زنگ خطر برای صنعت سرب!
مدیرعامل شرکت تولیدی شمش سرب بیرام‌نژاد عنوان کرد:

زنگ خطر برای صنعت سرب!

مدیرعامل شرکت تولیدی شمش سرب بیرام‌نژاد گفت: جلوگیری از واردات باتری فرسوده و عدم تخصیص کنسانتره سرب، روز به روز واحدهای تولیدکننده شمش سرب را به تعطیلی نزدیک‌تر می‌کند و در این شرایط نه تنها امکان به‌روزرسانی خطوط تولید وجود ندارد بلکه هزینه‌های جاری مجموعه نظیر پرداخت حق بیمه، دستمزد، مالیات و... نیز با چالش مواجه شده است.

عسگر بیرام‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: ما در زمینه تولید شمش سرب با استفاده از باتری فرسوده فعالیت داریم البته از کنسانتره سرب نیز برای تولید محصول استفاده می‌کنیم. شرکت ما از سال 1390 که در شهرک صنعتی مزرعه نو در شهرستان آشتیان به بهره‌برداری رسید، با ظرفیت اسمی سالانه 9 هزار تن به تولید شمش سرب از طریق باتری فرسوده، مشغول فعالیت است.

وی در ادامه عنوان کرد: یکی از برنامه‌های شرکت، فروش صادراتی بود که متاسفانه به علت شرایط نابسامان اقتصادی و تضعیف شدید سرمایه‌درگردش، این برنامه عملی نشد. جهش چشمگیر نرخ ارز موجب رشد قیمت مواد اولیه شده و تامین آن به دشواری انجام می‌شود. به همین دلیل، میزان تولید شرکت کاهش یافته است و تنها به میزانی محصول تولید می‌کنیم که قابل عرضه به مشتریان داخلی است.

وابستگی به واردات باتری فرسوده

مدیرعامل شرکت تولیدی شمش سرب بیرام‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا باتری فرسوده به میزان کافی در کشور وجود دارد یا باید از طریق واردات تامین شود، تصریح کرد: باتری‌های فرسوده به میزان اندک در بازار داخلی وجود دارد؛ به طوری که شاید بتوان از یک کارخانه فقط 100 تا 150 تن باتری فرسوده تهیه کرد که این میزان پاسخگوی نیاز تولیدکننده شمش سرب نیست. برای تامین نیاز تولیدکنندگان به باتری فرسوده باید واردات آن به سهولت و با تناژ بالا صورت گیرد.

وی افزود: باتری فرسوده خارجی تنها از درگاه قانونی وارد کشور می‌شود و هر واردکننده ضمن تحویل مدارک خود به گمرک، تنها مجوز واردات دو هزار تن باتری فرسوده را دارد البته این امر در حال حاضر با ممنوعیت‌هایی مواجه شده است. قاچاق باتری فرسوده رواج ندارد و با توجه به اینکه قیمت‌گذاری آن طبق نرخ جهانی صورت می‌گیرد، واردات غیر قانونی همراه با دردسرهایی که دارد، به‌صرفه نیست. 

بیرام‌نژاد مطرح کرد: میزان سرب هر باتری فرسوده در مقیاس کیلوگرم سنجیده می‌شود؛ هر باتری یک کیلوگرمی 500 تا 650 گرم سرب درون خود دارد که البته تولیدکنندگان شمش سرب همه تلاش خود را می‌‌‌کنند تا با بیشترین میزان از سرب موجود در باتری را بازیافت و وارد خط تولید کنند. مشتریان شمش سرب تولیدی این مجموعه، باتری‌سازان و صنایع دفاعی هستند.

صادرات کنسانتره سرب

مدیرعامل شرکت تولیدی شمش سرب بیرام‌نژاد با اشاره به اینکه کمبود مواد اولیه یک خطر جدی برای صنعت سرب به حساب می‌آید، گفت: در شرایطی که تولیدکنندگان سرب با کمبود ماده اولیه مواجه هستند و راه‌های واردات و صادرات را بر خود بسته می‌بینند، تمامی 150 معدن سرب در کشور، به صادرات کنسانتره سرب به کشورهایی نظیر چین و ترکیه روی آورده‌اند. این در حالی است که 50 واحد تولیدکننده شمش سرب، با کاهش میزان تولید و نقدینگی مواجه هستند.

وی خاطرنشان کرد: جلوگیری از واردات باتری فرسوده و عدم تخصیص کنسانتره سرب، روز به روز واحدهای تولیدکننده شمش سرب را به تعطیلی نزدیک‌تر می‌کند. چگونه می‌توان در شرایطی که نقدینگی به حداقل رسیده است، حق بیمه، دستمزد، مالیات و سایر هزینه‌های جاری را پرداخت کرد؟!
بیرام‌نژاد در ارتباط با بازرسی‌های سازمان محیط زیست از تولیدکنندگان شمش سرب، خاطرنشان کرد: نمایندگان سازمان محیط زیست هر سه ماه یک بار برای بازدید و بررسی ماشین‌آلات، کوره‌های گردان و فیلترهای هوا مراجعه کرده و با انجام تست‌های مورد نیاز، در صورت وجود هرگونه مشکل که نتیجه آن پخش ذرات معلق سرب در هوا و همچنین دودهای آلوده به این ماده، تذکرات لازم را ابلاغ می‌کنند.

رعایت کامل اصول بهداشتی و زیست‌محیطی

مدیرعامل شرکت تولیدی شمش سرب بیرام‌نژاد اظهار کرد: در حال حاضر، شرایط زیست‌محیطی مطلوبی در مجموعه وجود دارد؛ به طوری که فیلتراسیون‌های کاملا پیشرفته‌ای برای جلوگیری از نشت آلودگی صنعتی-معدنی به طبیعت پیرامون، در کوره‌های ذوب مجموعه نصب شده است. فرآیند پایش کوره‌ها نیز توسط نمایندگان سازمان محیط زیست به صورت فصلی انجام می‌گیرد که تاکنون هیچ‌گونه مشکلی در این زمینه به وجود نیامده و در مواردی نیز از تلاش‌های مجموعه پیرامون تمهیدات زیست‌محیطی، تقدیر به عمل آمده است.

وی اذعان کرد: باتری‌های فرسوده ایران و خارجی تفاوت عمده‌ای از لحاظ زیست‌محیطی ندارند، چراکه اگر در هر کدام از آن‌ها اسید وجود داشته باشد، زیان‌های جبران‌ناپذیری در طبیعت بر جای خواهد گذاشت. با این حال، از جنبه میزان سرب موجود در هر باتری، می‌توان اشاره کرد که باتری‌های فرسوده داخلی، سرب بیشتری درون خود دارند.

بیرام‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» مبنی بر اینکه آیا شیوع کرونا موجب توقف تولید این مجموعه در نیمه نخست سال جاری شده است یا خیر، بیان کرد: با شیوع گسترده ویروس کرونا، بسیاری از واحدهای تولید شمش سرب، تن به تعطیلی دادند اما ما با توجه به تمهیدات ویژه بهداشتی که در مجموعه در نظر گرفتیم، هیچ‌گونه وقفه‌ای در فرآیند تولید به وجود نیامد. از طرفی، مراکز بهداشتی موجود در شهرستان آشتیان، با توجه وظایف ذاتی خود پیرامون سرکشی از واحدهای تولیدی همزمان با شیوع ویروس کرونا، به صورت هفتگی فرآیند تولید ما را بررسی و مورد ارزیابی قرار می‌دادند که از این منظر، تحرک و انگیزه خوب و مناسبی برای توجه بیشتر واحدهای تولیدی به خطرات ناشی از ویروس کرونا بود.

امکان به‌روزرسانی خطوط تولید نیست

بیرام‌نژاد در پایان با اشاره به اینکه این شرکت همچون سایر واحدهای تولیدی از کوره دوار، فیلترپرس و... در خطوط تولید خود بهره می‌برد، بیان کرد: قصد داشتیم تا ماشین‌آلات جدید و پیشرفته‌ای را خریداری کنیم اما متاسفانه به علت کمبود مالی قادر به انجام این امر نیستیم. ضمن اینکه بسیاری از ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی نمونه داخلی ندارد و در حال حاضر با توجه به تحریم‌ها و ممنوعیت‌های وارداتی که توسط دولت اعمال شده، امکان واردات آن وجود ندارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
صنعت سرب بر لبه تیغ قرار دارد
نیاز صنعت به سیاست‌گذاری‌های نوین در حوزه تجارت
درهای ارزآوری بسته شده است
سقوط آزاد صنعت شمش سرب
ضرورت آزادسازی تجارت سرب
صنعت سرب به تجارت گسترده وابسته است
صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است
میزان تولید شمش سرب به واردات باتری‌های فرسوده وابسته است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: