به دنبال نهادینه‌سازی ارتباط دانشگاه و صنعت هستیم
رئیس هیئت عامل ایمیدرو:

به دنبال نهادینه‌سازی ارتباط دانشگاه و صنعت هستیم

رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: این سازمان به دنبال نهادینه‌سازی و سیستمی شدن ارتباط دانشگاه و صنعت است تا به عنوان یک جریان درون‌زا، افق تازه‌ای پیش روی این دو بخش ایجاد شود. ایمیدرو بازنگری در نقشه راه معدن و صنایع معدنی و همچنین بیش از 100 نیاز پژوهشی و سه طرح را با تمرکز بر دانش نوین، به دانشگاه صنعتی شریف سپرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب‌پور با حضور در دانشگاه صنعتی شریف و مرکز هوشمندی و رصدخانه فناوری این دانشگاه، اظهار داشت: به رغم اینکه در کشور، دانشگاه‌های برجسته و استادان و دانشمندان همتراز جهانی داریم اما صنایع ما از نظر فناوری و دانش وابسته به خارج است.

وی افزود: به عنوان مثال، در صنعت پتروشیمی به راکتورها، کمپرسورها و کوره‌ها، در صنعت سیمان به دانش فنی، کوره و در صنعت فولاد به الکترود گرافیتی و ماشین‌آلات ریخته‌گری وابسته‌ایم. در صنایع دیگر نظیر مس، آلومینیوم و غیره هم به خارج وابسته‌ایم.

ایجاد ساختار ارتباط صنعت و دانشگاه

رئیس هیئت عامل ایمیدرو اذعان کرد: پیشتر با ایجاد مراکزی همچون (مرکز هوشمندی و یونیدرو) زمینه نهادسازی برای تقویت ارتباط دو بخش صنعت و دانشگاه، فراهم شده است که جای تقدیر و تشکر دارد. امسال نیز در همین راستا، ایمینو به عنوان نخستین مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران افتتاح شد.

وی با بیان اینکه با تقویت روابط دو سویه، فاصله دانشگاه و صنعت کاهش خواهد یافت، ادامه داد: تفاهم‌نامه‌هایی که با حوزه‌های مختلف دانشگاه‌ها منعقد و اجرایی می‌شود، بخشی از مشکلات کنونی را برطرف می‌کند. دانشگاه‌ها از ظرفیت بالایی برای توسعه روابط برخوردارند و ایمیدرو نیز قادر است با بهره‌گیری از جایگاه شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی، به تعمیق ارتباط دو طرف کمک کند.

نیاز به تحقیقات کاربردی و نیاز محور

غریب‌پور با اشاره به اینکه در این سازمان فرآیندی تعریف کرده‌ایم که پژوهش تقاضا محور شود، خاطرنشان کرد: اگرچه انجام تحقیقات در دانشگاه‌ها از نظر علمی می‌تواند مناسب باشد و باعث ارتقای سطح علمی ما در میان کشورها شود، اما مسئله و نیاز کشور، تحقیقات کاربردی است به طوری که بتوان نیازهای صنعت را برطرف کرد.

وی ادامه داد: نگاه جزیره‌ای به دانشگاه و صنعت، همین مسیری است که پیش از این طی شده است. اما ایمیدرو، انجام بازنگری نقشه راه معدن و صنایع معدنی را با مطالعات تطبیقی در کشورهای توسعه یافته تا افق 2050 به دانشگاه صنعتی شریف سپرده است.

نیاز فعلی تحقیقات در صنایع معدنی

غریب‌پور با بیان اینکه ارتباط میان دانشگاه و صنعت باید به برطرف کردن نیاز صنعتی منجر شود، تصریح کرد: نتیجه این ارتباط باید موجب شود تا صاحب دانش فنی در تولید آهن اسفنجی، مس، آلومینیوم و غیره شویم.

وی ادامه داد: نیاز کشور در بخش معدن و صنایع معدنی، اکتشافات عمیق و استخراج تا اعماق بیش از دو هزار متر، بهره‌وری عوامل تولید، کاهش گازهای گلخانه‌ای، کاهش مصرف انرژی، اینترنت اشیاء در صنعت، پرینتر سه بعدی و تمهیدات لازم برای مواجهه با انقلاب صنعتی نسل چهارم است.

85 میلیارد تومان قرارداد با دانشگاه‌ها

غریب‌پور با اشاره به اینکه ایمیدرو و شرکت‌های تابعه طی سال های ۹۸ و ۹۹، حدود ۸۵ میلیارد تومان قرارداد با دانشگاه‌ها منعقد کرده است، عنوان کرد: تعداد این قراردادها، ۲۱۹ فقره شامل دانش فنی استحصال عناصر نادر خاکی و ساخت و تحقیقات در زمینه حفاری‌های عمیق در کشور است.

وی ابراز کرد: از دیگر قراردادها، مدیریت پسماند واحدهای تابعه ایمیدرو، واکنش در شرایط اضطراری، کاهش گازهای گلخانه‌ای، ارائه دستگاه شبیه‌ساز رانندگی دامپتراک و مدل سرمایه‌گذاری در منطقه پارسیان و مطالعات و نحوه استحصال آب‌های ژرف منطقه سنگان است.

قراردادها با دانشگاه صنعتی شریف

رئیس هیئت عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: پارسال بیش از 100 نیاز صنعتی را به دانشگاه شریف ارائه داده‌ایم که می‌توان این طرح‌ها را به دانشجویان داد تا در قالب پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی نسبت به انجام مطالعات و پژوهش‌های کاربردی اقدام کنند.

وی اضافه کرد: ایمیدرو با دانشگاه صنعتی شریف سه طرح پژوهشی تحت عنوان «شناسایی الزامات طراحی رویکردهای بهینه ارتقای اکوسیستم استارت‌آپی معدن و صنایع معدنی در ایران»، «تدوین نقشه راه معدن و صنایع معدنی تا افق 2050» و « کاربردهای فناوری‌های برافکن در صنعت فولاد با تمرکز برسه فناوری هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و چاپ سه بعدی» را در حال اجرا دارد.

حمایت از 562 پایان‌نامه را در مقاطع تکمیلی

غریب‌پور اظهار کرد: رویکرد دیگر ایمیدرو، حمایت از پایان‌نامه‌های بخش معدن و صنایع معدنی است. ایمیدرو تاکنون 562 پایان‌نامه را در مقاطع تکمیلی (ارشد و دکترا) را به ارزش 3.5 میلیارد تومان حمایت کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به بخش قابل توجهی از دانشجویان این دانشگاه شریف در مقاطع تکمیلی، این دانشگاه می‌تواند از این ظرفیت در دانشکده‌های خود استفاده کند.

بنا به این گزارش، در پایان این نشست، غریب پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو، محمود فتوحی فیروزآباد، رئیس دانشگاه صنعتی شریف و الله وردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، از مراکز نوآوری در حال تاسیس دانشگاه صنعتی شریف شامل مرکز نوآوری سلامت، مرکز نوآوری مواد، مرکز نوآوری فضا، مرکز نوآوری داده و هوش مصنوعی و مرکز نوآوری انرژی بازدید کردند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: