در زمینه صادرات شمش سرب، بخش‌نامه‌های خلق‌الساعه و بدون پشتوانه از طرف دولت صادر می‌شود، هیچ‌گونه امیدی به بهبود شرایط موجود، وجود نخواهد داشت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: