طی 2 دهه اخیر، میزان اکتشافات ذخایر مس کاهش یافت
عوامل بنیادی بازار مس؛ مشوق‌های سرمایه‌گذاری

طی 2 دهه اخیر، میزان اکتشافات ذخایر مس کاهش یافت

رشد شهرنشینی و ساخت‌و‌ساز در کشور چین و همچنین اقتصاد هند، تقاضای مس را به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. علاوه بر این، صنعت حمل و نقل برقی و رشد تقاضای برق و زیرساخت انرژی‌های تجدیدپذیر باعث جهش تقاضا طی دهه آتی خواهد بود و این امر در کنار عوامل کاهش حجم عرضه، تمایل سرمایه‌گذاران را به ورود به بازار مس معدنی افزایش می‌دهد.

شرکت استرالیایی بی.اچ.پی  بهره‌بردار اصلی بزرگترین معدن مس جهان یعنی اسکوندیدا، درصدد افزایش سرمایه‌گذاری‌های اکتشافی و پروژه‌های جدید و توسعه‌ای معدنی در کشورها و مناطق متفاوت است. این شرکت، برخلاف بسیاری از شرکت‌های بزرگ معدنی، طی دوره 5 ساله سقوط قیمت مس از سال 2011 تا 2016، نه‌تنها از بودجه سرمایه‌گذاری اکتشافی خود نکاست، بلکه همواره در تلاش برای یافتن منابع و ذخایر جدید مس بود. با رشد قیمت و بهبود اوضاع شرکت‌های معدنی، بی.اچ.پی، نیز سرمایه‌گذاری‌های متعدد خود در وادی جست‌وجوی ذخایر مس را تسریع بخشید.

با توجه به برنامه‌های اکتشافی شرکت معدنی بی.اچ.پی، می‌توان ادعا کرد که 10 عامل اصلی در بازار جهانی مس، مشوق رشد سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در این صنعت است که 5 عامل در سمت عرضه و 5 عامل در سمت تقاضا قرار دارند. این عوامل عبارتند از  کاهش جهانی متوسط عیار مس، عدم موفقیت در کشف ذخایر بزرگ مس، ریسک‌های اکتشاف، محدودیت آب، پویایی بازار، رشد تقاضا در چین و هند، افزایش نیاز به زیرساخت‌های انرژی، حمل و نقل برقی و باتری‌دار و نیروگاه‌های بادی و خورشیدی (زیرساخت انرژی‌های تجدیدپذیر). در ادامه برخی از این عوامل به‌طور کلی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بنابر گزارش منتشر شده توسط شرکت بی.اچ.پی، تولید مس معدنی از واحدهای فعال طی دهه آتی، رو به کاهش خواهد بود. این امر به‌دلیل پیش‌بینی افت طولانی‌مدت متوسط عیار مس در جهان است. گفتنی است که افت عیار از ویژگی‌های ذاتی منابع پورفیری مس است که در حال حاضر، بیشترین بخش از عرضه جهانی مس، در دست این مدل از ذخایر مس است. با توجه به این مسئله، انتظار می‌رود که معادن جدیدی کشف شده و به مرحله بهره‌برداری برسند تا با توجه به رشد تقاضا، کاهش حجم تولید جهانی را جبران کند. اگرچه این مسئله از نگاه شرکت بی.اچ.پی، نه ساده و نه کم‌هزینه است.

در حال حاضر، تولید جهانی مس معدنی، با توجه به ذخایر عظیم مس که طی دهه‌های گذشته کشف شدند و توسعه یافتند، هزینه‌های عملیاتی کمی دارند. بر اساس گزارش بی.اچ.پی، اکتشاف ذخایر مس در مناطق مختلف جهان در دهه‌های 1960 تا 2000 است، به اوج خود رسیدند. در منطقه اروپا و آسیای مرکزی، دهه 1960، در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و آسیای شرقی و اقیانوسیه، دهه 1980، در آمریکای جنوبی، دهه 1990 و در جنوب صحراهای آفریقا، دهه 2000، بیشترین میزان ذخایر مس کشف شدند. نمودار 1، تعداد ذخایر کشف شده به تفکیک منطقه و دهه را به تصویر می‌کشد.

همانطور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود، اکتشاف ذخایر مس در هزاره دوم با کاهش همراه بوده است. با توجه به این مطالب که گویای افت عرضه طی دهه آتی خواهد بود؛ این مسئله در کنار رشد تقاضا در کشورهای چین و هند، افزایش تقاضای انرژی برق، به‌ویژه به صورت نیروگاه‌های بادی و خورشیدی و همچنین رونق بازار خودروهای برقی، انگیزه شرکت استرالیایی بی.اچ.پی را برای سرمایه‌گذاری بیشتر در صنعت مس به منظور افزایش تولید این فلز صنعتی، بیشتر کرده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صعود قیمت و رشد تقاضا، بال‌های پرواز اکتشافات مس شدند
200 هزار تن از ظرفیت تولید بلیستر مس تانگلینگ تعطیل شد
قراضه مسی، جای خالی کنسانتره را پر کرد
بازار مس طی 2 سال آتی به تعادل عرضه و تقاضا می‌رسد
متوسط نرخ بهره‌برداری از واحدهای معدنی، 4.9 واحد کاهش یافت
واگذاری 107 پهنه اکتشافی و شناسایی 400 محدوده امیدبخش معدنی جدید
طی دهه‌های اخیر، شیلی سرآمد معدن‌کاری مس بوده است
بازار مس 2017، شاهد کسری 150 هزار تن عرضه خواهد بود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: