کسب دو موفقیت بزرگ در مدیریت ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه

کسب دو موفقیت بزرگ در مدیریت ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه

واحد ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه موفق به اخذ پروانه واردات سیستم‌های آنالایزر با اشعه ایکس و پروانه نصب، راه‌اندازی و خدمات دستگاه‌های یون‌ساز از امور حفاظت در برابر اشعه شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، کامران کلوشانی، رئیس واحد ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه اظهار داشت: (XRF (X-Ray Fluorescence  یک طیف خاص است که به‌عنوان روشی دقیق شناخته شده و تحت آن می‌توان اطلاعات کمی و کیفی بسیاری از عناصر سازنده اغلب نمونه‌ها را به دست آورد. قاعده کلی این روش به این صورت است که یک نمونه با تابش باریکه‌ای از اشعه ایکس در فرایندی خاص که به اندازه کافی انرژی دارد، تحت تاثیر قرار گرفته تا میزان بازتابش فلوئورسانس اشعه ایکس (XRF) آن اندازه‌گیری شود.

وی افزود: این تکنیک گستره وسیعی از وسایل اندازه‌گیری را شامل می‌شود، از دستگاه‌های پرتابل برای آنالیز لحظه‌ای گرفته تا اسپکترومترهای با دقت بالا که دارای پروب‌هایی برای اسکن مواد در زیر میکروسکوپ الکترونی هستند و می‌توان با آن نقشه‌ای از عناصر موجود در نمونه را تهیه کرد.

کامران کلوشانی تصریح کرد: در آزمایشگاه‌های مختلف شرکت فولاد مبارکه در حال حاضر تعداد 6 دستگاه آنالایزر مواد با اشعه ایکس با برندهای مختلف جهت انجام آنالیز نمونه‌های محصول تولیدی مشغول به کارند.

رئیس واحد ابزار دقیق و کالیبراسیون فولاد مبارکه با اشاره به اینکه طبق قوانین موجود هرگونه بهره‌برداری از سیستم‌های یون‌ساز، نیاز به اخذ مجوز رسمی از واحدهای ذی‌ربط دارد، ادامه داد: این مجوز تحت عنوان پروانه اشتغال به کار، جهت هرگونه فعالیت پرتویی در مراکز صنعتی و پزشکی توسط امور حفاظت در برابر اشعه صادر می‌شود. در همین راستا شرکت فولاد مبارکه نیز با طی مراحل قانونی و تامین زیرساخت‌ها، تجهیزات، دستورالعمل‌های اجرایی و پس از بازدیدهای مکرر بازرسان مربوطه، موفق به اخذ پروانه اشتغال به کار در زمینه آنالیز مواد با اشعه ایکس شد.

او با تشریح مراحل خرید یا تامین قطعات یدکی سیستم‌های XRF که اغلب سازندگان آن‌ها شرکت‌های خارجی هستند و همچنین ترخیص این کالاها در بنادر وارداتی خاطرنشان کرد: علی‌رغم همه مشقت‌های موجود در این فرایند، فولاد مبارکه مصمم شد پروانه واردات این سیستم‌ها را اخذ و آن را عملیاتی کند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه نصب، راه‌اندازی و خصوصا تعمیرات سیستم‌های آنالیز با اشعه ایکس کاملا تخصصی است، طبق قوانین مربوطه، جهت خرید و واردات تجهیزات جدید باید قراردادی با شرکت‌های مجازی که از امور حفاظت در برابر اشعه مجوز دارند منعقد شود که طبق آن قرارداد، فولاد مبارکه متعهد شود کلیه عملیات نصب، راه‌اندازی و تعمیرات دستگاه‌هایی که دارای منابع پرتو هستند توسط شرکت مذکور انجام گیرد. این در حالی است که تاکنون تعمیرات این تجهیزات توسط کارشناسان متخصص و توانمند خود فولاد مبارکه صورت می‌گرفت.

کلوشانی در همین زمینه تصریح کرد: ازاین‌رو تصمیم گرفته شد تا با اخذ پروانه نصب و راه‌اندازی و خدمات دستگاه‌های یون‌ساز این کاستی‌ها برطرف شود. سرانجام فولاد مبارکه با طی فرایند و مراحل قانونی و اعمال استانداردها موفق به اخذ پروانه نصب و راه‌اندازی و خدمات دستگاه‌های یون‌ساز و پروانه واردات سیستم‌های آنالایزر با اشعه ایکس از واحد حفاظت در برابر اشعه در سال 99 شد و ارائه خدمات نصب و راه‌اندازی و تعمیرات و نگهداری این سیستم‌ها را به‌صورت یک توانمندی منحصربه‌فرد به دست آورد و توانست به خودکفایی و قطع وابستگی در حوزه تعمیرات و بومی‌سازی این فرایند نائل آید.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
گام بلند فولاد مبارکه در جلوگیری از خام‌فروشی
نقش محوری مبارکه در تامین نیاز داخل
چابک‌سازی خطوط تولید مجتمع فولاد سبا
ساخت یاتاقان‌های آبگرد غلتک به روش ریخته‌گری در ماسه
طرح تحول دیجیتال، حرکتی بسیار بزرگ برای حفظ سرآمدی فولاد مبارکه
بررسی پیشنهادهای فولادسازان برای بازگشت آرامش به بازار
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: