واردات کالا در قبال ارز حاصل از صادرات

واردات کالا در قبال ارز حاصل از صادرات

پیشنهاد تعدادی از صادرکنندگان این بود که دولت اجازه بدهد کسانی که کالا صادر می‌کنند بتوانند با ارز حاصل از این صادرات، خود و یا واردکنندگان کالا، کالاهایی را که ورود آن‌ها مجاز است وارد کنند و صادرکننده یا خود کالا وارد کند و یا اینکه ارز خود را در بازار به واردکننده بفروشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، حسین شیرازی‌منش فعال اقتصادی در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی کمک زیادی می‌تواند به ارزآوری کند، اظهار داشت: نکته‌ای که در زمینه صادرات مهم است این است که ارز حاصل از صادرات به کشور بازگردد.

که متاسفانه پیمان‌سپاری چه در سال 1374 و چه در سال 1398 باعث شد بسیاری از این موارد رخ ندهد. در حالی که وقتی یک صادرکننده محصولی را تولید می‌کند یا از تولیدکننده خریداری می‌کند باید با توجه به نیاز بازار بین‌المللی و بازاریابی‌هایی که انجام می‌دهد کالای صادراتی را با کیفیت و بسته‌بندی کاملا استاندارد با بهترین شرایط حمل کرده و تحویل خریدار خارجی دهد.

استمرار فروش کالای صادراتی باعث رونق و رشد آن خواهد شد و یقینا صادرکننده تمایل دارد ارز حاصل از صادرات به نوعی به کشور بازگردد تا دوباره امکان صدور کالا را داشته باشد. پیمان‌سپاری باعث می‌شود تعدادی از  صادرکنندگان مجبور بشوند قانون را دور بزنند و یا اینکه به نام کارتن خواب‌ها و اشخاص دیگر کالا صادر نمایند و انضباط کاری را دراین بخش برهم بزنند و موجبات ورود مقامات قضایی را در امر صادرات غیرنفتی ایجاد نماید.

وی با اشاره به توجه دولت محترم به پیشنهاد وی و تعدادی از صادرکنندگان برای ساماندهی به این قضیه افزود: تصمیم روز سه‌شنبه مورخ 6 مهر 99 در ستاد ویژه اقتصادی دولت مبنی بر اینکه صادرکنندگان میتوانند خود یا دیگر واردکنندگان در قبال ارز صادراتی اقدام به ورود کالاهای مورد نیاز نمایند باعث خواهد شد حتی تا یک سنت آخر آن نیز از مجاری قانونی ارز به شبکه اقتصادی کشور بازگردد و بانک مرکزی هم مجبور نیست از منابع دیگر به واردات مواد اولیه و کالاهای غیر اساسی ارز تخصیص بدهد این اتفاق ضمن اینکه به واردات کالا و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی یک نظم و قاعده‌ای خواهد داد باعث رشد و توسعه و رونق صادرات و برگشت کامل ارز حاصل از صادرات خواهد شد.

و اینکه دیگر صادرکنندگان که به نوعی سربازان اقتصادی کشور برای رشد و تولید ملی هستند مجبور نخواهند شد قانون را دور بزنند. همچنین با توجه به بند دیگر مصوبه دولت که اجازه داده است از محل ارز متقاضی یا سرمایه‌گذار خارجی کالا وارد کشور شود بی‌نظمی در قیمت ارز خارجی را نیز از بین خواهد برد و قیمت‌های ارز به تعادل خواهد رسید و ارز خارجی دیگر در منازل و حساب‌های ایرانیان مقیم خارجی ذخیره نخواهد شد بلکه به نوعی در گردش اقتصادی کشور قرار خواهد گرفت و باعث رشد تولید و کارآفرینی هم به سرعت خواهد شد.

بر اساس گزارشی از ایلنا، شیرازی‌منش در ادامه با اشاره به اینکه مناطق آزاد قانونا می‌توانند سالانه تا سقف 600 میلیون دلار اقدام به واردات کلیه کالاهای مجاز نمایند اعلام کرد: متاسفانه حدودا سه سال است به بهانه گران شدن ارز از ورود خودرو و بعضی از اقلام جلوگیری کرده‌اند. با این مصوبه دیگر گمرک جمهوری اسلامی و بانک مرکزی ایران بهانه ای برای واردات خودرو و مواد اولیه و دیگر کالاها ندارند و تجار و تولیدکنندگان می‌توانند از محل ارز صادراتی یا ارز متقاضی یا سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به واردات اقدام کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: