سود قیمت‌گذاری دستوری برای کل زنجیره فولاد باشد
مدیرعامل گروه صنعتی سدید:

سود قیمت‌گذاری دستوری برای کل زنجیره فولاد باشد

مدیرعامل گروه صنعتی سدید گفت: اگر قرار است قیمت‌گذاری دستوری در زنجیره فولاد اعمال شود، برای کل زنجیره باشد و همه نفع ببرند و اگر بناست مداخله‌ای نباشد پس کل زنجیره مشمول بازار آزاد باشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، امیرحسین کاوه اظهار داشت: تعیین قیمت فولاد متاثر از قیمت دلار و قیمت جهانی است که سقف‌گذاری در آن مفهوم ندارد. در این شرایط اگر نگرانی از بابت افزایش قیمت در حلقه‌ای از زنجیره وجود دارد باید یک نسخه برای کل زنجیره نوشته شود تا تقویت یک بخش تضعیف دیگر بخش‌ها را سبب نشود. اگر بناست دستوری در این زنجیره ایجاد شود هم برای کل زنجیره باشد و اگر بناست مداخله‌ای نباشد پس کل زنجیره مشمول بازار آزاد باشد.

مدیرعامل گروه صنعتی سدید در ادامه افزود: در حال حاضر سرکوب قیمتی در فولاد دیده نمی‌شود وقتی شاهد این موضوع هستیم که در بازه زمانی یک سال و نیمه، قیمت‌ها در این بخش پنج برابر شده است پس سرکوبی وجود ندارد.

وی اذعان داشت: اینکه ادعا می‌شود شرکت‌ها در این فرایند مدیریتی سودده هستند اشتباه است. سوددهی شرکت‌ها به برکت جهش ارزش دلار بوده درحالی‌که باید نشاءت گرفته از نیروی کار، مدیریت و تکنولوژی یک مجموعه تولیدی در صنعت باشد.

کاوه اضافه کرد: اگر بناست قیمت‌ها دستوری باشد سیاست‌گذاران کل زنجیره را کنترل کنند و اگر قرار هست سودی ایجاد شود منتفع اصلی مصرف‌کننده نهایی باشد تا این سود به مردم کشور منتقل شود. درحالی‌که هر تصمیم برای تنظیم بازار یک بخش خاص را منتفع می‌کند. راه درستی نیست که با هر جهش دلار همه به دنبال سهم طلبی باشند تا از این جهش استفاده کنند. پیشنهاد این است که اگر سود بیش‌ازحدی در یک حلقه دیده می‌شود متعادل شود و بخشی که سود ندارد، حمایت و در نهایت این سود به سمت مصرف‌کننده نهایی هدایت شود.

مدیرعامل گروه صنعتی سدید خاطرنشان کرد: متاسفانه کنترل و نظارت در کشور از دست مسئولین خارج شده و تصمیم‌گیران زمانی که انعکاسی از یک مشکل در هر بخش را مطلع می‌شوند، تنها راه بازیابی کنترل بر آن بخش را اعمال دستورات بیشتر و کنترل وسیع‌تر در همان حوزه خاص می‌دانند اما این تصمیمات در گرو میزان همکاری فعالان آن بخش است چراکه اگر همکاری نباشد تصمیمی ابتر و ناقص خواهد بود و در عین بی‌نتیجگی عایدی جز ضرر نخواهد داشت. اکنون شاهد خودپسندی در جامعه هستیم که سبب شده به بهانه اصلاح تنها یک بخش را مدنظر بگیرند که نتیجه آن فربهی یک سمت و تضعیف دیگر بخش‌هاست. همان‌طور که شاهد قدرت صنایع بالادستی هستیم و به سمت انتهای زنجیره و درست در مواجهه با مصرف‌کننده نهایی گرانی دیده می‌شود پس بهتر است هدف‌گذاری‌ها را تغییر دهیم و با این نگاه که مصرف‌کننده نهایی منتفع شود تصمیم بگیریم.

بر اساس گزارشی از معدن نامه، وی در ادامه در پاسخ به این سوال که برخی این‌طور می‌پندارند که با توجه به تاثیر قابل‌توجه سهام شرکت‌های فولادی در بازار سهام این اقدام تضییع حقوق ۵۰ میلیون سهامدار به شمار می‌رود و علاوه بر کاهش درآمد شرکت‌ها که سود آن متعلق به سهامداران حقیقی، حقوقی و سهامداران سهام عدالت است، روند کلی بازار را نیز دستخوش تغییرات نامطلوب می‌کند، تصریح کرد: به نظر نمی‌رسد هیچ سهامداری توقع سود غیرمنطقی داشته باشد چراکه این سود بیشتر به دلیل قیمت بالاتر منتج به تورم بیشتر است و نهایتا این سود در تمام هزینه‌های متاثر از تورم در جامعه برای سهامدار نیز محو می‌شود. بهتر است برای حمایت از صنایع کشور و مصرف‌کنندگان از روش‌های بهینه، منطقی، اثربخش و هدفمندتر استفاده کنیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
عرضه تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا
کاهش صادرات با تغییر بخشنامه‌های گمرکی
‌نگاه سدید به بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی
امیرحسین کاوه، فعال صنعت فولاد: نیازمند توزیع عادلانه ورق فولادی هستیم
اما و اگرهای مواد خام
توسعه صادرات غیرنفتی ضروری است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: