تحقق یکپارچگی در بدنه صنعت آلومینیوم کشور

تحقق یکپارچگی در بدنه صنعت آلومینیوم کشور

تداوم شرایط ناپایدار اقتصادی، نوسانات لحظه‌ای نرخ دلار و قیمت مواد اولیه برای صنایع پایین‌دستی آلومینیوم تبدیل به یک چالش همیشگی شده است. صنعت آلومینیوم در سال‌های اخیر دچار مشکلات فراوانی نظیر کمبود و افزایش قیمت مواد اولیه، ناتوانی خرید از بورس کالا به دلیل حضور دلالان و عدم توزیع مناسب شمش آلومینیومی بود. ضمن اینکه در بعضی از بازه‌های زمانی، مدیران ارشد دولتی با شتاب‌زدگی تصمیماتی را برای رفع موانع تولید اتخاذ کردند که نه ‌تنها کمکی به حل مشکلات این صنعت نکرد بلکه باعث ایجاد چالش‌هایی برای تولیدکنندگان شد اما صنایع پایین‌دستی آلومینیوم برخلاف سال‌های گذشته، در سال جاری رونق تولید بیشتری را نسبت به سال‌های گذشته تجربه می‌کنند.

طی 6 ماه ابتدایی سال، توافقات صورت گرفته میان دولت، صنایع بالادستی و پایین‌دستی آلومینیوم، افزایش تولید شمش آلومینیوم در کشور و تعیین دقیق میزان عرضه، باعث شد عرضه شمش و بیلت آلومینیومی در بورس کالا به طور چشمگیری افزایش یابد و با توجه به کاهش واردات محصولات آلومینیومی و صادرات شمش خام، رونق قابل توجهی در صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی صنعت آلومینیوم ایجاد شود.

هرچند که مشکلاتی نظیر شیوع ویروس کرونا کمی رونق تولید آلومینیوم را کاهش داد اما روند عرضه و معاملات آلومینیوم نشان می‌دهد که تعادل در این بازار حکم‌فرما شده و تنها چالش موجود تورم قیمت است. این یعنی با تدبیر اساسی و همکاری صنایع بالادستی و پایین‌دستی علاوه بر اینکه می‌توان مشکلات سال‌های گذشته را در مدت نسبتا کوتاهی حل کرد، بلکه با توجه به افزایش تقاضای داخلی برای محصولات آلومینیومی به دلیل توقف واردات، می‌توان چشم‌انداز روشنی را برای صنعت آلومینیوم کشور متصور بود. امروزه تعادل و رونق نسبی که در بازار آلومینیوم کشور هم در بخش بالادستی و هم در بخش پایین‌دستی مشاهده می‌شود، مرهون برنامه‌ریزی‌ها و همکاری همه گروه‌های صنعت ازجمله سندیکای صنایع آلومینیوم ایران و تولیدکنندگان بالادستی است؛ یکپارچگی که متاسفانه در بسیاری از صنایع فلزی کشور مشاهده نمی‌شود.

در این میان، شرکت‌های بالادستی آلومینیومی باید با توجه به نیاز صنایع پایین‌دستی به مواد اولیه و دشواری‌های صادرات شمش آلومینیومی و مشکلات ناشی از بازگرداندن ارز، محصول خود را به مقدار بیشتر و با قیمت مناسب‌تر در بورس کالا عرضه کنند. همچنین تولیدکنندگان شمش آلومینیوم بهتر است در عرضه محصولات، از هر دو روش فروش اعتباری و نقدی استفاده کنند تا شرکت‌های آسیب‌دیده نیز بتوانند وضعیت تولید خود را بهبود بخشند.

علاوه‌براین مصرف‌کنندگان نهایی صنعت آلومینیوم به عنوان حلقه دیگر این صنعت، می‌توانند به جای واردات محصولاتی که مشابه داخلی دارند، از محصولات آلومینیومی ساخت داخل استفاده کنند تا هم از چالش‌ها و هزینه‌های واردات رها شوند و هم به رونق زنجیره تولید آلومینیوم کمک کنند. جلوه این همکاری را می‌توان در کاهش واردات محصولات آلومینیومی همچون فویل مشاهده کرد. پیش‌تر کشور ما به دلیل مصرف نسبتا بالا و تولید پایین این محصول، به واردات نیاز داشت اما اکنون شاهد افزایش چشمگیر تولید فویل آلومینیومی در کشور هستیم. در این فرآیند هر سه حلقه موجود در صنعت آلومینیوم یعنی تولیدکنندگان شمش، صنایع پایین‌دستی و تبدیلی و مصرف‌کنندگان نهایی منتفع خواهند شد. چراکه در هر صنعت وجود ارتباط مستمر میان حلقه‌ها موجب می‌شود منافع آن‌‌ها در یکدیگر گره بخورد و با کمک به هم در شرایط نامساعد بازار، مانع از افت فعالیت یکدیگر شوند. البته هنوز برخی از محصولات خاص آلومینیوم که تولیدکننده‌ای برای آن وجود ندارد، از طریق واردات تامین می‌شود که به نظر می‌رسد با توسعه صنعت آلومینیوم در کشور و فعال‌سازی پتانسیل‌های بالقوه، این موضوع نیست به حداقل برسد.

یادداشت: فاطمه حفیظی

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: