اقدامات توسعه‌ای ایمیدرو در سیستان و بلوچستان
رئیس هیئت عامل ایمیدرو اعلام کرد:

اقدامات توسعه‌ای ایمیدرو در سیستان و بلوچستان

معاون وزیر و رئیس هیئت عامل ایمیدرو در یادداشتی گفت: ایمیدرو به عنوان نهاد توسعه‌ای بخش معدن و صنایع معدنی کشور،‌ تاکنون در بیش از 108 شهرستان کم‌برخوردار و کمتر توسعه یافته، در 82 شهرستان اقدام به سرمایه‌گذاری در قالب دو استراتژی کلان «توسعه و توانمندسازی» کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور در یادداشتی اظهار داشت: این سازمان ذیل دو استراتژی کلان خود، راهبردهایی همچون توسعه اکتشافات، معادن کوچک و زیربناها و توسعه صنایع معدنی دارای مزیت را در اولویت ماموریت‌های استانی قرار داده است.

در این راستا یکی از استان‌هایی که در برنامه‌های سازمان گنجانده شده، سیستان و بلوچستان به عنوان دومین استان پهناور و معدن‌خیز کشور است که در ادامه این نوشتار، به بیان آن خواهم پرداخت.

توسعه صنعت فولاد

طرح فولاد مکران چابهار (ساخت مگا مدول احیا مستقیم 1.6 میلیون تنی) با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‏‌گذاری 130 میلیون یورو و 30 میلیارد تومان با هدف تولید بریکت گرم (HBI) در حال حاضر 21.7 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

از سوی دیگر توسعه فولاد تا سقف 10 میلیون تن در چابهار نیز با سهامداری و راهبری ایمیدرو در حال انجام است. شرکت پروژه اجرای طرح با سهامداری ایمیدرو، فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی چادرملو، معدنی و صنعتی گل گهر، سرمایه‌گذاری و توسعه گل گهر و سرمایه اولیه 30 میلیارد تومان در حال تشکیل است. مطالعات این طرح توسط شرکت مشاور خارجی در حال نهایی شدن است و پس از انجام مطالعات، به عنوان یکی از پروژه های اولویت دار در این استان، جهت اجرا انتخاب خواهد شد.

زیربناها

علاوه بر اقدامات فوق، توسعه زیربناها در استان سیستان و بلوچستان نیز در شمار برنامه های ایمیدرو قرار دارد. در این زمینه پروژه احداث راه‌های معادن مجتمع‌های خاش و ایرانشهر به طول پنج کیلومتر و همچنین پروژه زیرسازی و آسفالت راه معادن نوک آباد به طول 32 کیلومتر برنامه‌ریزی شده است.

معادن کوچک

پایش معادن این استان در قالب «طرح احیا و فعال‏‌سازی معادن کوچک کشور» نیز در حال انجام است. بر این اساس تاکنون 103 معدن غیرفعال و فعال قابل توسعه در استان شناسایی شده و بر روی 67 معدن اقدام کلینیکی صورت گرفته است. سال گذشته 10 معدن احیا شده است و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، امسال هفت معدن احیا و سه واحد فرآوری در استان احداث می‌شود.

فعالیت‌های اکتشافی

در حوزه با اهمیت اکتشاف، عملیات اکتشافی در نوار مرزی و در قالب دو فاز شناسایی و پی‎جویی انجام شده است.

پس از بررسی‌ نتایج مطالعات صحرایی و آزمایشگاهی؛‌ تعداد هشت محدوده با نام‌های رودشور، لار-رباط، لادیز، تلخاب، مرز سه‌گانه، ملک سیاه کوه، گروک، کهنوک و قرقروک در پهنه نوار مرزی و تعداد چهار محدوده‌ صداکی، رگنتوک، پدهی و شاشَکی در پهنه‌ سراوان جهت ادامه‌ی عملیات اکتشافی شامل تهیه‌ی نقشه زمین‌شناسی در مقیاس یک 25 هزارم و عملیات حفر ترانشه معرفی شدند.

شناسایی محدوده‌های ارزشمند آنتیموان

در استان سیستان و بلوچستان تعداد پنج محدوده آنتیموان جهت اجرای مراحل مختلف عملیات اکتشاف معرفی شده است. کانسار آنتیموان سفیدابه، کانسارآنتیموان لخشک، محدوده جلیجه (جنوب معدن آنتیموان سفیدآبه)، محدوده حیدرآباد (شمال معدن آنتیموان سفیدآبه) و محدوده ژوژ از جمله محدوده‌های معرفی شده است. محدوده­‌های فوق در بخش شرقی کویر لوت، شمال غرب زاهدان، جنوب نهبندان، جنوب روستای حیدرآباد و در اطراف معدن آنتیموان سفیدآبه قرار دارند.

با این تعریف، ایمیدرو متعهد به تحقق اهداف معدن و صنایع معدنی در استان سیستان و بلوچستان است و برنامه‌ها در این استان به طور منظم پایش می‌شود. امید می‌رود از یک سو با تلاش همکارانم،‌ سازمان‌های صنعت معدن و تجارت استان، دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های همکار و از سوی دیگر با انسجام و همکاری مستمر بین مجموعه‌های متولی در امر توسعه صنعت و معدن، بیش از پیش شاهد رونق «تولید» و «اشتغال» در این استان باشیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
حضور بیش از ۱۰۰ شرکت‌کننده در مزایده معادن سیستان و بلوچستان
تکمیل شناسایی پهنه‌های اکتشافی سراوان
بازگشایی ۶ مرز رسمی در سیستان‌ و بلوچستان
کشف ۱۱۲۶ میلیون تن ذخیره معدنی در سیستان و بلوچستان
اتصال خط برق چهار کیلومتری فولاد قائنات به شبکه سراسری طی 12 روز
تامین تجهیزات فولادسازی سفیددشت
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: