تکمیل تجهیزات بندر چابهار
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد:

تکمیل تجهیزات بندر چابهار

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از ورود اولین تجهیزات استراتژیک به بندر چابهار توسط هند تا پایان سال خبر داد و گفت: با تکمیل مرحله اول توسعه بندر چابهار ظرفیت آن به هشت میلیون تن ارتقا می‌یابد و یکی از مدرن‌ترین پایانه‌های کانتینری و چندمنظوره در منطقه ایجاد می‌شود که شامل اسکله‌ها و تجهیزات جدید است و قابلیت پذیرش کشتی‌های ۱۰۰ هزار تنی فراهم خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، محمد راستاد در مورد آخرین وضعیت تخلیه و بارگیری کالا در بنادر کشور و نیز میزان کالا ویژه در بخش کالاهای اساسی، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا کنون بالغ بر ۷۰ میلیون تن انواع کالا در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شده و موجودی کالا در انبارها و اماکن نگهداری معادل ۷.۵ میلیون تن است که از این میزان، کالاهای اساسی معادل ۳.۵ میلیون تن و سایر انواع کالا چهار میلیون تن را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: علاوه بر این میزان کالاهای کانتینری در بنادر معادل ۱۰۰ هزار TEU و تعداد کشتی‌هایی در حال تخلیه و بارگیری ۱۵ فروند است که ۱۱ فروند آن منتظر ورود به بنادر تجاری هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد برنامه سازمان بنادر و دریانوردی در راستای توسعه بنادر کشور، بیان کرد: در بنادر کشور همواره علاوه بر تخلیه و بارگیری کالا به مقوله توسعه توجه ویژه‌ای شده است و هیچ بندری هم اکنون وجود ندارد که پروژه توسعه‌ای برای آن تعریف نشده و یا در حال اجرا نباشد و سازمان بنادر و دریانوردی توسعه و ایجاد زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های جدید را در دستور کار دارد.

طرح‌های کلان توسعه‌ای سازمان بنادر و دریانوردی

راستاد بیان کرد: در سال ۹۷ آخرین چشم‌انداز سازمان بنادر و دریانوردی به تصویب هیئت عامل رسید که راهبردها در حوزه‌های مختلف را تعریف کرده است و همچنین طرح جامع بنادر بازرگانی در حال تصویب است و با افق ۱۴۰۴ مد نظر قرار می‌گیرد.

وی یادآوری کرد: همچنین برای بنادر کوچک که کارکرد آن‌ها فعالیت‌های منطقه‌ای است و ناوگان کوچک و سنتی در آنها تردد می‌کنند، طرح جامعی در حال نهایی شدن است که در سه فاز پنج ساله و بر اساس شرایط منطقه‌ای به منظور توسعه این بنادر برنامه ریزی می‌شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مورد توجه ویژه این سازمان به توان داخلی در حوزه بندری و دریایی، تاکید کرد: تقریبا عمده نیازمندی‌ها چه در بخش تجهیزات تخلیه و بارگیری و چه ناوگان ورود و خروج کالا از طریق تولیدکنندگان داخلی تأمین شده است و سال گذشته ۷۶۰ قطعه مورد نیاز تجهیزات دریایی و بندری از این طریق تامین و علاوه بر این با سفارش ساخت ۸۳ فروند انواع شناور خدماتی به سازندگان داخل کشور گام بلندی در حمایت از توان داخل برداشته شده است.

برنامه‌های توسعه مکران و بندر چابهار

راستاد در رابطه با توسعه سواحل مکران و بندر چابهار، تصریح کرد: با تکمیل مرحله اول توسعه بندر چابهار ظرفیت آن به هشت میلیون تن ارتقا می‌یابد و یکی از مدرن‌ترین پایانه‌های کانتینری و چندمنظوره در منطقه ایجاد می‌شود که شامل اسکله‌ها و تجهیزات جدید است و قابلیت پذیرش کشتی‌های ۱۰۰ هزار تنی فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: پذیرش کشتی‌های سایز بزرگ اهمیت بسیار بالایی دارد و چابهار از شرایط بسیار مناسبی از نظر عمق برخوردار بوده و در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۹۰ درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی را تجربه کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص قرارداد با هندی‌ها نیز، ابراز کرد: قرارداد هندی‌ها بهره برداری موقت بوده است و متعاقبا قرارداد BOT مدنظر قرار می‌گیرد که عمدتا تامین تجهیزات استراتژیک بندری است و اولین تجهیزات تا پایان سال به داخل کشور وارد و به بهره‌برداری می‌رسد.

راستاد توضیح داد: این اپراتور بندری باعث شده از سوی دولت هند تخفیف ۴۰ درصدی از بنادر هند به چابهار و بالعکس برای خطوط کشتیرانی، ترانزیت کالا، صادرکنندگان و واردکنندگان در نظر گرفته شده است و باید تاکید کرد که از فعالیت هندی‌ها در چابهار رضایت داریم و افق خوبی را در آینده می‌توانیم شاهد باشیم.

فعالیت‌های بی‌وقفه دریایی و بندری علی‌رغم تحریم و کرونا

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه بنادر کشور از ۳۶۳ شبانه‌روز در سال صرفا دو روز تعطیل هستند که اولین روز فروردین و روز عاشورا است، گفت: از ۳۰ بهمن ماه سال گذشته همزمان با شیوع ویروس کرونا یک لحظه هم متوقف نشده است و از اردیبهشت ماه سال ۹۷ که شاهد آغاز تحریم‌هایی بودیم که تمرکز زیادی بر فعالیت‌های بندری و دریایی داشت اما با تکیه بر توان داخلی توانستیم فعالیت‌ها را به خوبی پیش ببریم.

میزان کانتینرهای دپو شده در بنادر کشور

راستاد در پاسخ به اینکه آیا هزینه‌های انبارداری در بنادر ایران بالا نیست؟ اظهار کرد: خیر، هزینه‌های انبارداری در بنادر ایران نسبت به هزینه‌های زنجیره حمل‌ونقل کالا متعارف و حدود ۶ تا هفت درصد است.

وی در مورد میزان کانتینرهای دپو شده در بنادر کشور، توضیح داد: ۱۰ هزار TEU کانتینر در یاردهای نگهداری بنادر وجود دارد که ۱۰ هزار TEU مربوط به کالاهای متروکه است و باید تشریفات کالاهای متروکه در مورد آن‌ها انجام شود که میزان بالایی نیست.

برنامه‌های توسعه‌ای سازمان بنادر در حوزه توسعه دریا محور

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در رابطه با برنامه‌های سازمان بنادر و دریانوردی به منظور نوسازی ناوگان سنتی، عنوان کرد: به لحاظ اینکه شرایط تجارت دریایی در بخش حمل‌ونقل تغییر کرده به همین دلیل ناوگان سنتی قابلیت تطبیق ندارد و ارتقای این ناوگان و تبدیل آن به ناوگان مدرن در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی قرار گرفته و مشوق‌هایی از جمله تسهیلات از محل وجوه اداره شده تعریف شده که منوط به تولید در داخل کشور است.

راستاد همچنین به برنامه‌های این سازمان در بخش توسعه دریامحور اشاره کرد و افزود: مدیریت سواحل و بهره‌گیری بهینه از پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در کشور مستلزم برنامه‌ریزی مدون است و به همین دلیل مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی مدنظر قرار گرفته و تدقیق این طرح اخیرا از سوی سازمان بنادر آغاز شده است.

وی با تاکید بر اینکه طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی شرایط بسیار خوبی را برای توسعه دریامحور فراهم کرده است، یادآور شد: کاربردها، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های سرمایه‌گذاری در بنادر کشور که بعضا مورد غفلت قرار گرفته در قالب این طرح معرفی شده است.

وظایف حاکمیت دریایی کشورها

معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد وظایف حاکمیت دریایی کشورها، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین وظایف حاکمیت کشورها در حوزه دریایی مربوط به ایمنی دریایی و حفاظت از محیط زیست دریایی است که سازمان بنادر و دریانوردی نیز در چارچوب الزامات فعالیت می‌کند و ملزم به کنوانسیون‌های بین‌المللی است، همچنین اولویت این سازمان اقداماتی است که منجر به ارتقای ایمنی دریایی و جلوگیری از بروز سوانح دریایی شود و پیشگیری از آلودگی‌های محیط زیست دریایی یکی دیگر از فعالیت‌های مورد توجه است و آمادگی برای واکنش در قبال آلودگی محیط زیست دریایی مسئله دیگری است که از سوی این سازمان به مدنظر قرار می‌گیرد.

بر اساس گزارشی از مهر، وی همچنین در رابطه با هوشمندسازی بنادر، اعلام کرد: بنادر سنتی که صرفا محل تخلیه و بارگیری کالا بودند به بنادری تبدیل شده‌اند که پسکرانه آن‌ها به فعالیت‌های تولیدی و ارزش افزوده‌ای اختصاص یافته است، بنابراین بهره گیری از فناوری‌های نوین یکی از مهمترین برنامه‌های سازمان بنادر و دریانوردی است و در این راستا به سمتی پیش می‌رود که تمام فعالیت‌ها به صورت مکانیزه و هوشمند در بنادر ایران انجام شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: