صنعت، تشنه نقدینگی است!
مدیرعامل شرکت ابر پارسیان اراک:

صنعت، تشنه نقدینگی است!

مدیرعامل شرکت ابر پارسیان اراک گفت: افزایش قیمت مواد اولیه در ادامه جهش نرخ ارز، موجب شده تا هزینه‌های تولید افزایش یابد و تولیدکنندگان در شرایطی که با کمبود سرمایه در گردش مواجه هستند، برای جلوگیری از ضررهای سنگین، میزان تولید خود را کاهش داده‌اند.

محسن صالحی در گفت‌وگو با پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت ابر پارسیان اراک در زمینه تولید پروفیل آلومینیومی با ظرفیت تولید ماهانه 80 تن فعالیت می‌کند. در حال حاضر، بر اساس سفارش مشتریان و متوسط میزان تقاضا، محصول تولید می‌شود و در اکثر اوقات میزان تولید مجموعه به عدد ذکر شده نرسیده است.

وی افزود: کیفیت محصولات شرکت ابر پارسیان در هفت ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری پیدا نکرده اما از نظر میزان تولید، با کاهش یک پنجمی روبه‌رو هستیم. شمش آلومینیومی مورد نیاز خود را از شرکت ایرالکو تهیه می‌کنیم که البته خرید آن از طریق بورس صورت نمی‌گیرد و این ماده اولیه را از بازار آزاد تهیه می‌کنیم. تولید پروفیل‌های آلومینیومی در این شرکت نیز با استفاده از دستگاه پرس اکستروژن صورت می‌گیرد.

خطر جدی کمبود نقدینگی

مدیرعامل شرکت ابر پارسیان اراک با اشاره به چالش‌های به وجود آمده در بخش تولید، تصریح کرد: از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین چالش‌های موجود می‌توان به کمبود نقدینگی اشاره کرد که به علت افزایش قیمت مواد اولیه، توان خرید شرکت کاهش یافته و ناگزیر میزان تولید را نیز کاهش داده‌ایم.

وی در ادامه اذعان کرد: در چند ماه گذشته تقاضا برای پروفیل‌های آلومینیومی به شدت کاهش یافته بود اما در حال حاضر مدتی است که وضعیت بازار این محصول بهبود پیدا کرده است. علت اصلی افزایش تقاضا در شرایط رکود صنایعی نظیر ساختمان‌سازی که مصرف‌کننده پروفیل آلومینیومی است، ترس از گران‌تر شدن قیمت این محصول است.

حضور اجناس خارجی در بازار به صفر میل می‌کند

صالحی یادآور شد: به طور مثال، قبل از شیوع کرونا و رکود شدید اقتصاد، هزینه 10 تن پروفیل آلومینیومی که برای مشتریان ارسال می‌شد، یکصد میلیون تومان برآورد می‌شد اما در حال حاضر همین حجم مبلغی حدود 600 میلیون تومان را در بر می‌گیرد. به قدری قیمت‌ها افزایش پیدا کرده که خریداران یا از خرید صرف نظر کرده یا به سختی محصولات مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند که این امر به خوبی نشان‌گر یک فاجعه اقتصادی بزرگ است.

وی با اشاره به مرغوبیت محصولات این شرکت، خاطرنشان کرد: محصولات شرکت ابر پارسیان اراک از لحاظ کیفی با نمونه‌های خارجی برابری می‌کند که در حال حاضر، امکان واردات این محصولات خارجی به کشور وجود ندارد و یا مقرون‌به‌صرفه نیست. به همین دلیل شرایط بهتری نسبت به قبل در بازار داخلی برای تولیدکنندگان فراهم شده است.

نقش اساسی آبکاری در کیفیت پروفیل

مدیرعامل ابر پارسیان اراک عنوان کرد: دلیل اینکه برخی معتقد هستند کیفیت نمونه‌های خارجی بسیار بالاتر از محصولات ایرانی است، این است که از لحاظ آبکاری حرفه‌ای، پروفیل‌های خارجی نسبت به محصولات داخلی برتری دارند زیرا اگر مرحله آبکاری با دقت بسیار بالا و حرفه‌ای انجام شود، ظاهر پروفیل از لحاظ بصری و مقاومت فیزیکی ارتقا یافته و به همین علت کیفیت نهایی و ماندگاری پروفیل، دوچندان خواهد شد.

صادرات، اقدامی که انجام نشد

صالحی در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» در خصوص فعالیت در حوزه صادرات، گفت: در برنامه توسعه‌ای خود، برنامه‌ای در ارتباط با این موضوع طراحی کرده بودیم اما با نوسانات نرخ ارز و به تبع آن، افزایش سرسام‌آور قیمت مواد اولیه، قادر به صادرات نیستیم و تمرکز خود را بر سفارش‌های مشتریان گذاشته‌ایم. ضمن اینکه در شرایط فعلی که مرزهای کشور تحت تاثیر شیوع کرونا و تحریم‌ها قرار گرفته، صادرات با چالش‌های متعددی همراه است.

تحریم، نفس صنعت آلومینیوم را گرفته است

مدیرعامل ابر پارسیان اراک در رابطه با آینده صنایع آلومینیومی به خصوص صنعت پروفیل در صورت ادامه‌دار بودن شرایط نابسامان اقتصادی، تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا، تصریح کرد: اگر تحریم‌ها که اصلی‌ترین عامل افزایش نرخ دلار در کشور است، علیه ایران برداشته شود، قطعا وضعیت صنعت آلومینیوم بهتر خواهد شد. در حالی که سهم ویروس کرونا در پیش آمدن این شرایط بسیار اندک است. در این شرایط مهم‌ترین دغدغه مسئولین باید تغییر قوانین و تسهیل شرایط برای تولیدکنندگان و کمک به آن‌ها باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه گردش مالی واحدهای تولیدی کاهش پیدا کرده است. به طوری که اگر در سال گذشته به عنوان مثال،هزینه تمام شده 20 تن پروفیل آلومینیومی 200 میلیون تومان بود، در سال جاری تولید همان تناژ تولید، هزینه‌ای پنج برابر را می‌طلبد. به همین خاطر، تولیدکنندگان میزان تولید خود را کاهش داده و سودآوری خود را به حداقل رسانده‌اند تا با ضررهای سنگین‌تری مواجه نشوند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
در فرایند قیمت‌گذاری آلومینیوم باید بازنگری شود
عدم مدیریت بر بازار، تولید را از رمق انداخته است
با کمبود مواد اولیه مواجه نیستیم
کاهش رونق صنعت آلومینیوم با رکود صنایع مصرف‌کننده
با احتیاط به فعالیت خود ادامه می‌دهیم
اهمیت قدرت مالی در صنعت پروفیل آلومینیومی
رشد نرخ ارز، تامین مواد اولیه را با مشکل مواجه کرده است
کاهش تولید و فروش پروفیل‌های آلومینیومی
همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: