بازگشت 300 میلیارد تومان به ذوب آهن با بازیافت سرباره‌های فولادی

بازگشت 300 میلیارد تومان به ذوب آهن با بازیافت سرباره‌های فولادی

مدیرعامل شرکت تارابگین گفت: طی پنج سال گذشته در بازیافت سرباره فولادی حدود 300 میلیارد تومان به ذوب آهن اصفهان برگشت داده شده که موجب سود این شرکت شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، علیرضا بختیاری با بیان اینکه امروز در تمام شرکت‌های تولیدی پسماند به دلیل امکان استفاده مجدد به منظور حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی‌های منتشر شده، بسیار مورد توجه قرار گرفته است، اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان نیز به دلیل وسعت زیاد، تنوع و تعدد واحدهای تولیدی دارای انواع مختلفی از پسماندها شامل انواع لجن صنعتی، سرباره کوره‌ها و کنورتور، غبارها، نرمه مواد، پساب ها، ضایعات نسوز و... است و به طور عمده هر دو دسته پسماندهای صنعتی و غیرصنعتی را شامل می‌شود.

وی افزود: در دسته پسماندهای صنعتی- فلزی، تفکیک انواع فلزات با ارزش و با صرفه اقتصادی از پسماندهای پنج بخش تولیدی و بازگشت مجدد به چرخه تولید یا فروش و صادرات آن قابل برنامه‌ریزی و در حال اجرا است، در پایان این فرآیند، امکان استفاده از ضایعات به جا مانده در تهیه انواع مصالح ساختمانی و راهسازی اعم از سیمان و بتن، آسفالت مقاوم به سایش و... نیز اثبات شده است و سرانجام تمام مساحت اشغال شده توسط این نوع از پسماندها، آزادسازی شده و محیط زیست منطقه بهبود خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت تارابگین با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین پسامدهای ذوب آهن سرباره است، عنوان کرد: سرباره بخشی از ذوبی است که از چدن یا فولاد جدا شده و به عنوان پسماند بر جای می‌ماند و شرکت تاربگین از سال ۱۳۵۶ تاکنون سرباره کوره بلند ذوب آهن را دریافت و به پشم سنگ تبدیل می‌کند.

وی تاکید کرد: شرکت تارابگین زیر پوشش شرکت ذوب آهن اصفهان با هدف بازیافت سرباره حاصل از کوره بلند ذوب آهن در زمینه تولید و تامین انواع عایق‌های صوتی و حرارتی مورد نیاز ذوب آهن فعال است.

بختیاری همچنین به سرباره فولادسازی اشاره کرد و افزود: طی پنج سال گذشته شرکت تارابگین قراضه‌های آهنی را از سرباره فولادسازی جداسازی می‌کند که با این اقدام در مدت یاد شده، حدود ۷۰ هزار تن قراضه فولادسازی به ارزش ریالی ۳۰۰ میلیارد تومان بازیافت و برگشت به چرخه تولید برای ذوب آهن انجام شده است.

وی گفت: این شرکت از سرباره‌های فولادی، پشم سنگ معدنی عایق حرارتی و صوتی تولید و برای نخستین بار با برند خود به کشورهای همسایه صادر کرد.

مدیرعامل شرکت تارابگین، افزود: در این شرکت با شناسایی ظرفیت‌ها و کارگاه‌های تعطیل کارخانه ذوب آهن اصفهان برای نخستین بار حفاظ‌های بتنی ۶ متری جاده‌ها و آزاد راه‌های کشور (نیوجرسی سبز) مطابق با آخرین استانداردهای مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی با استفاده از بخشی از سرباره تولید و برای ۲۰ نفر به طور مستقیم و ۵۰ نفر هم غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرد.

وی با اشاره به استحصال ضایعات فلزی سرباره‌های کنورتورهای کارخانه ذوب آهن و بازگشت به چرخه تولید، خاطرنشان کرد: این بازیابی مواد علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار در حفظ محیط زیست هم موثر است.

بختیاری درباره سرنوشت این سرباره ها پیش از این پنج سال در ذوب آهن، تصریح کرد: این سرباره در منطقه ای به نام هواشناسی به غرب کارخانه منتقل می‌شد که مشکلات زیست محیطی و امنیتی ایجاد می‌کرد، اما امروز بعد از جداسازی و بازیافت، این سرباره به شن و ماسه سبز یا دوستدار محیط زیست تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه شن و ماسه سبز قابل استفاده در صنایع مختلف همچون مواد اولیه تولید سیمان، تولید بتن، زیرسازی جاده، اظهار کرد: تولید بتن رنگی، بلوک، جدول، نیوجرسی و قطعات بتنی پیش ساخته از جمله محصولات تولیدی از این سرباره است و به نوعی با این اقدام در ذوب آهن چرخه کامل مدیریت پسماند انجام می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت تارابگین، طی پنج سال گذشته در بازیافت سرباره فولادی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان ضایعات فلزی به چرخه تولید ذوب آهن اصفهان برگشت داده شده است.

بر اساس گزارشی از ایسنا، وی همچنین یادآور شد: شرکت تارابگین در مجموع فعالیت‌های خود موجب اشتغال ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۵۰۰ نفر به طور غیرمستقیم شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: