با احتیاط به فعالیت خود ادامه می‌دهیم
مدیرعامل شرکت آذران پروفیل عالیقدر:

با احتیاط به فعالیت خود ادامه می‌دهیم

مدیرعامل شرکت آذران پروفیل عالیقدر گفت: مهم‌ترین معضل تولیدکنندگان، بی‌ثباتی قیمت‌ها است که به دلایل گوناگونی نظیر تحریم‌ها، شیوع ویروس کرونا و جهش نرخ ارز برمی‌گردد. در این شرایط چه در فروش محصول و چه در تامین مواد اولیه اگر دچار بی‌احتیاطی شویم، ضررهای جبران‌ناپذیری را به مجموعه تحمیل کرده‌ایم.

میرعلی‌اصغر عالیقدر در گفت‌وگو با پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: از سال 1386 در زمینه تولید پروفیل آلومینیوم با میزان تولید ماهانه 10 تا 15 تن و سالانه در حدود 200 تن در حال فعالیت هستیم. البته ظرفیت تولید این شرکت 900 تن ثبت شده است اما این در حالی محقق می‌‌شود که وضعیت فروش در بازار بسیار مناسب باشد و به صورت سه شیفت کاری در روز، به طور منظم مشغول تولید باشیم. در حال حاضر، با توجه به وضعیت بازار، میزان تولید مجموعه کاهش یافته است و در یک شیفت کاری تولید می‌کنیم.

وی افزود: مواد اولیه مورد استفاده در این شرکت ضایعات، بیلت و شمش آلومینیوم است که البته بسته به سفارش مشتریان از این سه مواد استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، مشتریان تعیین‌کننده ماده اولیه برای تولید پروفیل هستند و قطعا استفاده از بیلت یا شمش خالص، بیشترین کیفیت را برای پروفیل آلومینیومی به ارمغان می‌آورد.

مدیرعامل شرکت آذران پروفیل عالیقدر با اشاره به اینکه مواد اولیه مورد نیاز این شرکت از بورس کالا تامین نمی‌شود، گفت: هر تولیدکننده باید حداقل 20 تن شمش یا بیلت از بورس کالا خریداری کند که این میزان بیش از نیاز مجموعه است. به این ترتیب، شمش و بیلت مورد نیاز خود را از بازار آزاد و ضایعات آلومینیومی را نیز از بنگاه‌های ضایعاتی مستقر در تهران خریداری می‌کنیم.

ماندگاری پروفیل متغیر است

عالیقدر در پاسخ به این سوال که آیا کیفیت شمش و پروفیل آلومینیومی تغییری داشته است یا خیر، بیان کرد: آلومینیوم فلز جهانی است و در سراسر دنیا در خلوص آن دست برده نمی‌شود اما ممکن است در کیفیت محصولات آلومینیومی نظیر پروفیل تغییراتی حاصل شود. مراحل آبکاری و رنگ‌کاری (آنودایزینگ و پادرکوتینگ) می‌تواند بر کیفیت ظاهری و ماندگاری پروفیل آلومینیومی موثر باشد. به عنوان مثال، پروفیل‌های تولید کشور ترکیه این برتری را نسبت به پروفیل‌های ایرانی دارد. علاوه‌براین اگر از ضایعات برای تولید پروفیل آلومینیومی استفاده شود، کیفیت محصول کاهش می‌‌یابد. 

کاهش ارتباطات بین‌المللی

مدیرعامل شرکت آذران پروفیل عالیقدر با اشاره به کاهش ارتباطات بین‌المللی کشور، اذعان کرد: تاکنون به کشورهایی نظیر عراق و آذربایجان از طریق تجار صادرات داشته‌ایم که البته مسائل مربوط به گمرک به عهده شرکت نبوده است اما در حال حاضر، فروش صادراتی مجموعه تقریبا متوقف شده است. در حوزه واردات هم هیچ‌گونه فعالیتی تاکنون نداشته‌ایم.

تحریم‌ها و جهش قیمت‌ها

عالیقدر در ارتباط با میزان تاثیر تحریم‌ها بر فعالیت شرکت، تاکید کرد: تحریم‌ها علیه ایران فقط بر قیمت مواد اولیه و نرخ دلار در کشور اثرگذار بوده و باعث افزایش لحظه‌ای آن شده که علاوه بر این چالش، سبب بسته شدن مرزهای وارداتی و صادراتی نیز شده است. ضمن اینکه شرکت ما در خصوص تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید، هیچگونه وابستگی به واردات ندارد که نگران عدم ورود آن به شرکت و ماندن آن پشت مرزهای بسته شده باشیم. رنگ مصرفی برای رنگ‌کاری محصولات هم از داخل کشور تامین می‌شود که البته گفتنی است از اردیبهشت ماه سال جاری به یکباره افزایش قیمت چشمگیر پیدا کرده و از قیمت 20 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به 88 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده که این جهش قیمتی، ما را در تهیه رنگ مورد نیاز دچار چالش کرده است.

وی با اشاره به اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دوران شیوع کرونا، خاطرنشان کرد: ما به اندازه‌ای مسائل بهداشتی را رعایت کرده‌ایم که تاکنون هیچ‌کدام از کارکنان مجموعه گرفتار این بیماری نشده‌‌اند. همچنین مشتریان و سایر مراجعه‌کنندگان به تعداد محدود در دفتر فروش شرکت واقع در استان تبریز پذیرفته می‌شوند. البته گفتنی است با پیدایش این ویروس، هزینه‌های جاری شرکت به شدت افزایش پیدا کرده است. به طوری که هزینه‌های خرید ماسک، دست‌کش، محلول‌های مخصوص ضدعفونی دست و ضدعفونی محیط کار که عدد قابل توجهی را شامل می‌شود به مخارج شرکت افزوده شده است.

مدیرعامل شرکت آذران پروفیل عالیقدر درباره برنامه توسعه‌ای شرکت آذران پروفیل عالیقدر، یادآور شد: سال گذشته برنامه‌ای جهت توسعه و افزایش ظرفیت تولید در دستور کار خود نداشتیم اما در سال جدید یک سوله برای افزایش تولید و اضافه کردن خطوط جدید در دست احداث داریم که جزییات این طرح توسعه در آینده اعلام خواهد شد.

حباب اقتصادی، عامل اصلی رکود تولید!

عالیقدر در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» مبنی بر اینکه وضعیت تقاضا برای محصولات تولیدی شرکت در نیمه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، چگونه بوده است، اذعان کرد: وضعیت تقاضا در نیمه نخست امسال نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری داشته و توانستیم در سال جاری میزان فروش خود را افزایش دهیم. دلیل این موضوع، بهبود وضعیت کلی بازار آلومینیوم و استفاده از قالب‌های جدید در راستای کسب رضایت‌مندی مشتریان بوده است.

وی اضافه کرد: تنها مشکل بازار در حال حاضر، بحث عدم ثبات قیمت محصولات عرضه شده است. اگر قیمت‌ها بدون تغییر بمانند، مشتریان به خوبی قادر به تصمیم‌گیری خواهند بود و می‌دانند چطور برای خرید محصول مورد نیاز خود برنامه‌ریزی کرده و آن را خریداری کنند. به عنوان مثال، ما سال گذشته در زمینه پیش‌فروش محصولات خود هیچ نگرانی نداشتیم و محصولات خود را برای  به سهولت در بازار عرضه می‌‌کردیم اما در سال جدید این امر، منطقی به نظر نمی‌رسد. یعنی ممکن است اگر محصول خود را امروز پیش‌فروش کنیم، در مدت زمان سه روز آتی با افزایش قیمت مواد اولیه مواجه شویم و ضرر زیادی به شرکت وارد شود. در این شرایط هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده، هر دو قادر به برنامه‌ریزی نیستند و این امر باعث رکود تولید و معاملات شده است.

عالیقدر در پایان تصریح کرد: به علت اینکه در حال حاضر، قادر به ارائه پیش‌بینی درست نیستیم، نمی‌توانیم به طور قطع نظر بدهیم که صنعت آلومینیوم در آینده به چه سمت و سویی خواهد رفت. در شرایط کنونی به نوعی با احتیاط در زمینه تولید محصولات خود و خرید مواد اولیه پیش می‌رویم تا دچار ضرردهی نشویم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
صنعت، تشنه نقدینگی است!
نبود استانداردسازی و تصمیم‌گیری واحد در صنعت پروفیل، در و پنجره آلومینیومی
همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد
تقاضا برای محصولات آلومینیومی مرغوب پایین است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: